Všetko, čo ste chceli vedieť o delfínoch III.

Maori z Nového Zélandu majú legendu ktorá hovorí, že k zasľúbenej zemi ich viedla skupina delfínov a títo delfíni im pomohli na pobrežie. V modernom svete bývajú v novinách často príbehy o delfínoch zachraňujúcich ľudí v boji so žralokmi, pomáhajúcich topiacim sa ľuďom dostať sa na breh a dokonca vedúcich záchranárske lode k obetiam lodných vrakov. Také súcitné činy sú hlboko dojímavé, obzvlášť ak sa vezmú do úvahy mnohé zlé spôsoby, akými ľudia k delfínom a veľrybám pristupujú.

Výbuch v Karlových Varech

Město, známé po celém světě jako Karlsbad, se probouzí do dne, který začíná jako všechny předešlé. Na kalendáři je datum 2. září 1809 a katastrofě, ke které se schyluje, na první pohled vůbec nic nenasvědčuje. Nejčastěji návštěvníci míří k baroknímu chrámu svaté Máří Magdalény, u něhož je největší atrakce Karlsbadu - gejzír, kterému se říká Sprudel nebo také Brudel. Jméno Vřídlo se začne používat až mnohem později...

JESKYNĚ ZAPOMENUTÝCH SNŮ

Když v roce 1994 vstoupil francouzský archelog Chauvet a jeho tým do neznámého jeskynního systému v malebném údolí řeky Ardeche, netušil, že právě učinil fascinující objev, kterým se navždy zapíše do dějin. V jeskyni, která dodnes nese jeho jméno, totiž narazil na dosud nevídanou kolekci jeskynních maleb, jež jsou jednou tak staré než jakékoliv předchozí objevy.

Top