EXKLUZÍVNE CEZ OKNO

HLEDÁNÍ MĚSTA BOHŮ 2

Proč se vydávám na expedice? Zdaleka to není zálibou ve sportu. Obyčejně to lidem vysvětluji tím, že nejsem schopen pochopit hlubokou podstatu svého hlavního vynálezu Alloplantu, ať už to zní jak chce divně. Skutečně si jen stěží dokážu představit mechanismus procesu, při němž mrtvá lidská tkáň (a právě z ní je vytvořen Alloplant) je schopna předat obrovský informační náboj do tvorby nových lidských tkání v jiném organismu, což znamená podnítit jeho regeneraci.

Ne, 19/04/2015 - 23:04 CEZ OKNO

Archeológovia odhalili hrobku staroegyptských kňazov starú 4200 rokov

Aj keď nedávno objavené hrobky dvoch kňazov zo starého Egypta zničili vandali a ich kosti rozhádzali po pohrebnej komore, nádherné nástenné maľby a niekoľko artefaktov zostalo nedotknutých. Maľby a niekoľko predmetov sú dôkazom, že kňazi sa podieľali na posvätnom rituále mumifikácie.

So, 18/04/2015 - 05:22 CEZ OKNO

Editoriál: MÔŽEME UVIDIEŤ HUDBU?

„Architektúra je skamenelá hudba“
Johann Wolfgang Goethe

Kymatika zviditeľňuje zvukové vlny a pomohla odhaliť, že Goetheho citát môže platiť doslova...

Št, 16/04/2015 - 18:52 CEZ OKNO

HLEDÁNÍ MĚSTA BOHŮ 1

Domnívám se, že na světě nejsou geniální nebo obzvlášť talentovaní lidé. Spíše jsou to lidé vnitřně čistí, lidé pracující, kterým Bůh dává formou intuice vědecké objevy. Každý vědec, který něco objevil nebo vynalezl, vám s rukou na srdci řekne, že idea jeho objevu se náhle vynořila jako nevysvětlitelný intuitivní šepot, jehož síla byla tak veliká, že změnila celý jeho vědecký život. A každému opravdovému vědci se určitě někdy stalo - v návalu romantických pocitů skrytých hluboko v nitru před kolegy - že zvedl oči k nebi a pomyslel si: „Děkuji ti, Bože!"

Po, 13/04/2015 - 23:56 CEZ OKNO

Vibrácie a zvuky mali pomáhať pri krvavom uctievaní bohyne Kybelé

Okolo roku 300 n.l. postavili Rimania v horskom údolí v Srbsku palácový komplex, aby si uctili cisára Gaiusa Galeriusa Valeriusa Maximianusa, ktorý sa tam narodil. Komplex známy ako Felix Romuliana zahŕňal chrám zasvätený bohyni života Kybelé, ktorý bol však orientovaný inak ako väčšina podobným rímskych stavieb. Výskumníci zaoberajúci sa akustikou sa domnievajú, že stavitelia navrhli chrám, kde sa obetúvali zvieratá tak, aby využíval očarujúce zurčanie neďalekej podzemnej vody.

St, 08/04/2015 - 23:24 CEZ OKNO

TAJOMNÝ ÚKAZ NA OBLOHE, VIDELI STE TO TIEŽ??

AKTUALIZÁCIA 7. 4. 2015 | Dobrý večer, posielam vám foto, dnes som to nafotil na oblohe. Môžte mi povedať čo to mohlo byť? Najprv som myslel, že je to malý meteorit, ale po čase vidno dráhu letu ako špirálu a nie priamočiaro. Ďakujem.
Radoslav z Košíc

Po, 06/04/2015 - 21:07 CEZ OKNO

Očko: TAJOMSTVO VEĽKEJ SFINGY

Veľká Sfinga je najväčší a najslávnejší monolit na svete. A tiež najstarší. Ale presný vek, ani stavitelia, nie sú známi. Vedci sa zhodujú, že bola postavená starovekými Egypťanmi Starej ríše za vlády faraóna Chafreho v 26. storočí p.n.l. Avšak viac dôkazov poukazuje na to, že Sfinga je oveľa staršia, a tak ju zrejme postavil niekto iný, nie Egypťania.

So, 04/04/2015 - 23:14 CEZ OKNO

►SPRÁVY CEZ OKNO č. 7

O Mesačnej jaskyni sa už toho popísalo veľa.
Rozhodli sme sa osloviť odborníkov, ktorí sa problematike venujú takpovediac telom i dušou.
Pozývame Vás na putovanie s členmi Klubu priateľov kpt. Horáka...

St, 01/04/2015 - 22:44 CEZ OKNO

GRÉCKO III: Mykény

„Teória je len nástroj. Keď nástroj nie je pre prácu potrebný, musí sa vymyslieť iný.“
H. Schliemann

Mykény boli hlavným mestom mykénskeho sveta, dnes predstavujú archeologickú lokalitu na severovýchodnom Peloponéze. Mykény dali názov civilizácii, ktorá sa rozprestierala po celom vtedajšom Grécku od 16. do 12. storočia pred Kr. Mykény ležali na veľmi strategickom mieste a kontrolovali všetky cesty na Peloponéz a aj na pevninské Grécko. Za zakladateľa tejto pevnosti sa považuje legendárny Diov syn Perseus. Po ňom nasledovala dynastia Atreovcov a jeho potomkov Agamemnóna, Oresta a Teisamena.

St, 01/04/2015 - 20:45 CEZ OKNO

Stránky