Grécko

GRÉCKO II: Lerna

Lerna sa nachádza na východnom pobreží Peloponézu južne od Arga v blízkosti dediny Mili. Je to jedna z najdôležitejších a najväčších prehistorických lokalít v Grécku. Prvé osídlenie tohto miesta datujeme do Neolitu cca 6500-5300 pred Kr. Výber miesta na trvalé osídlenie podmieňovali viaceré faktory, ktoré museli byť viac než priaznivé. Toto miesto je typické hlavne prírodnými zdrojmi a strategickou polohou medzi morom a pohoriami.

Št, 26/03/2015 - 23:45 CEZ OKNO

GRÉCKO I: Úvod

„Bez základov gréckej kultúry a rímskej ríše nebolo by ani terajšej Európy.“
Friedrich Engels

Grécko v antickom období nazývané Έλλάς - Hellas je krajina mnohých tvárí nachádzajúca sa na Balkánskom polostrove v južnej časti Európy.

Ut, 24/03/2015 - 23:56 CEZ OKNO

Podmořská expedice bude hledat další počítač z antiky

Počítač antiky - tak se také říká podivnému zařízení objevenému ve starověkém vraku u ostrova Antikythéry. Složitý strojek předpovídající pohyby planet vzrušuje fantazii vědců i milovníků záhad už více než jedno století. Vědci nyní připravují expedici, která má v témže vraku hledat další takový přístroj.

Št, 23/10/2014 - 14:38 CEZ OKNO

Zecharia Sitchin: VÝPRAVY DO MYTICKÉ MINULOSTI IV.

Může kamenný kalendář nabídnout stopu k rozluštění záhady Atlantidy? Pokud se jedná o středoamerickou historickou památku, může; a pokud její tesané poselství nenabízí jasné řešení, pak určitě dosazuje nové kousky do staré skládanky.

So, 13/09/2014 - 20:26 CEZ OKNO

Pověst o Prométheovi

Prométheus. Moudrý a vychytralý, lstivý bůh, otec lidí. Potomek božských synů Titánů… Když byla stvořena Země, Prométheus toužil, aby byla obývána tvory jemu podobnými. Podle svého obrazu stvořil z hlíny a vody člověka a jeho výtvor byl podoben bohům - jemu samotnému, a Athéna mu vdechla rozum - probudila v něm vědomí. První lidé žili jako děti, bez starostí i bez cíle. Jejich otec je učil všemu užitečnému a pod jeho vedením jeho děti vybudovali vyspělou společnost...

St, 08/02/2012 - 21:41 CEZ OKNO