Stalinove tajné bunkre

Keď sa v novembri 1941 nemecké vojská blížili k Moskve, hrozilo, že hlavné mesto Sovietskeho zväzu bude možno musieť kapitulovať. Stalin sa krátko predtým dozvedel, že Adolf Hitler uskutočňuje všetky dôležité schôdzky v podzemných bunkroch, a tak sa rozhodol postaviť podobné kryty aj pre seba. V zhode s tajným dekrétom Štátneho výboru obrany, podpísanom 22. novembra 1941, začali stavať podzemné bunkre v Kujbiševe, Stalingrade, Saratove, Jaroslavli, Gorkom, Uľjanovsku a v Kazani. Za túto úlohu bol osobne zodpovedný Lavrentij Beria, šéf tohto výboru.

Británia plánovala hádzať na nemecké vojská otrávené šípy

Práve zverejnené tajné dokumenty prezrádzajú, že Británia zvažovala v posledných štádiách II. svetovej vojny možnosť zhodiť na nemecké vojská milióny otrávených šípov. Šípy vyvinuli ako bojovú zbraň britskí a kanadskí vedci. Plánovali ich umiestniť do bômb a pri výbuchu by sa rozleteli na všetky strany. Jed, ktorým plánovali napustiť šípy, pozostával hlavne z uretánu, ktorý by bol spôsobil smrť nie neskôr než polhodinu po zásahu. Druhou zložkou bola substancia, ktorú v dokumentoch označujú len ako "X" a ktorá by bola spôsobila smrť v priebehu nasledujúcich 24 hodín.

Nová železná opona

Ak sa rozhodnete pre s l o b o d u a vykročíte za hlasom srdca, celkom iste po nejakej chvíli narazíte na prekážku. Zastavia vás hliadky a budú sa vás snažiť presvedčiť, aby ste sa vrátili naspať... Najprv vás budú upozorňovať veľmi slušne... Možno budú v civile a budú celkom milí... Je na vás, ako sa rozhodnete... Ak budete pokračovať v ceste, možno vám neublížia – zaznamenajú si vás a vaše dáta – stanete sa súčasťou z o z n a m u p o d o z r i v ý c h... Je len na vás, čo s tým urobíte a ako sa rozhodnete... Budete prekračovať čoraz tesnejšie okruhy a zovretia... Stretnete sa s mužmi veľmi surového vzhľadu... Stretnete sa so zabijakmi, odhodlanými pre všetko... Zrejme vás zakaždým zavrátia a vy sa obrátite na cestu späť... Až raz pochopíte, že ste chytení a uväznení v skutočnom pekle a že pre vás nie je alternatívy – že tu sa váš život končí... Tu máte pred sebou svoju vlastnú bezmocnosť... Je na vás, či sa rozhodnete ešte kedy na tieto miesta vrátiť – váš rozum, ten, o ktorom ste si vždy mysleli, že je z d r a v ý vám hovorí jasne – nikdy sa za túto oponu nedostanete! Toto poznanie chutí ako zúfalstvo...

Top