Obrázok používateľa CEZ OKNO
14 rád na upevnenie zdravia

Ten, kto naše rady a cvičenia bude dodržiavať, nikdy nebude trpieť žalúdočnými obtiažami. Po 4.-6. mesiacoch pravidelného cvičenia (asán), sa úplne zbaví všetkých chorôb tráviaceho traktu. Myslím, že komentár je zbytočný.

1. Nikdy nebuďte leniví a 15 minút venujte asánam a brušným cvikom. Každodenné cvičenie vám zaistí zdravý a dlhý život. Vďaka tomu sa zbavíte liekov a ďalších prostriedkov používaných pri rôznych obtiažiach a chorobách. Skutočné šťastie prináša iba zdravie. Keď chýba zdravie, absentuje taktiež kľud, šťastie a úspech.

2. Pri cvičení sa nesmiete mýliť! Zachovajte si vnútorný kľud a radosť zo života. Behom cvičení majte zovreté pery. To vám zaistí zdravie, krásu a dlhý život.

3. Necvičíte – nejedzte! Tieto slová sa musia stať vašou devízou.

4. Jedzte pravidelne. Zvyknite si na výzvu prírody odpovedať včas.

5. Nejedzte, ak nemáte chuť. Ani slabšie nutkanie na stolicu nie je možné ignorovať.

6. Stimulátory v podobe čaju, kávy, tabaku, preháňadiel v akejkoľvek podobe sú škodlivé.

7. Nejedzte v noci a nespite vo dne. Spôsobuje to zápchu.

8. Ak pochybujete, či jesť, alebo nie, nejedzte! Ak neviete, či ísť, alebo neísť na záchod, choďte! To je zlatý kľúč ku zdraviu, šťastiu a dlhému životu!

9. Jedzte pomaly a behom jedla nepite vodu. Smäd uhaste až hodinu po jedle.

10. Každý kúsok pokrmu 32-krát požujte, aby ste si zaistili zdravé zuby, pravidelnú stolicu a nespôsobili si zápchu a jej následky.

11. Nepribližujte sa ku smaženým, prevareným, obschnutým, horúcim, chladným a ťažkým pokrmom.

12. Jedzte iba vtedy, keď máte radosť a neprenasledujú vás čierne myšlienky. Nikdy nejedzte a nepite, pokiaľ sa vás zmocnil hnev a ste v nepríjemnej situácii.

13. Po jedle sa pomaly prechádzajte dopredu a dozadu a súčasne si rukou masírujte brucho. Tým podporíte dobré trávenie a peristaltiku.

14. Obzvlášť sa starajte o duchovné zdravie a kľud. Pre zaistenie zdravia, sily, energie, šťastia a dlhého života sú totiž dôležitejšie než jedlo.

Jednotlivé ásany nájdete v ďalšom príspevku TU, čerpajúc z knihy Svámí Šivanandu „Ásany jógy“, pozn. red.

G. P. Malachov: Totální detoxikace, Eko-konzult Bratislava, 2002

Z češtiny preložil: Sokol

exkluzívne.cez.okno


január 23, 2009 22:29 popoludní

 

 

Top