Senzačný objav v Atlantickom oceáne

WASHINGTON | Americkí vedci objavili v Atlantickom oceáne mimo pobrežia Guyana a Surinamu dva obrie víry. Stal sa z toho senzačný objav, pretože táto časť oceánu už bola dôkladne preštudovaná a nikto nečakal, že by sa práve tu mohlo niečo takéto objaviť. Podľa brazílskeho vedca Guilherme Castellane majú dva lieviky v priemere približne 400 kilometrov. Tieto víry mali mať údajne silný vplyv na klimatické zmeny, ktoré boli v priebehu posledných rokov zaregistrované.

Zvláštní nouzová zpráva: Japonské zemětřesení, skrytá jaderná katastrofa

Vlna, připomínající Hokusaiho mistrovské dílo, se přelila přes vlnolamy a ochranná opatření a přes obrovské čtyřnohé bloky zvané tetrapody na japonském pobřeží a vrhla proti nim lodě, které skončily na parkovištích v centru města. Pobřežní oblasti byly brzy zbaveny aut a domy pluly po vodě a pak zpět do moře. Výška vln až 10 metrů byla ohromující, ale než to začneme považovat za nepředstavitelné, vezměme v úvahu historickou tsunami Sanriku, která se tyčila do výšky 15 metrů a zabila v r. 1896 27,000 lidí.

Na internete sprístupnili atlas mozgu

ČTK | Na internete je sprístupnený počítačový atlas ľudského mozgu. Predstavuje anatómiu a gény, ktoré stoja za ľudskou mysľou. Projekt stál približne 55 miliónov dolárov, ktoré poskytol spoluzakladateľ spoločnosti Microsoft Paul Allen. Jeho cieľom je urýchliť výskum toho, ako ľudský mozog funguje a podnietiť nové objavy. Allenov Inštitút pre vedu o mozgu o tom informoval v tlačovej správe. "Až dosiaľ taká dokonalá mapa ľudského mozgu s takou úrovňou detailov neexistovala," uviedol šéf inštitútu Allan Jones. "Allenov atlas ľudského mozgu ponúka doteraz nevidené náhľady na náš najzložitejší a najdôležitejší orgán. Atlas je k dispozícii na adrese www.brain-map.org

Top