Nacisté málem stihli vytvořit zbraň, která mohla zvrátit výsledek války

Nacističtí technici byli nebezpečně blízko k postavení bombardéru, který by byl pro tehdejší radary špatně zachytitelný a jehož parametry by převyšovaly veškeré tehdejší letouny o několik tříd. Stroj Horten Ho 229 mohl být tím, co by zvrátilo jazýček na pomyslných válečných vahách v prospěch Třetí říše. Jenže tento bombardér se nedočkal masové výroby, válka skončila dříve než začal být v továrnách ve velkém vyráběn. Prototyp stroje Horten Ho 229 zažil svůj první úspěšný testovací let jen několik dní před Vánocemi roku 1944. V těchto měsících však utíkal Němcům čas dvojnásobně rychle, a tak se tento bombardér nikdy nedočkal výroby ve velkém. Než totiž stačili konstruktéři design tohoto stroje zcela zdokonalit, bylo vyrobeno jen tolik exemplářů, že by je bylo možné spočítat na prstech.

Slovensko-maďarské vzťahy

Po rozpade Uhorska sa Maďari nikdy nevzdali ambície obnoviť Uhorsko, uvedomovali si však, že nie je v reálnych možnostiach porazeného štátu, aby naraz znovu získali celé Uhorsko, preto vypracovali na svojom ministerstve zahraničia programový dokument, ktorý revizionistické ambície zoradil podľa hierarchie dôležitosti. Najmenej dôležité sa zdalo znovuzískanie Chorvátska a území ostatných južných Slovanov – Chorvátsko malo aj pred rokom 1918 autonómiu, ostatné územia boli malé a menej relevantné.

Virus prasečí chřipky se mohl rozšířit po úniku z laboratoře

Prasečí chřipka zabila po celém světě 332 lidí a téměř 80 tisíc dalších se jí nakazilo. Epidemie se začala šířit z Mexika, nicméně nová studie podle listu Independent naznačuje, že kmen H1N1 by neexistoval, kdyby v 70. letech neunikl z nějaké laboratoře. Pečlivé prozkoumání genetického původu viru z roku 1977 ukázalo, že jde o kopii kmene z roku 1950, který se však lišil od chřipkových kmenů po roce 1957. Kmen H1N1 se znovu objevil až v roce 1976 a následující rok vyvolal pandemii. "Jeho znovuobjevení mohlo pravděpodobně souviset s nechtěným únikem z nějaké laboratoře," uvádí se v článku otištěném v odborném časopise The New England Journal of Medicine.

Top