Obrázok používateľa CEZ OKNO
1500 rokov stará „sýrska“ Biblia nájdená v Turecku

Relikvia bola „znovu nájdená“ v ankarskom depozite Paláca spravodlivosti, starobylá verzia biblie je písaná v sýrštine, v dialekte Ježišovho rodného jazyka. Biblia bola už v držbe tureckých orgánov po tom, čo bola zhabaná v roku 2000 v rámci operácie v oblasti stredozemného mora v Turecku. Gang pašerákov bol obvinený z pašovania starožitností, nelegálnych vykopávok a držania výbušnín a šiel k súdu.


Turecká polícia svedčiaca v konaní sa domnieva, že rukopis Biblie môže byť starý 1500 až 2000 rokov. Po osemročnom čakaní v Ankare bola staroveká biblia prenesená s policajnou eskortou do Ankarského etnografického múzea.

Staroveká biblia bude vystavená v Ankarskom etnografickom múzeu

Biblia, ktorej kópie sú oceňované okolo 3-4 milióna dolárov bola prenesená do Ankary z bezpečnostných dôvodov, pretože neboli nájdení žiadni majitelia starovekej relikvie.

Rukopis nesie výňatky z biblie napísané zlatým písmom na koži a voľne zviazané spoločne s riadkami sýrskeho skriptu v aramejskom dialekte.

Turecké úrady sa vyjadrili, že biblia je kultúrne bohatstvo a malo by byť chránené, pretože je hodné vystavenia v múzeu.

Staroveká biblia v aramejskom dialekte sýrčiny novoobjavená v Turecku

Aramejčina je dialektom sýrčiny – materinského jazyka Ježiša – kedysi sa ňou hovorilo naprieč veľkej časti Blízkeho východu a Strednej Ázie. Používal sa všade tam, kde sú sýrski kresťania a ešte prežíva v sýrskej pravoslávnej cirkvi v Indii a v obciach v okolí sýrskeho hlavného mesta Damasku. Aramejčina je ešte používaná v náboženských rituáloch maronitských kresťanov na Cypre.

Odborníci sú však rozdelení v otázke pôvodu rukopisu, či je to originál na nezaplatenie, alebo falzifikát. Ďalšie otázky obklopujú objav starovekej biblie, a to či pašeráci mali aj ďalšie kópie relikvie, a či ich prepašovali z Turecka.

Vatikán údajne podal oficiálnu žiadosť na preskúmanie biblie, ktorá bola písaná na stránkach zo zvieracej kože v aramejskom jazyku pomocou sýrskej abecedy.

Kópia starovekej biblie je cenená na viac ako 40 miliónov tureckých lír (28 miliónov dolárov).

Zdroj: http://www.nationalturk.com/

Preklad: Ninive

exkluzívne.cez.okno


Súvisiace:

ARAMEJSKÝ OTČENÁŠ
http://www.cez-okno.net/clanok/nabozenstva/aramejsky-otcenas


Autori: 
máj 31, 2014 23:55 popoludní

 

 

Top