Rusko, USA a Čína začali boj o Indiu

India sa v súčasnom svete ukazuje ako zaujímavá, no aj ťažko identifikovateľná a dostatočne nejednoznačná. Nikdy nesmieme zabúdať, že India je po Rusku a Číne treťou najsilnejšou krajinou v Euroázii, a druhou v počte obyvateľov na svete. Z týchto dôvodov sa mnohí boja spojenectva Indie s Ruskom a Čínou. Tieto tri spojené sily nikoho nenechávajú kľudne spávať.

No žiaľ, po rozpade Sovietskeho zväzu, India chtiac nechtiac musela urobiť korekciu svojej zahraničnej politiky a medzinárodných väzieb. Desaťročia šla India v oblasti ekonomiky opačnou cestou ako napríklad Japonsko, Kórea alebo Čína.

Zatiaľ čo jej konkurenti v Ázii stavali na výrobu a export, India sústreďovala svoje sily na vnútorný obchod a rozvoj služieb. Rozvíjala sa pomalšie ako jej susedia. Koncom deväťdesiatich rokov sa situácia zmenila. India sa začala porovnávať s Čínou a fakticky ju začala kopírovať. Ročný prírastok výroby sa v Indii zvyšoval až do 9%. Export hotových výrobkov do USA rastie rýchlejšie ako v Číne, aj keď v celkových hodnotových ukazovateľoch je zatiaľ nižší. V roku 2007 hrubý domáci dôchodok prevyšoval čiastku 1 trilión dolárov, vďaka čomu krajina vošla do klubu štátov – „trilionárov“. „India bola v minulom roku neuveriteľne príťažlivá pre záujmy zahraničných investorov. To že hrubý domáci dôchodok prekročil hranicu trilióna, sa stalo jej indikátorom, ktorý bude pôsobiť na prílev investícií aj v budúcnosti“, - povedal expert Economist Intelligence Unit Gerard Walsh.

Bezpochyby, vo svojom pozoruhodnom rozvoji India sa stáva nepríjemným susedom a súperom Číny v oblasti umiestňovania svojej produkcie na zahraničných trhoch, ktorú v podstate dupľuje. Aj spolupráca s Ruskom ide na tretie miesto. Nesmieme zabúdať na to, že takmer tretina bytovej produkcie na trhoch Západnej Európy a USA sa vyrába v Číne, čo si vieme len ťažko predstaviť.

Ak chce India zaujať svoje miesto na trhoch v USA, je len pochopiteľné, že pri tejto situácii musí robiť ústupky na miestach, na ktorých by to v inej situácii robiť nechcela. Na prvom mieste, na základe rešpektovania požiadaviek USA, je to prezbrojenie armády výzbrojou používanou vojskami NATO, namiesto ruskými zbraňami. Pritom v prípade výhrad Ruska, India má po ruke pripravené argumenty – ruská výzbroj je žiaľ zastaraná a vaše podniky nedodržiavajú dohodnuté termíny dodávok.

Pri tomto konštatovaní si musíme uvedomiť, že NATO a ani USA nepredávajú nové vojenské technológie a najmodernejšie zbrane nikdy a nikomu. Tým menej Číne a Indii, na ktoré sa pozerajú ako na nepriateľa číslo 1. A už vôbec nie Indii, ktorá sa stala v krátkom čase veľkým obchodným partnerom USA.

V Indii, napriek veľkej nevôli USA, sa ukončuje výroba medzikontinentálnej balistickej rakety a jadrovej výzbroje pre ňu. Ako sa predpokladá, dĺžka letu novej rakety má byť 6000 km, čo je dvakrát viac ako majú doterajšie indické rakety. Tým umožňuje zásah ktoréhokoľvek miesta v Euroázii. Je to už tretí indický typ rakety s podobnými parametrami.

Pritom Rusko, na rozdiel od USA, sa nebojí indických balistických rakiet a iných technológií. Ani tých ktoré ešte India nemá vo svojej výzbroji. Napríklad dodáva Indii stíhací bombardér Su-30MKI, v ktorom sú okrem iného zamontované francúzske palubné rádiolokátory a ďalšia francúzska a izraelská aparatúra.

Francúzsky prezident, N. Sarkózy, nachádzajúci sa na návšteve v Indii, potvrdil pripravenosť Francúzska byť nápomocným pri osvojení si mierového využitia atómovej energie a povedal, že Francúzsko je pripravené stať sa hlavným partnerom Dillí v tejto oblasti.

Geopolitický význam Indie na ázijskom kontinente je veľmi ťažké definovať. No časom sa bude bezpochyby zväčšovať. Všeobecným záujmom je, aby ekonomická moc v budúcnosti bola využívaná pre mierové účely.

 

Zdroj: Súvislosti.eu