Obrázok používateľa CEZ OKNO
12 pravidel survivalu II.

Může se to zdát neintuitivní, ale i v těch nejhorších situacích si survivalisti najdou způsob jak si užít, jak si hrát a smát se. Survival může být únavný a čekání je umění. Elder se začal smát když ho napadlo, že by ho někdo mohl vidět v sukni jak slézá skály. I když se Callahanova loď potápěla, tak se smál a svíral nůž v zubech jako pirát.

7) Užijte si survivalovou cestu

Survivalisti používají svůj intelekt ke zklidnění a zabavení mysli. Zpěv, básně, hry v myšlenkách, počítání čehokoliv a počítání matematických příkladů v hlavě mohou čekání zkrátit, na rozdíl od tlumícího strachu.

Když Lance Armstrong podstoupil strašlivou chemoterapii, jeho mantra se stala jeho krevním obrazem: „Tato čísla se stala zlatým hřebem každého dne, byly mojí motivací … soustředil jsem se na ta číslo, jako bych ten krevní obraz tvořil svojí vůlí.“

Ztracen v bolivijské džungli, Yossi Ghinsberg hlásil: „Když jsem měl pocit beznaděje, opakoval jsem si svoji mantru „muž činu, muž činu“, ani nevím kde jsem tu frázi pobral, opakoval jsem si stále znovu a znovu. Muž činu dělá to co musí a nemá strach ani obavy.“

Survivalisti zažívají krizi skoro stejně jako sportovci sport. Lpí na talismanech. Objevili místo mezi emocemi a rozumem. Hravý přístup ke kritické situaci rovněž vede k nápadům a nápad vás může vést k nové technice, strategii, nebo návrhu, který vás může zachránit.

8) Vnímejte tu krásu

Survivalisti jsou sladěni s divy světa, zejména tváří v tvář smrtelnému nebezpečí. Ocenění krásy, pocit úcty, otevírání smyslů k životnímu prostředí. Debbie Kiley a čtyři další lidé se zmítali v Atlantiku poté, co se jejich loď potopila při hurikánu v roce 1982. Neměli žádné zásoby, žádnou vodu a bez záchrany by zemřeli. Dva členové pili mořskou vodu a zbláznili se. Když jeden z nich skočil přes palubu a byl sežrán žraloky přímo pod jejich člunem, Kiley řekl sám sobě: „Zaměř se na oblohu, na tu krásu tam.“

Když se Saint-Exupéryho letadlo zřítilo do pouště, byl si jistý, že je odsouzený k smrti, ale přesto pokračoval v tomto duchu: „Tady jsme, odsouzeni k smrti, ale stále se jistota smrti nemůže srovnávat s radostí, kterou cítím. Radost z této půlky pomeranče, který držím v ruce, je jednou z největších radostí, jakou jsem kdy poznal.“ Přestal naříkat na svůj osud a pokud naříkal, tak se jen sám sobě smál.

9) Věřte, že uspějete

Strach ze smrti mizí a nové síly survivalisty naplňují, aby mohli pokračovat. „Během posledních dvou dnů mého uvěznění,“ vzpomínal Ralston, „jsem cítil stále větší zásobu energie, i když mi došlo jídlo a voda.“ Elder řekl: „Cítil jsem se odpočatý a plný zvláštní energie. Bylo to jako kdyby mi bylo uděleno neomezené množství energie.“

10) Vzdejte se

Ano, můžete zemřít. Ve skutečnosti zemřeme my všichni. Ale možná to nemusí být dnes. Netrapte se tím. Zapomeňte na záchranu. Vše co potřebujete je již ve vás. Dougal Robertson, námořník, který ztroskotal na moři a byl na něm po třicet osm dní, doporučuje myslet na přežití takto: „Záchrana přijde jako vítané přerušení cesty přežití.“ Jeden psycholog to nazývá “rezignací, aniž bych se vzdal.“ Je to přežití pomocí rezignace.

Simpson hlásil: „Asi bych umřel mezi těmi balvany… ale ta myšlenka mě nestrašila… strach ze smrti mě již neovlivňoval.“

11) Udělejte co je nezbytné

Elder slezl dolů po skále s ledem bez předchozích zkušeností a bez vybavení. Aron Ralston si uřízl vlastní paži, aby se osvobodil. Rakovina umožňuje se téměř zabít chemoterapií, aby mohl člověk žít.

Survivalisti mají důvod k životu a jsou ochotni vsadit vše na sebe. Mají to, co psychologové nazývají meta-znalostí: Znají své schopnosti – nepřeceňují je a ani je nepodceňují. Věří, že všechno je možné a podle toho jednají.

12) Nikdy se nevzdávejte

Když explodovala kyslíková nádrž na Apollu 13, která očividně odsoudila k smrti posádku, rozhodl se kapitán Jim Lovell pokračovat v přenosu dat do kontroly mise na Zemi, dokonce i když při sestupu začali hořet. Simpson, Elder, Callahan, Kiley, Stockdale, Ghinsberg – ti všichni věděli tuhle poslední pravdu: Pokud jste pořád naživu, existuje pořád alespoň jedna věc, kterou můžete udělat.

Survivalisty tak snadno neodradí neúspěchy. Přijímají to, že se prostředí neustále mění a ví, že se musí přizpůsobit. Pokud spadnou na dno, tak se odrazí zpět nahoru a začnou celý proces znova, rozdělí ho na zvládnutelné části.

Survivalisti mají vždy důvod pokračovat. Udržují svoji náladu vytvořením alternativního světa z bohatých vzpomínek do kterých mohou uniknout. V neštěstí vidí příležitost. Poté se z něho poučí a jsou vděční za zážitky, které zažili. Elder mi jednou řekl: „Tu zkušenost bych za nic jiného nevyměnil. Někdy mi dokonce chybí. Chybí mi ta jasnost přesně vědět co mám dál dělat.“


Ti, kdo přežijí nebezpečí našeho světa, ať už ve hře nebo v podnikání nebo ve válce, v důsledku nemoci nebo finanční pohromy, učiní tak přes cestu transformace. Ale tento transcendentální stav se neobjeví zázračně když ho je potřeba. Vyvěrá ze životních zkušeností, postojů a postupů tvořících jednu osobnost – jádro, ze kterého se čerpá síla. Zážitek přežití je nesrovnatelný dar: Tento dar vám řekne kdo opravdu jste.

Částečný překlad článku The 12 Rules of Survival
http://www.securitywhip.com/2010/07/18/the-12-rules-of-survival/?utm_sou...

Zdroj: freepub.comehere.cz


Všetky časti postupne nájdete na tejto adrese.

Sekcie: 
september 19, 2011 18:51 popoludní

 

 

Top