september 30th

Cesta čínskeho cesnaku do našich obchodov

PRAHA | Až se lidé na Spořilově budou dusit u nekonečné kolony kamionů, které kvůli novému úseku Pražského okruhu musí jet pod jejich okny, dost možná budou mezi náklaďáky i auta naložená česnekem z Číny nebo mrkve z Holandska. Česko patří mezi země, kam se dováží hromady ovoce či zeleniny, které by se mohly vypěstovat i doma. Například v únoru 2009 se podle údajů ekologického Hnutí Duha dovezlo do Česka 5567 tun rajčat. Skoro dvě třetiny pocházely ze Španělska a více než pětina z Maroka. Ve stejném měsíci dorazily i více než čtyři tisíce tun mrkve, přičemž 58 procent pocházelo z Nizozemí a 12 procent z Belgie.

Exkluzívna reportáž z XVI. vakcinačného dňa SR

Úvodom by som rád poďakoval prof. MUDr. Henriete Hudečkovej, PhD., MPH, hlavnej odborníčke Ministerstva zdravotníctva SR na epidemiológiu, za to, že mi naveľa povolila účasť na tomto podujatí určenom v prvom rade detským lekárom a epidemiológom. Síce súhlasila len s pasívnou účasťou, ale aj to je lepšie ako nič.

Angličanka v Nemecku odfotila buď letiaceho anjelika alebo plachtiaceho mimozemšťana

KP.RU | Obyvateľka Yorku Abbey Linfoot, 22-ročná študentka Newcastle University navštívila Nemecko a v bavorskom meste Norimberg nasnímala niečo podivné. – Fotila som mestské scenérie, – spomína si dievčina. – A keď som ich začala prezerať, uvidela som nejakú bytosť s krídlami. „Naživo“ si Abbey nič nevšimla. Presnejšie identifikovať objekt nikto zo známych dievčaťa nedokázal. Jej mama urobila predpoklad, že by to mohol byť anjel. Priateľovi sa zdalo, že sa do záberu dostala veľmi bacuľatá víla. „Rozpoznal“ dokonca jej obnažené telo s robustným zadkom a poprsím.

september 29th

České firmy si zakladajú účty na Slovensku. Ušetria

SITA | Českí podnikatelia obchodujúci so zahraničím si v snahe ušetriť na bankových poplatkoch zakladajú účty na Slovensku. Poplatky za posielanie a prijímanie zahraničných platieb sú na Slovensku totiž pri bežných transakciách aj 60-krát nižšie než v Čechách a v extrémnych prípadoch podľa portálu iHNed.cz aj 400-krát. Ako ďalej portál uviedol, vo väčšine českých bánk poplatok presahuje 100 českých korún (CZK) a v rámci veľkých transakcií je to aj 1 500 CZK, pričom na Slovensku sa to pohybuje v prepočte len v niekoľkých korunách. Pokiaľ by české firmy začali hromade sťahovať svoje účty na Slovensko, znamenalo by to pre české banky podľa portálu pomerne závažný problém. Za poplatky totiž ročne inkasujú miliardy korún.

Stránky

Top