Bol na obelisku v prehistorickom Göbekli Tepe zaznamenaný roj úlomkov kométy? (+VIDEO)

Do modernej tradície tento scenár vstúpil ako nočná mora planéty Zem: veľký asteroid alebo kométa, alebo roj malých úlomkov kométy zasiahne Zem a spôsobí vážnu katastrofu. Vedci si myslia, že majú dôkaz o existencii roja úlomkov kométy, ktorý do našej planéty narazil približne 11 000 rokov p.n.l. a zabil tisícky ľudí, spustil malú dobu ľadovú a vyhladil mnohé veľké zvieratá.

10 000 rokov staré ďalekohľady?

Mohli by sa staroveké megalitické chodbové mohylové hroby v Portugalsku datované až do roku 8000 pred Kr. pokladať za astronomické observatórium? Skupinka bádateľov skúmajúca tieto staroveké hrobky si to aspoň myslí a dokonca tvrdí, že megality pomáhali starovekým pozorovateľom vidieť voľným okom rôzne úkazy, čiže prakticky fungovali ako „ďalekohľady“ bez šošoviek.

Aféra okolo Piltdownského človeka, ktorá zdržala štúdium pôvodu človeka o celé desaťročia

Chýbajúci článok medzi človekom a opicou bol predmetom diskusií medzi archeológmi, ale aj v bežných médiách naozaj dlho. V roku 1911 šokoval Angličan Charles Dawson celý svet, keď oznámil, že chýbajúce spojivko našiel v kostiach Piltdownského človeka – prezývaného aj „prvý Angličan“ – starých 500.000 rokov. Nález viedol k podrobným štúdiám pozostatkov a debaty o ich význame pretrvávali celé desaťročia. Začiatkom päťdesiatych rokov sa však vďaka novým technológiám na určovanie veku a novým dôkazom zistilo, že ide o podvrh, čo vyvolalo jeden z najväčších škandálov v dejinách archeológie.

Stránky

Top