Co zastaví oteplování? Umělé bílé mraky!

NOVINKY.cz | Geoinženýrství volající po uvědomělých zásazích do životního prostředí v zájmu zastavení globálního oteplování neustále sílí. Zatím hlavně na papíře s tím, jak přibývají nejrůznější recepty na úpravu klimatu. Jedním z nich je i plán na vytváření umělé bílé oblačnosti nad oceánem, jehož možné důsledky zkoumal Carnegieho Institut ve spolupráci s Indickým ústavem pro vědu. Podle nové studie by podobný zásah byl možný a uměle vyrobené mraky by výrazně snížily množství dopadajících slunečních paprsků, které výrazně ohřívají nejnižší vrstvy atmosféry u zemského povrchu. Na druhou stranu by však také výrazně ovlivnil koloběh vody a s tím i srážky a jejich distribuci v jednotlivých oblastech na Zemi. Celkově by se podle zkoumaného modelu stala planeta mnohem vlhčím místem pro život.

Gitmo se stává táborem za půl miliardy

Záliv Guantanamo, Kuba – Na tamní americké námořní základně visí mezi dvěma betonovými sloupy umě vyvedená elektronická tabule. Žlutým písmem na modrém kovovém pozadí je mapa Kuby, „Perly Antil“, a nad tím bliká čas a údaje o teplotě. Na tabuli stojí „Vítejte na palubě“. Náklady na markýzu, spolu s malou cedulí umístěnou poblíž letiště: 188,000 dolarů. Mimo dalších podivných dědictví utrácení za válku proti terorismu od r. 2001 na jednotky v zálivu Guantanamo i toto: opuštěné volejbalové hřiště za 249,000 dolarů, nepoužívané vozítko za 296,000 dolarů a 3,5 milionu za 27 hřišť, která jsou často prázdná.

James Nichols – KRESBY UFO

Autor a malíř James Nichols se narodil v roce 1948 na severozápadě státu Ohio. Již v mládí byl velice kreativní a brzy přišlo rozhodnutí stát se umělcem. Dokonce, když sloužil v armádě, dokázal studovat a ukončit kurz komerčního umění. Později se přestěhoval do Arizony do města Tucson a po nějakou dobu si budoval jméno a kariéru produkcí témat okolní přírody. Kaktusy, hory a nebe nad arizonskou pouští – to bylo hlavním tématem jeho tvorby. Každopádně časem dospěl k názoru, že nemůže zbytek života strávit malováním stále toho samého dokola.

Top