Obrázok používateľa CEZ OKNO
10 záhadných potopených miest I.

Od Mámallapuramských pobrežných chrámov v Indii až po záhadné bronzové figúry zoradené na dne Neapolského zálivu sú rozľahlé plochy oceánov na našej planéte pokryté pozostatkami dávnych civilizácii. Každá zo zaplavených ruín, na ktorú narazíme, je pripomienkou toho, že ani tie najsilnejšie mestá a kráľovstvá porovnateľné so súčasnou civilizáciou nemôžu vzdorovať nemilosrdnej sile mora.


Miestni obyvatelia často popisovali, že sú schopní za jasného dňa vidieť prízračné mesto pod hladinou jazera, a za mnohé roky sa stali tieto príbehy miestnou legendou.

10. Kráľovstvo Dian


V roku 2001 objavila skupina archeológov pracujúcich na dne jazera Fuxian v Číne veľkú skupinu potopených objektov

Pri následnom potápačskom prieskume archeológovia objavili stojace múry, vydláždené ulice a ruiny celého mesta s rozlohou viac ako 6,5 km2 (2,5 štvorcových míľ). Podľa uhlíkového datovania, urobeného na niekoľkých hlinených hrncoch, bolo zistené, že objavené zrúcaniny sú staré takmer 1750 rokov. Predpokladá sa, že sa celá časť mesta jednoducho odlomila a skĺzla do jazera, kde sa po všetky tie roky uchovala.

9. Eidum

Waddensee je veľká časť Severného mora obklopujúca severozápadné pobrežie Nemecka. V tejto oblasti sa nachádza úzky pás ostrovov známych ako Severofrízske ostrovy, ktoré vznikli v dôsledku erozívnej činnosti morských vĺn neustále narážajúcich na nemecké pobrežie. Pôsobením erózie sa ich rozloha zmenšuje zo dňa na deň a aspoň jeden z týchto ostrovov (Sylt) bol v minulosti najmenej o 300 metrov (1000 stôp) širší ako je v súčasnosti. Vieme to vďaka tomu, že niekoľko stoviek metrov od súčasného pobrežia sa nachádza potopené osídlenie známe ako Eidum.

Predpokladá sa, že Eidum bolo postavené niekedy na začiatku 14. storočia a potom znovu vystavané znova... znova... a znova. Vzhľadom k svojej polohe malo toto mesto tendenciu pociťovať naplno ničivú silu Severného mora, ktoré ho opakovane úplne spustošilo. V roku 1436 ho počas Sviatku všetkých svätých úplne zatopilo. Pri tejto potope zahynulo 180 ľudí a prinútilo to obyvateľov presťahovať sa na vyššie položené miesta. Tam potom založili nové osídlenie, ktoré sa neskôr stalo mestom Westerland nachádzajúcim sa v súčasnosti na pobreží mora. Podľa záznamov z 19. storočia boli pri odlive pozostatky mesta Eidum ešte stále viditeľné aj po stovkách rokov.

8. Olous

Kréta je ostrovom ležiacim v Stredozemnom mori, nachádzajúcim sa pri pobreží Grécka. Podľa starovekej geografie mala Kréta oveľa väčšiu rozlohu ako jej dnešný náprotivok. V dôsledku erozívnej činnosti mora (a viac ako jedného zemetrasenia) sa niektoré časti ostrova ponorili do mora a Kréta sa aj vďaka nim stala známou turistickou destináciou vyhľadávanou kvôli prehliadkam potopených ruín miest a stavieb.

Jedným z týchto miest ležiacich neďaleko od pobrežia sú aj pozostatky mestského štátu Olous, ktorý bol kedysi prosperujúcim mestom. Aj keď sa Olous podobal na väčšinu gréckych miest vtedajšej doby, pokiaľ ide o remeselnú výrobu, obchod alebo architektúru, mal jeden osudný, tragický nedostatok – bol totiž vybudovaný skôr na piesčitom pobreží než na vápencových základoch ako je to pri ostatných mestách ležiacich na ostrove. V súčasnosti sú pozostatky mesta Olous ľahko prístupné potápačom a šnorchlistom v zálive Poros. Najlepšie viditeľným je staroveké mestské opevnenie, ktoré sa stále dvíha nad hladinu mora pri odlive.

7. Llys Helig

Legendy rozprávajú o tom, že welšský princ (ktorý sa volal Helig ap Glanawg) vybudoval obrovský palác na severe krajiny počas 6. storočia. Podľa príbehov sa jeho kráľovstvo rozprestieralo na území, ktoré v súčasnosti tvorí záliv Conwy. Potom, ako bol palác dostavaný, sa prihnala silná búrka a more zaplavilo toto územie, pohlcujúc tak palác aj so všetkým, čo stálo vôkol neho.

Dnes sú tieto príbehy iba zaprášenými mýtmi a sú v rozpore s názormi na vyvýšeninu v krajine, ktorá sa nachádza približne 3 kilometre (2 míle) od morského pobrežia. Vyvýšenina sa volá Llys Helig (čo vo welštine znamená Heligov palác) a veľa ľudí verí, že označuje miesto legendárneho princovho paláca, zatiaľ čo iní hovoria, že je to iba prírodný skalný útvar. Avšak niektorým sa podarilo objaviť potopený múr, ktorý sa tiahne naprieč územím v blízkosti vyvýšeniny Llys Helig a mohol by byť datovaný do 6. storočia.O autorovi:
Andrew Handley je nezávislý spisovateľ a vlastník zaujímavej internetovej služby Handley Nation Content Service. Pokiaľ sa nevenuje písaniu, obyčajne pestuje turistiku a horolezectvo alebo si len tak užíva na čerstvom vzduchu v Severnej Karolíne.


Všetky časti postupne nájdete na tejto adrese.

Andrew Handley, 5. augusta 2013

Zdroj: http://listverse.com/2013/08/05/10-lesser-known-mysterious-underwater-ci...

Preklad: Pavol

exkluzívne.cez.okno


Súvisiace:

ARCHEOkienko
http://cez-okno.net/archeokienko


august 14, 2013 23:54 popoludní

 

 

Top