AŽ NA KRAJ SVĚTA V.: Ztracené město zlata

Až na kraj světa (Journeys to the End of the Earth) - Australský dokumentární cyklus mapujícího nejodlehlejší místa na světě.
Po staletí vládli Peru a okolním zemím krutí válečníci, jimž se říkalo Inkové. Stavěli velkolepá města, dali vzniknout kultovnímu Machu Picchu. Autoři se ale vydali do odlehlého horského pralesa v peruánských horách, aby tam pátrali po městech, která podle legendy zmizela ze světa na celá staletí...

CELOSVETOVÁ POTOPA II.: Planéta ZEM

V ďaľšej časti vývoja slnečnej sústavy, po vzniku základnej hviezdy, nasledoval vznik a vývoj samotných planét. Vznik slnečnej sústavy sa datuje na približne 4,6 miliardy rokov z medzihviezdneho plynu a prachu, v ktorého centre leží naše slnko. Nabaľovaním a akréciou sa vytvorili na vnútorných dráhach z ťažkých prvkov pevné planéty a na vonkajších dráhach planéty z ľahkých prvkov.

Cesta divokého muže: Muž jako tvůrce

Až do minulého století trávili muži většinu svého času tím, že tvořili a vyráběli věci. Obvykle to byli farmáři, kteří pěstovali, šlechtili a sklízeli ovoce své práce způsobem velmi materiálním a všedním. Mezi muži bylo také mnoho řemeslníků a stavitelů. Vyráběli věci, které měly formu i obsah, což činilo jejich svět snesitelným, dodávalo mu to krásu a obohacovalo komunitu, v níž žili. Pracovali rukama, hlavou i srdcem; zhotovovali hmotné výrobky potřebné v lidské společnosti a přímo na výsledcích své práce mohli vidět dobro, jež vykonali pro sebe i druhé.

Top