Obrázok používateľa CEZ OKNO
14 VĚCÍ, KTERÉ BYSTE URČITĚ NECHTĚLI VĚDĚT O POTRAVINÁCH

"Z každých tří až čtyř uncí mléka vyrobí Chobani a další firmy pouhou jednu unci krémového řeckého jogurtu. Zbytek je kyselá syrovátka. Je to řídký, tekutý odpad, kterého se nelze snadno zbavit."

1. Výrobci řeckého jogurtu produkují každý rok miliony kilogramů (toxické) kyselé syrovátky a nikdo neví, co s ní.

Z fascinujícího článku serveru Modern Farmer o tom, jak řešit tento problém:

Z každých tří až čtyř uncí mléka vyrobí Chobani a další firmy pouhou jednu unci krémového řeckého jogurtu. Zbytek je kyselá syrovátka. Je to řídký, tekutý odpad, kterého se nelze snadno zbavit. Nejenže by to bylo nelegální, ale syrovátka během svého rozkladu škodí životnímu prostředí, odčerpává totiž kyslík z potoků a řek.

Z vodních toků se tak může stát to, čemu odborníci říkají „mrtvé moře“. Vodní život by mohl být zničen ve velkých oblastech. Sýrová syrovátka, příbuzná syrovátky z řeckého jogurtu, zabila v posledních letech desítky tisíc ryb po celé zemi.“

2. Pomerančový džus obsahuje „konzervanty“, které mají zajistit, aby džus z každé lahve chutnal úplně stejně.

Bez ohledu na to, v jaké roční době a z jakých pomerančů je džus vyroben, velké firmy vyrábí dokonale sladěné produkty, když do štávv přidávají pečlivě vyvážené, specifické příchutě. Tyto příměsy mají nahradit příchutě přirozené, které se vytratí během procesu, v rámci něhož je džus chemicky zbaven kyslíku („odvzdušněn“). Díky tomu může být uskladněn v cisternách déle než rok (!), aniž by zoxidoval.

Vzhledem k tomu, že tyto příchutě se získávají z pomerančové silice a koncentrátu, nemusejí být uvedeny mezi přísadami.

3. Takto se míchají přísady pro balené vegetariánské burgery:

V ohromném trakaři. Lopatou. Panebože, je to úchvatné. Pusťte si video Science Channel.


VIDEO nájdete na tejto adrese.

4. Většina mléka se vyrábí kombinací, zahříváním, homogenizací a opětovným balením mléka z mnoha krav.

Z mléka se v ohromným průmyslových centrifugách separují jednotlivé komponenty (tuky, proteiny a další tuhé a tekuté složky). Tyto složky se pak znovu smísí v různých poměrech, aby vzniklo dokonale uniformní, nízkotučné a sbírané mléko.

Přečtěte si více o tomto procesu a o tom, jak se nekultivované mléko (tedy to, které pochází přímo z krav) stalo minulostí, v tomto článku L.A. Times (http://articles.latimes.com/2000/aug/02/food/fo-62752).

5. Výrobci třešní maraschino je nejdříve chemicky odbarví a poté je marinují ve velkých sudech s kukuřičným sirupem a znovu barví, aby byly opět červené.

Pusťte si toto video:


VIDEO nájdete na tejto adrese.

6. Mnoho polévek v plechovkách je dochucováno glutamanem sodným, i když výrobci tvrdí, že tomu tak není.

S glutamanem sodným Bez glutamanu sodného

Tato přísada dodává polévkám masovou příchuť, která má vyvážit chuťovou mdlost konzervovaných výrobků a nízkou slanost (mnoho výrobců používá méně soli kvůli obavám z vysokého obsahu sodíku).

Glutaman sodný nemusí být nutně škodlivý, výrobci polévek však tvrdí, že jej používají, protože se „vyskytuje přirozeně“ (jelikož se získává ze zeleninových a kvasinkových proteinů, a uvádí ho mezi přísadami jako „kvasinkový extrakt“ nebo „hydrolyzovaný protein“. V roce 2008 vypukla reklamní válka, protože firmy Campbell’s a Progresso se obávaly, že by zákazníci nekupovali jejich polévky, kdyby věděli, že obsahují glutaman sodný.

