Evoluční teorie a genetický brak

Leonardo Vintiñi | Navzdory síle, se kterou byla v uplynulém století doktrína evoluce v současné biologii aplikována, nás fakta nutí pochybovat, že opravdovou hnací silou, stojící za původem druhů, je pouze přírodní výběr a změny čistě nahodilé. Pro někoho je levotočivý mořský plž jednou z největších zvláštností, jakou nás příroda obdařila. Na rozdíl od svých výrazně běžnějších pravotočivých bratrů se u levotočivého plže vyskytuje malá mutace - spirála ulity je obrácená. Tato vlastnost znamená, že klepeta jeho největšího nepřítele kraba nejsou schopna prolomit ulitu plže, aby se krab mohl nasytit delikatesou uvnitř.

Projekt Alfa část 4. (Autentické příběhy: „Noční děsy“ a „Zmařené těhotenství“)

Skupina zabývající se únosy do UFO v Čechách vznikla v projektu Záře kolem roku 1998, a vedl ji Karel Rašín za asistence Simony Šmídové. Český projekt Alfa zkoumá problematiku tzv. syndromů únosů do UFO. Z pohledu nezasvěcené veřejnosti jde o otázky na hranici přijatelné reality. Avšak projekt Alfa registruje a zkoumal na 40 únosových případů v Čechách. Odhaduje se však, že lidí, kteří prožili tuto zkušenost, je u nás mnohem více. Většinou je to dáno tím, že jedinci s touto zkušeností nemají důvěru nebo možnost se s takovým zážitkem svěřit, často z obav před zesměšněním či znemožněním např. na pracovišti či v rodině. Projekt Alfa také spolupracuje s přizvanými odborníky z různých oborů a snaží se s nimi jednotlivé případy konzultovat.

Aká bola "revolúcia" v roku 1989 v Dunajskej Strede?

"80-te roky 20. storočia boli v Dunajskej Strede zaujímavé hlavne tým, že László Barak napísal do časopisu Irodalmi Szemle skrytú parafrázu na vtedajšie dunajskostredské pomery. Celý jeho text bol v metaforách, a aj napriek tomu bolo jednoduché zistiť, kto bol kto - o kom sa v tomto texte hovorí," začína svoje spomienky Ľubo Navrátil, v roku 1989 predseda Koordinačného výboru Verejnosti proti násiliu (VPN) v Dunajskej Strede. Barakov text koloval prakticky po celom meste a jeho autor sa podľa Navrátilových slov stal "na chvíľu takým vydedencom." Okrem toho kolovalo vyhlásenie "Několik vět", ktoré z Dunajskej Stredy podpísalo dosť ľudí. "Bývalí spolužiaci z vysokej školy sme sa stretávali v sobotu v pohostinstve Partizán (neskôr Zlatý klas), kde sme si vymieňali samizdatovú literatúru," spomína ďalej Navrátil.

Stránky

Top