Mojí prioritou během dvacetileté praxe bylo: V první řadě neškoď!

Vystoupení polské ministryně zdravotnictví, lékařky Ewy Kopaczové v polském parlamentu, 5. listopadu 2009
"Ráda bych řekla, že mojí prioritou během mé dvacetileté praxe bylo: V první řadě neškoď. Toto pravidlo jsem si vzala s sebou do svého ministerského úřadu. V situaci, kdy jsem někomu doporučovala lék, jsem stejně jako ostatní praktičtí lékaři věřila tomu, že bych měla přemýšlet: Dala bych tento lék své staré matce, svému dítěti? A přesně toto uvažování mě vedlo k velké obezřetnosti - k dvojité kontrole informací týkajících se lékařství; neboť ministerstvo zdravotnictví vydává doporučení pro každého Poláka. Pro miliony Poláků, kteří nemají lékařské vzdělání, zatímco ministr ano. Jeden expert, profesor Brydak, který se chřipkou zabývá více než 40 let, pracoval v jednom ze 189 výzkumných center, které jsou na světě, jedno také v Polsku. Můžeme být dnes obviňováni z nedostatku znalostí o chřipce?"

Virus je směsí H1N1 a parachřipky, vysoká úmrtnost je způsobena zejména díky nasazení antibiotik

UKRAJINA | Profesor Viktor Bačinsky, PhD., je soudním patologem v ukrajinské oblasti Černivtsi. Poskytuje důkazy, které naznačují, že parachřipka smíchaná s virem H1N1, a nikoliv plicní mor, způsobuje na Ukrajině tolik nemocí. Přesto bylo zkombinováno více kmenů chřipky, což silně naznačuje, že máme co dělat s v laboratoři vyvinutou biologickou zbraní. Na základě pitev jsme dospěli k závěru, že nejde o zápal plic, ale o kardiopulmonální nedostatečnost a kariogenní šok… Virus vstupuje přímo do plic, tam dochází ke krvácení… Antibiotika by používána být neměla…

Slovenskej mládeži

Onedlho si pripomenieme 20. výročie novembrových udalostí z roku 1989. Či chceme alebo nie, tieto udalosti sú jedným z dôležitých míľnikov v dejinách nášho národa. Všetko to začalo dňa 16. novembra 1989 v Bratislave. Mal som vtedy 17 rokov, teda toľko, ako máte mnohí práve dnes. Možno sa aj divíte, prečo píšem, že udalosti začali v Bratislave. Veď celé roky vás učili, že všetko začalo v Prahe. Omyl! Bol som pri tom. Kamarát, ktorý tam vtedy so mnou na Hviezdoslavovom námestí bol, mal otca vysokého dôstojníka v štátnej bezpečnosti. V panike z námestia ušiel. Dnes je tento panikár vysokým dôstojníkom v PZ SR. Po vzore svojho otca. Ale prečo vám to všetko píšem? Pretože nastal čas aspoň sčasti rozanalyzovať, čo nám november 1989 priniesol.

Top