Pred 2200 rokmi pár šikovných etruských rúk vytvoril dosku, ktorá sa stala kľúčom k tejto pozoruhodnej civilizácii. Tento jedinečný bronzový artefakt je známy ako Tabula Cortonensis a okrem toho, že pomohol pri dešifrovaní strateného jazyka – ak čítate medzi riadkami – obsahuje aj nevypovedané tajomstvá etruskej civilizácie.
Tri slávne náleziská v jednom – príbeh legendárneho mesta Tanis
Dlhé storočia sa verilo, že mesto Tanis (Džanet) bolo iba legendou. Mnohí pochybovali, či vôbec niekedy existovalo. Všetko sa však zmenilo, keď bádatelia, ktorých si Napoleon Bonaparte priniesol so sebou do Egypta, toto legendárne mesto znovu objavili.
Veľkolepá hrobka a poklady zabudnutej dvojice Yuya a Tuye
Dvojica známa pod menami Yuya a Tuya (alebo aj ako Juja a Tuja, Cuja, Thuya alebo Tjuyu) darovala egyptskej kráľovskej rodine prinajmenšom jedného, a možno hneď dvoch slávnych členov. Ich dcéra Tiye bola manželkou ›› Amenhotepa III., matkou Achnatona a babičkou Tutanchamona. Táto dvojica pravdepodobne mala aj syna, ktorý sa volal Ay. Významná bola nielen ich rodina, ale aj ich hrobka, ktorá sa stala jedným z najveľkolepejších objavov egyptológie.
William Flinders Petrie: Zabudnutý otec vedeckej archeológie II.
Okrem záujmu o egyptológiu bol Flinders Petrie fascinovaný miestami vo Svätej zemi. Jeho žena Hilda ho sprevádzala na všetky miesta, kde pracoval. Bola pre tohto geniálneho archeológa zdrojom energie. Bol excentrický a nikdy sa nenaučil po arabsky, no získal si rešpekt miestnych ľudí. Petrie často „býval“ blízko pracoviska. Napísal tisícky kníh, článkov a správ. Odkryl pozoruhodné množstvo artefaktov, z ktorých niektoré sú vystavené v Petrieho múzeu v Londýne, ostatné sa nachádzajú v iných múzeách.