Boli by sme psychicky chorí, ak by sme nemali „komplexy“

Po rokoch útlaku a tvrdej maďarizácie v ktorej sme ako Slováci mali však aj niekoľko zástancov na poli svetovej politiky,  by sme boli asi psychicky chorí, ak by sme nemali „komplexy.“ Prečo sa „komplexy“ nevytýkajú napr. Židom za ich neustále pripomínanie si udalostí súvisiacich s holokaustom? Nikoho to ani nenapadne, pretože každý sa snaží spolucítiť a pochopiť. My dnes nemáme nikoho, kto by nás a naše postavenie, naše problémy na poli národnostnom pochopil a správne interpretoval. Doma i smerom do sveta. Lebo inak budú zaznievať len informácie z druhej strany. A to je nebezpečné. Kto sa postavil proti výrokom maďarského europoslanca  Csanáda Szegediho na pôde európskeho parlamentu?

Guvernér Wyomingu podpísal rezolúciu o nezávislosti

Dave Freudenthal, guvernér amerického štátu Wyoming, podpísal minulý týždeň uznesenie vyhlasujúce „nezávislosť štátu Wyoming a jeho obyvateľov od všetkých síl, ktoré federálna vláda nemá garantované ústavou.“ Demokrat Freudenthal bol predtým advokátom Clintonovej administratívy a v súčasnosti slúži svoje druhé volebné obdobie ako guvernér štátu Wyoming. Bol za zvolenie Baracka Obamu a často sa o ňom vyjadrujú ako o jednom z najpopulárnejších guvernérov USA. V memorande, ktoré poslal na konci januára Freudenthal zákonodarnému zboru štátu Wyoming, sa jasne vyjadril, že federálna vláda zašla priďaleko za hranice ústavy.

Bryndza je biele zlato, lekári ju ospevujú

Liptovská bryndza dnes repce, robí vraj haluškám čepce. A hoci belostné, krásne, nik o nej nepíše básne... Spomínate si na tú pesničku z detskej televíznej relácie Zlatá brána? Dnes si už bryndza nemôže sťažovať, že by o nej odborníci na výživu nebásnili! Považujú ju totiž za bombu plnú probiotík, ktorá znižuje cholesterol, cukor v krvi, zápalové parametre, dokonca krvný tlak! A prirovnávajú ju k bielemu zlatu! Ale... Bryndza je slovenský mikrobiálny fenomén, unikátny patent prírody, prírodná konzerva, ktorá zachováva všetky pôvodné zložky ovčieho mlieka. Proces zrenia na salaši a v bryndziarni spôsobí, že sa v nej doslova premnožia "priateľské" baktérie mliečneho kvasenia, tzv. probiotiká, ktorých blahodarné účinky na ľudský organizmus čoraz častejšie ospevujú vedci i lekári. V jednom grame bryndze sa nachádza asi jedna miliarda týchto prospešných mikroorganizmov z viac ako dvadsiatich druhov. Ak si uvedomíme, že probiotický jogurt či nápoj obsahuje len jeden-dva druhy živých mliečnych baktérií, niet o čom diskutovať.

Sólyom chce, aby sa Maďari u susedov učili štátny jazyk ako cudzí

ik | Ako angličtinu či nemčinu by sa podľa Lászlóa Sólyoma mali učiť štátny jazyk maďarskí žiaci na Slovensku, v Srbsku či Rumunsku. Maďarský prezident to vyhlásil v srbskej Vojvodine. Dvojjazyčné vzdelávanie podľa neho vedie k strate materinského jazyka. Sólyom skončil trojdňovú návštevu Vojvodiny, kde pokračoval v tradícii návštevy krajanov v čase maďarských štátnych sviatkov. V pohraničnom Horgoši sa zúčastnil aj na odhalení prvej sochy svätého Štefana v Srbsku. "V duchu svätého Štefana je našou povinnosťou uchovanie maďarského národa v kultúrnom ponímaní, čiže nie predovšetkým podľa štátneho občianstva, ale na základe materinského jazyka, kultúry, historického vedomia a pocitu jednakosti," citoval ho portál vojvodinských Maďarov Vajma.info.

Stránky

Top