ZAKÁZANÁ HISTÓRIA III.: Skúmanie „väčšej starovekosti“ civilizácie 10

V obidvoch prípadoch rozbory potvrdzujú prvotné závery mojich pôvodných štúdií Veľkej Sfingy a síce, že Sfinga a ohrada Sfingy dokazuje významné zvetrávanie vyvolané zrážkami a eróziou (rozpadom), a jadro tela Sfingy s najstaršími časťami chrámu Sfingy predchádzajú faraónov Chefréna (cca 2500 p.n.l.) a Chufua (Khufu alebo Cheops, predchodcu Chefréna, vládol asi v rokoch 2551-2528 p.n.l.).

Joan Grantová: OKŘÍDLENÝ FARAON II.

Byla jsem ještě docela malá, chůze pro mě byla dosud novým dobrodružstvím, když mě Maata spolu s Nejahem vzala do chrámu. Cestou do schodů mě Nejah držel za ruku. Všechno tam bylo veliké a po spalujícím slunečním žáru na nádvoří tam panoval příjemný chládek. V jedné z místností bylo obrovské dřevěné, černě pomalované zvíře, podobné loveckému psu. Chtěla jsem si na ně sáhnout, ale Nejah mi řekl, že to nesmím, protože je to socha boha, který se jmenuje Anup. V té chvíli jsem se náhle cítila mnohem starší než dvouletá, a stejně moudrá jako moje chůva Maata. Pomyslela jsem si, že o Anupovi vím všechno, ale nemohla jsem najít slova, abych to Nejahovi pověděla.

2 staroveké hrobky po obnove znovuotvorené

Hrobky otca a jeho staršieho syna zobrazujú krásne scény starovekých remeselníkov. Pamiatky Egypta ako turistickej krajiny priťahujú veľa pozornosti turistov z celého sveta. Tajomstvo toho, ako boli postavené pyramídy a iné staroveké miesta zostáva záhadou, a majstrovstvo kresieb na stenách je stále dychberúce, dokonca aj po stáročiach.

Michelle Mattieligh: TAJOMSTVO ŠŤASTIA

„Aby mohlo prísť čosi nové, musí sa najprv zrúcať to staré, aby tomu uvoľnilo priestor. A toho kroku do nového neznáma sa po celý čas histórie ľudia vždy báli na prelome vekov a časových cyklov. Najprv to nové kritizovali, potom tolerovali a nakoniec na to postupne sami nabehli. Tak je to aj s týmto novým sebapoznávaním a sebarozvojom. Teraz v takomto významnom období premien na každej úrovni žijeme.“

Stránky

Top