Na Bajkale tisícky podivných kruhov – umenie vedľa záhad prírody?

KP.RU | Ide o umenie, vyhotovené na ľade jazera Bajkal – tmavé úseky obrázku sú zamrznutou hladinou vody zbavenou snehu. Sú tu vyobrazené kruhy. Veľa kruhov - tisícky. Rozprestierajú sa v špirále a ich priemer sa zvyšuje od jedného k druhému v súlade s poradím Fibonacciho čísiel. To znamená, že každé nasledujúce číslo je súčtom dvoch predchádzajúcich. Niečo podobné – čo poznáme ako anglické obilné kruhy – sa obyčajne objavuje na poliach s obilím. Náčrt vzniká zľahnutím rastlín a pravdaže, ukrýva v sebe nejakú významnú informáciu.

V Brazílii dosáhlo úrovně střední třídy třicet milionů lidí

Třicet milionů Brazilců dosáhlo mezi lety 2003 a 2009, tudíž v letech, kdy vládl Lula da Silva, úrovně střední třídy. Údaje pocházejí z úřadu pro práci a sociální politiku Centra „Getúlio Vargas Foundation". K největšímu nárůstu došlo ve skupině "Třídy C" (tzv. nižší střední třída). Tento jev je způsoben dramatickou změnou v přerozdělování bohatství. V loňském roce se podle sociologa Marcelo Neriho, jenž koordinoval výzkum, zvýšily příjmy u 40-ti% nejchudších o 3,15%, zatímco příjmy u 10% nejbohatších dosáhly růstu pouze 1,09.

Vatikán urobil z knižnice nedobytný Pentagon, investoval milióny

PRAVDA | Vatikán po trojročnej rekonštrukcii znova otvoril apoštolskú knižnicu. Jej 70 000 zväzkov bude k dispozícii na štúdium v klimatizovaných miestnostiach. Knihy majú čipy, ktoré zabránia odcudzeniu. Vyniesť si zväzok z knižnice môže jediný človek na svete, a to pápež. Knižnicu uzavreli v roku 2007. Prešla nákladnou opravou, ktorá stála v prepočte takmer 9 miliónov eur. Okrem stavebných úprav nádhernej haly so stropnými freskami tiež čistili a registrovali všetky knihy.

Top