Poklad Montezumu, zhromaždený počas rokov brutálneho podmaňovania stredoamerických civilizácií, bol obrovský. A bol stratený v noci "La Noche triste" ("smutná noc"), kedy sa nenásytní španielski dobyvatelia snažili utiecť z Tenochtitlanu, ale dostali sa pod útok Aztékov. Jediná vec, ktorá je o poklade Montezumu istá je, že nebol nájdený dodnes... ►OBRÁZOK DŇA

Vesmír

DOBÝVÁNÍ VESMÍRU: Dvojité jádro všechny překvapilo/Sojuz zamotal Australanům hlavu

Evropská sonda Rosetta sice ještě ani nevstoupila na oběžnou dráhu kolem jádra komety 67P-Čurjumov/Gerasimenko, ale i přesto na sebe dokázala strhnout pozornost vědců. nafotila totiž jádro cílové komety. Na fotkách je vidět, že se jádro skládá ze dvou menších, navzájem spojených jader. Celá mise tak bude ještě zajímavější, než se čekalo.

St, 23/07/2014 - 21:36 CEZ OKNO

Letí k Zemi asteroid s čiernou pyramídou?

Kanadská družica NEOSSat vyfotografovala záhadný objekt na asteroide 101955 /199 RQ36/. Na fotografii sa dajú vidieť štyri hrany objektu a plochý vrchol, ináč povedané – pyramída.

Po, 14/07/2014 - 23:51 CEZ OKNO

Je vesmír plný vody?

Libor Čermák | Voda, jak známo, je důležitá pro vznik života. A je jí ve vesmíru skutečně tak málo, aby bylo pravděpodobné, že tady na Zemi jsme jediný ostrov života ve vesmíru? Pokud bych byl zapřísáhlým odpůrcem existence mimozemského života, asi by každý objev většího množství vody ve vesmíru byla pro mne velice nepříjemná zpráva. To proto, že voda je základním předpokladem pro vznik života.

St, 09/07/2014 - 23:49 CEZ OKNO

DOBÝVÁNÍ VESMÍRU: Nadzvukový brzdící štít/ISS se srazila s kosmickým smetím

LDSD (Low Density Supersonic Decelerator) podstoupil 28. června ostrou letovou zkoušku na základně Kauai. Úkolem tohoto demonstrátoru je otestovat nové metody zpomalování z nadzvukových rychlostí v řídkých atmosférách. Součástí zkoušek byly jednak nafukovací vaky po stranách, ale také největší doposud vyrobený nadzvukový padák.

Ut, 08/07/2014 - 19:21 CEZ OKNO

DOBÝVÁNÍ VESMÍRU: Rusové vystoupili do volného prostoru

Alexandr Skvorcov a Oleg Artěmjev vykonali ve čtvrtek 19. června výstup do volného kosmu, který trval 7 hodin a 23 minut.

St, 25/06/2014 - 23:53 CEZ OKNO

DOBÝVÁNÍ VESMÍRU: Nová soukromá kosmická loď pro posádku/Zázračná obnova zničeného videa

Soukromá firma SpaceX představila novou generaci kosmické lodi Dragon. Nová verze bude přizpůsobena k dopravě lidské posádky na oběžnou dráhu.
Záznam z přistání prvního stupně rakety Falcon do Atlantiku byl mimořádně nekvalitní. Díky úsilí internetové komunity se jej ale podařilo neuvěřitelným způsobem zrestaurovat. Práce navíc ještě není u konce, takže se možná v budoucnu dočkáme ještě lepších výsledků.

Št, 12/06/2014 - 22:14 CEZ OKNO

Kulová hvězdokupa M53 a Planeta Merkur

V dnešním díle o pozorování noční oblohy si ukážeme, jak můžete najít a pozorovat kulovou hvězdokupu M53 ze souhvězdí Vlasy Bereniky.

So, 24/05/2014 - 17:58 CEZ OKNO

Elegantní Bůh: 6. Život mezi životy

Co se děje v okamžiku smrti člověka, co je mezi životy? To je velmi častá otázka spojená s otázkami typu zda existuje nebe a peklo apod. Co se stane, když člověk umře? Světová mysl přestane vysílat do vědomí podprogram „tělo“ a vědomí přeladí automaticky na další nejsilnější kanál.

Št, 15/05/2014 - 21:46 CEZ OKNO

DOBÝVÁNÍ VESMÍRU: Čarokrásné snímky od Saturnu/Hvězda Regulus

Sonda Cassini krouží kolem Saturnu již více než deset let. Je to vůbec první lidský výtvor, který se dostal na oběžnou dráhu této plynné planety, která je kromě nádherných prstenců obdařena i několika desítkami měsíců - to vše vytváří ideální podmínky pro pořizování úchvatných fotografií.
V dnešním díle o pozorování noční oblohy si ukážeme, jak můžete najít a pozorovat hvězdu Regulus ze souhvězdí Lva.

Po, 12/05/2014 - 01:25 CEZ OKNO

Stránky