Čína obklíčena řetězcem amerických protiraketových systémů

Washington je zdá se odhodlán obklíčit Čínu americkými protiraketovými systémy, zaregistrovali vojenští badatelé.
Podle v USA sídlících Defense News se Taiwan vloni stal pátým globálním kupujícím protiraketového systému Patriot, po Japonsku, Jižní Koreji, Spojených arabských emirátech a Německu. Poměrně dost vojenských expertů si povšimlo, že poslední zbraňový obchod Washingtonu s Taiwanem je klíčovou součástí amerického strategického obklíčení Číny v oblasti jižní Asie, a že rakety se brzy mohou nacházet od Japonska, přes Koreu po Taiwan.

Plukovník letectva Dai Xu, uznávaný vojenský stratég, napsal v článku vydaném tento měsíc, že: „Čína se nachází v obklíčení tvaru půlměsíce. Ten začíná v Japonsku, pokračuje přes země u Jihočínského moře, a končí v Afghánistánu. Nasazení protiraketových systémů Washingtonem kolem hranic Číny vytváří obklíčení tvaru půlměsíce“.

Ni Lexiong, expert na vojenské záležitosti z Institutu politických věd a práva v Šanghaji, včera deníku Guanghzou řekl: „Americký protiraketový systém v sousedství Číny je replikou této strategie ve východní Evropě proti Rusku. Obamova vláda začala plánovat takový systém kolem Číny poté, co byl její projekt ve východní Evropě zrušen.“

Tang Xiaosong, ředitel Centra mezinárodních bezpečnostních a strategických studií při Univerzitě zahraničních studií v Guangdong poznamenal, že kruh obkličující Čínu může být také kdykoliv rozšířen dalším směrem. Řekl, že Washington doufá, že prodá Indii a dalším jihoasijským zemím raketový systém Patriot Advanced Capability (PAC)-3.

Analytici říkají, že Čína americko-indickou spolupráci v obraně bedlivě monitoruje, protože jakákoliv integrace Indie do amerického globálního protiraketového systému by výrazně ovlivnila bezpečnost Číny.

Nicméně, podle bývalého čínského velvyslance v Indii Pei Yuanying, je nepravděpodobné, že se Indie stane součástí jakéhokoliv takového plánu proti Číně.

„New Delhi potřebuje rozvinout vztahy s USA, ale chce být na mezinárodní scéně nezávislou mezinárodní mocností,“ řekl.

Pei řekl, že je nezbytné vzít do úvahy mnohočetné aspekty čínsko-amerických vztahů (že by narážka na „dolarovou bombu“? – p.p.) „USA se držely politiky sbližování se i zadržování Číny dlouhou dobu a tato celková politika se během Obamova funkčního období nezmění,“ řekl.

Defense News citovaly Johna Holly, vice-prezidenta Lockheed pro protiraketové systémy, který řekl, že vyhlídky na trhu s protiraketovými systémy zůstávají dobré.

S poukazem na raketové programy v Pyongyangu, Teheránu, Moskvě a Pekingu řekl: „Svět není příliš bezpečným světem a závisí na nás v tomto oboru, abychom poskytli (Pentagonu) nejlepší prostředky.“

Peking často kritizoval vývoj u amerického protiraketového systému a snažil se omezit protiraketové obrany prostřednictvím fór OSN.

Ministr zahraničí Yang Jiechi řekl v srpnu na ženevské konferenci OSN o odzbrojení, že „země by neměly ani usilovat o absolutní strategickou převahu, ani vyvíjet protiraketové systémy, které podkopávají globální strategickou stabilitu“.

 

China Daily

 

Článek China circled by chain of US anti-missile systems vyšel na serveru english.people.com.cn 22. února. Překlad L. Janda.

 

Zdroj: Zvědavec.org

 

var wm_a, wm_o;
wm_a = 0; // konverzna akcia; 0 = nie; 1 = ano
wm_o = 0; // suma za objednavku