V TESTE ČASU

Takmer všetko, čo nás obklopuje, prešlo za posledných dvadsať rokov výraznými zmenami. Rozdiel vidno aj v sortimente tovaru, ktorý nám núkajú dnešné obchodné reťazce. Autá, bicykle, práčky, tropické ovocie či mäso už dávno nie sú podpultovým tovarom a netreba na ne čakať v radoch či poradovníkoch. Vyberať si môžeme zo širokého sortimentu. Funkčné, no fádne obaly výrobkov nahradili lákavé, pestrofarebné, s príťažlivým dizajnom. Po revolúcii sa u nás etablovali nadnárodné obchodné reťazce, ktoré nás zavalili tovarom z celého sveta. Časy, keď bola naša socialistická republika sebestačná, sú nenávratne preč. Dovážame všetko - od potravín cez kozmetiku a oblečenie až po techniku. Vlastnú výrobu sme si v priebehu posledného dvadsaťročia zlikvidovali, čím sme uvoľnili cestu zahraničnému kapitálu. A tak väčšina z vyše stovky našich veľkých podnikov, vybudovaných za socialistickej éry, dnes už neexistuje.

20 ROKOV PO. Hodnoty prítomnosti

Ako sa dnes cítite? Aký ste mali deň? Kto vás dnes nahneval alebo rozosmial? Mali ste vôbec čas na obed? A čo všetko ešte plánujete do noci pripraviť, urobiť? Možno takéto otázky nedostávame často a možno je naše bytie znecitlivené natoľko, že si ani neuvedomujeme, čo cítime, prežívame, na čo súbežne myslíme a ako sa vlastne topíme v každodennosti. Nemáme čas. Nemáme čas vnímať, vidieť, registrovať, chápať, spracovať prežité a dospieť k nejakému rozumnému záveru. A nemáme čas na oddych mysle a duše. A tak sa potácame medzi paradoxmi rýchlej doby a zlomky jasnejších obzorov a výšin ani netušíme.

Zväzáci, ortodoxní a užitoční idioti

Ja ich volám zväzákmi, Slozenicyn ich volal ortodoxní a Lenin užitoční idioti. Mnohí si spomínate na pionierskych vedúcich, čí zväzákov zapálených pre budovanie socializmu. Dnes podobne zapálených ľudí vidíme v občianskodemokratickej mládeži, neziskovkách, čí spoločnostiach pre priateľstvo s Ľudom USA. Kto sú títo nadšení budovatelia a piliere každého režimu? Ich podpora každého aktuálneho zriadenia vyvoláva pocit, že sa jedna o ľudí bez chrbtovej kosti ale nie je to tak. Týmto ľuďom to totiž vôbec nedochádza.

Stránky

Top