V Saudské Arábii nalezli 9 000 let starou, vyspělou civilizaci

VEĽKÁ EPOCHA | V centrální části Saudské Arábie u Al-Maqar (čti al makar) byly objeveny archeologické důkazy o tom, že starověká společnost chovala zdomácnělá zvířata, včetně koní, již před 9 000 lety, tedy o 4 000 let dříve, než se kdysi myslelo. Civilizace byla pojmenována jako al-makarská a z naleziště se podařilo sesbírat 80 artefaktů, např. mumifikovaných koster, spřádacích a tkacích nástrojů, soch zvířat, jako např. pštrosů, sokolů a metr vysokou bystu koně.

AŽ NA KRAJ SVĚTA IV.: Zakázaná země

Až na kraj světa (Journeys to the End of the Earth) - Australský dokumentární cyklus mapujícího nejodlehlejší místa na světě.
Čeká nás cesta do zmrzlé pohádkové říše. Po léta byla Kamčatka nepřístupným poloostrovem, který až do pádu sovětského impéria tajil existenci přísně střežené vojenské základny, kde kotvila ruská flotila jaderných ponorek...

CELOSVETOVÁ POTOPA I.: A predsa sa točí

Z histórie vieme, že sa o tento preslávený výrok zaslúžil Galileo Galilei (1564-1642). Taliansky astronóm a fyzik. Prvý, ktorý použil k pozorovaniu hviezd teleskopický ďalekohľad. Objaviteľ prvého mesiaca iného telesa ako má Zem. Galileo bol uznávaný zástanca Koperníkovej heliocentrickej teórie. Galileo bol cirkvou vyhlásený za kacíra, pretože podstata tejto teórie stála na vyhlásení, že Zem sa pohybuje okolo slnka, ktoré sa nachádza v centre planetárnej sústavy, čo bolo dovtedy nemysliteľné. Bol uvrhnutý do žalára.

Top