Obrázok používateľa CEZ OKNO
10 záhadných potopených miest II.

Od Mámallapuramských pobrežných chrámov v Indii až po záhadné bronzové figúry zoradené na dne Neapolského zálivu sú rozľahlé plochy oceánov na našej planéte pokryté pozostatkami dávnych civilizácii. Každá zo zaplavených ruín, na ktorú narazíme, je pripomienkou toho, že ani tie najsilnejšie mestá a kráľovstvá porovnateľné so súčasnou civilizáciou nemôžu vzdorovať nemilosrdnej sile mora.

6. Mulifanuanský záliv

Mulifanua je malá dedinka nachádzajúca sa na najsevernejšom cípe ostrova Upolu patriaceho do súostrovia Samoa. Dedinka je predovšetkým využívaná ako zastávka trajektov, ktoré sa plavia na sever k ostrovu Savai'i. Bolo to práve počas rozširovania tejto trajektovej linky v 70-tych rokoch 20. storočia, keď tu robotníci objavili tisíce keramických črepov roztrúsených po morskom dne.

Nasledujúci archeologický výskum ukázal, že črepy boli pozostatkami po možno jednej z najväčších kultúr v tomto regióne. Lapita bola starodávna kultúra, o ktorej sa tvrdí, že sa z nej rozvetvili súčasné populácie ľudí obývajúce Mikronéziu a Polynéziu. Dedina, ktorá bola objavená v Mulifanuanskom zálive, bola jedným z najvyspelejších osídlení kultúry Lapita, ktoré doteraz poznáme, pretože iba na tomto nálezisku bola objavená zdobená keramika. Taktiež patrí k jedným z najstarších nálezísk tejto kultúry, ktoré boli doteraz objavené. Keramika nájdená na tomto nálezisku bola podľa datovania o 500 rokov staršia než na ostatných lokalitách.

5. Pheia

Peloponézska vojna, ktorá bola zvečnená v množstve vedeckých prác aj beletrie, prebiehala počas 5. storočia p.n.l. medzi aténskym mestským štátom a rozličnými armádami na Peloponéze, ktoré samy seba nazývali Peloponézskym spolkom. Vojna trvala takmer 30 rokov a zúrila naprieč Egejským morom a severným Stredomorím. Jedným z miest zapojených do vojnového konfliktu bolo aj mesto Pheia, ktoré bolo dobyté Aténčanmi a premenené na hlavný stan námorného vojenského zásobovania.

Na konci 5. storočia bola táto oblasť pozdĺž západného pobrežia Grécka postihnutá zemetrasením, ktoré zničilo aj mesto Pheia a zapríčinilo jeho pokles až 5 metrov (16 stôp) pod hladinu Stredozemného mora. Mesto pokladali za stratené až do roku 1911, kedy výskumný tím objavil pozostatky po starovekej civilizácii. Odvtedy už nespočetné množstvo archeológov malo možnosť preskúmať toto mesto. Avšak ani napriek celkovému záujmu o ruiny mesta Pheia stále nemáme dostatok poznatkov o tomto dôležitom mieste z histórie ľudstva.

4. Itil

Chazari boli starovekými kmeňmi nomádov, ktoré žili a putovali naprieč hornatým regiónom juhovýchodnej Ázie v priebehu 8. storočia n.l. a vyhlásili pôvodne malé prístavné mesto Itil za hlavné mesto svojej ríše. Itil známy v arabských textoch aj pod názvom Khamlij sa stal významnou zastávkou na Hodvábnej ceste. Čiastočne aj v dôsledku toho, že cez Itil prechádzali významné obchodné cesty, sa v ňom vytvoril akýsi taviaci kotol stretávania sa rôznych kultúr.

Ale niekedy ku koncu 10. storočia ho postihlo nešťastie. Kyjevské knieža Sviatoslav Igorevič zaútočil na nesmierne bohaté mesto a zanechal ho v ruinách - ruinách, ktoré sa stratili skoro na celé tisícročie. Vzhľadom ku svojej polohe na pobreží Kaspického mora sa verilo, že jeho ruiny boli už dávno odplavené preč, ale v roku 2008 objavil ruský profesor Dmitry Vasilyev ruiny pochádzajúce z 8. storočia pozdĺž severného okraja Kaspického mora. Tento objav bol predbežne pomenovaný ako ruiny Itilu, aj keď sa stále ešte pátra po chazarských záznamoch, ktoré by to mohli potvrdiť.O autorovi:
Andrew Handley je nezávislý spisovateľ a vlastník zaujímavej internetovej služby Handley Nation Content Service. Pokiaľ sa nevenuje písaniu, obyčajne pestuje turistiku a horolezectvo alebo si len tak užíva na čerstvom vzduchu v Severnej Karolíne.


Všetky časti postupne nájdete na tejto adrese.

Andrew Handley, 5. augusta 2013

Zdroj: http://listverse.com/2013/08/05/10-lesser-known-mysterious-underwater-ci...

Preklad: Pavol

exkluzívne.cez.okno


Súvisiace:

ARCHEOkienko
http://cez-okno.net/archeokienko


august 16, 2013 22:08 popoludní

 

 

Top