7. Plnění polévek do plechovek je tak násilný proces, že firmy pěstují extra tvrdou mrkev, aby se nerozpadla.

Toto je jen muž s nezvykle velkou mrkví. Bývalý výzkumník společnosti Campbell’s však popsal průmyslově silnou mrkev jako větev stromu – jako baseballovou pálku.

8. Mnoho zmrzlin se zahušťuje a stabilizuje karagénem, extraktem z mořských řas.

Není to škodlivé, jen ... divné? Více informací zde (http://recipes.howstuffworks.com/question315.htm).

9. Hotdogy jsou plněny nevábnou směsí masových odřezků, tuku, škrobu a „cereálního plniva“.

Cereální plnivo = drobky z chleba, ovesné vločky nebo mouka, protože kdy by nechtěl mít ve svém frankfurteru ovesné vločky? A to se nebavíme o všech těch rozkošných příchutích, barvivech a konzervantech, které by v něm také mohly plavat. Jestli se vám chce zvracet, pusťte si toto video, které zachycuje výrobní proces.


VIDEO nájdete na tejto adrese.

10. Mnoho dovážených (a drahých) „extra-panenských“ olivových olejů je řezaných levnějšími oleji ze semen a ořechů.

Přečtěte si fascinující článek Toma Muellera z roku 2007 o italském podvodu s olejem, po kterém následovala kniha: Extra Virginity: The Sublime and Scandalous World of Olive Oil (http://www.amazon.com/dp/0393070212/?tag=buzz0f-20).

11. Červeně a růžově zbarvené produkty jsou často barvené košenilovým extraktem, vyráběným z vysušených těl drobného hmyzu.

Včetně všech domácích kamarádíčků. Košenilový extrakt se také někdy uvádí jako karmínová kyselina nebo karmín. Více o tomto rozkošném procesu si můžete přečíst zde (http://www.businessinsider.com/how-cochineal-insects-color-your-food-and...).
12. Smetana do kávy se vyrábí z kukuřičného sirupu a (hydrogenovaných, transmastných) rostlinných olejů.

Žádnou smetanu to neobsahuje. Zde jsou přísady, uváděné na etiketách smetany Coffee-Mate (http://www.coffee-mate.com/Products/original.aspx#b936f373-d1f9-4af0-a4d...):

VODA, TUHÉ SLOŽKY KUKUŘIČNÉHO SIRUPU, ČÁSTEČNĚ HYDROGENOVANÝ OLEJ ZE SOJOVÝCH BOBŮ A BAVLNÍKOVÝCH SEMEN, MÉNĚ NEŽ 2% KASEINÁTU SODNÉHO (MLÉČNÉHO DERIVÁTU), HYDROGENFOSFOREČNAN DRASELNÝ, MONO- A DIGLYCERIDY, HLINITOKŘEMIČITAN SODNÝ, SYNTETICKÁ PŘÍCHUŤ, KARAGÉN

13. Při výrobě slaniny je bůček zavěšen v těchto podivných zařízeních připomínajících myčky aut a kropen „tekutým kouřem“.

Tento strašidelný déšť obsahuje i barviva, která dodávají masu barvu slaniny.


VIDEO nájdete na tejto adrese.

14. Krájený sýr je plný celulózy – kultivované buničiny – aby se netvořily chomáče.

Celulóza, vyráběná z rostlinných vláken (včetně dřeva), je běžnou potravinovou přísadou, díky které může být zmrzlina krémovější nebo salátový dressing hustší, aniž by přibývalo kalorií. Jelikož se získává přirozeně, obsahují celulózu dokonce i balené potraviny označované jako organické. Piliny? Kdo o tom ví?


Preklad: Tomáš Piňos

www.buzzfeed.com

Zdroj: http://ac24.cz/

Článek podléhá licenci Creative Commons 3.0, http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/cz/


Súvisiace:

VÁLKA S BIOPODVODNÍKY
http://cez-okno.net/clanok/valka-s-biopodvodniky

Seriál: Vieš čo ješ?
http://www.cez-okno.net/rubrika/serial-vies-co-jes

Ekofarmár
http://cez-okno.net/ekofarmar


Sekcie: 
jún 11, 2013 18:32 popoludní

 

 

Top