10 nafúknutých bublín

Rok po tom, ako v Amerike prepukla ekonomická katastrofa, ľudia naďalej spomínajú na „bubliny“, ktoré zapríčinili finančný chaos. Čo nás teda čaká ďalej? Kým sa rozprávame, v ekonomike sa bez akýchkoľvek pochýb formujú nebezpečné „bubliny“. V tejto súvislosti bývalá hlava Federálneho rezervného systému Alan Greenspan nás tento týždeň varoval: „Finančné krízy sa nikdy nepodobajú jedna na druhú, ale majú jeden fundamentálny zdroj, - povedal. - To je neodmysliteľná zvláštnosť človeka, ktorá spočíva v tom, že počas dlhých období prosperity si myslí, že to bude pokračovať navždy.” Celá komplikácia pravdaže spočíva v tom, aby sme spoznali „bubliny“. Spravidla si ich väčšina ľudí nevšíma, kým sa nesformujú a neprasknú. Uvádzame 10 bublín, voči ktorým je treba sa mať na pozore:

Bojíme se, odmítají čeští lékaři vakcínu proti prasečí chřipce

iDNES | Čeští lékaři houfně odmítají očkování proti prasečí chřipce. Obávají se, že o působení vakcíny, kterou má dostat na 160 tisíc zdravotníků, nemají dostatek informací, uvedly Lidové noviny. Hygienici se jejich obavy snaží rozptýlit. "Nejsem ochotna si to dát píchnout," řekla LN jednoznačně dětská lékařka z Prahy Soňa Knéblová. Poukázala na neprověřenost vakcíny. "Budu upřímný, možnosti očkování nevyužiju," přidal se jeden z jejích kolegů z branže Petr Němeček.

Pravda o jazykovom zákone

Vážení čitatelia,
posledné týždne sme boli svedkami útokov zo strany predstaviteľov SMK a Maďarskej republiky na novelizovaný zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 270/1995 Z. z. o štátnom jazyku Slovenskej republiky v znení nálezu Ústavného súdu Slovenskej republiky č. 260/1997 Z. z., zákona č. 5/1999 Z. z., zákona č. 184/1999 Z. z. a zákona č. 24/2007 Z. z. (jazykový zákon). Predstavitelia Slovenskej republiky a kompetentné orgány štátu vysvetľovali doma ale aj v zahraničí, že slovenský jazykový zákon nie je v rozpore s medzinárodným právom a nie je namierený proti národnostným menšinám. Medzinárodné inštitúcie a aj reprezentanti národnostným menšín a etnických skupín na Slovensku (okrem predstaviteľov maďarskej národnostnej menšiny) konštatovali, že so zákonom nemajú problém a novelizácia zákona spĺňa prísne kritéria medzinárodného práva a neohrozuje práva príslušníkov národnostných menšín.

Top