Některé bylinné léky zmizí v EU z pultů

BRUSEL | Od pondělí nebude možné v Evropské unii koupit některé bylinné léky a přípravky alternativní medicíny. Vyprší totiž sedmileté přechodné období stanovené unijní směrnicí, podle níž budou moci na pultech zůstat jen léčivé přípravky, které byly registrovány nebo povoleny. Kritici se však obávají, že tento postup bude znamenat konec tradiční čínské medicíny a dalších alternativních způsobů léčby na evropském kontinentu.

Putin: Bitva o Srbsko

22-23. března proběhla návštěva ruského premiéra V. V. Putina ve Slovinsku a Srbsku. Na pořadu jednání byly otázky ekonomické spolupráce a akutní problémy mezinárodní politiky. Během návštěvy ve Slovinsku V. V. Putin vedl rozhovory se slovinským premiérem B. Pachorem ohledně zintenzivnění dvoustranné spolupráce. Ruský premiér zdůraznil tradičně přátelské vztahy mezi Ruskem a Slovinskem, zmínil velký počet slovinských společností pracujících v Rusku v různých sektorech ekonomiky (slovinské firmy působí v 50 ruských regionech a obchodní výměna mezi našimi zeměmi má hodnotu 1,2 mld euro).

Beltaine

Beltaine (také Filipojakubská noc, Valpuržina noc, pálení čarodějnic) se odehrává v noci z 30. dubna na 1. května. Jedná se o velmi starý a dodnes živý lidový zvyk a zvláštní svátek. Oslavuje příchod jara a tepla, zrození a lidé se připravují na to, že budou po zimě zase hospodařit na poli. Svátek je spjatý s bohem Belenem a také s ohněm – slovo Beltine znamená v překladu zářící oheň či Belenův oheň. Oheň zde může mít symbolický význam, v keltském kalendáři totiž začíná světlá polovina roku (větší slunce – an ghrian mor).

Top