Obrázok používateľa CEZ OKNO
2 staroveké hrobky po obnove znovuotvorené

Hrobky otca a jeho staršieho syna zobrazujú krásne scény starovekých remeselníkov. Pamiatky Egypta ako turistickej krajiny priťahujú veľa pozornosti turistov z celého sveta. Tajomstvo toho, ako boli postavené pyramídy a iné staroveké miesta zostáva záhadou, a majstrovstvo kresieb na stenách je stále dychberúce, dokonca aj po stáročiach.


Minulý pondelok, s pokračujúcimi pokusmi oživenia cestovného ruchu, minister pamiatok Mamdouh Al-Damatty znovuotvoril dve hrobky na západnom pohrebisku v archeologickej oblasti pyramíd.
Hrobky boli objavené v roku 1925, ale v roku 2007 ich zatvorili kvôli reštaurátorským prácam.


„Predpokladalo sa, že budú znovuotvorené skôr, ale udalosti z 25. januára otvorenie posunuli,” povedal Kamal Waheed, vedúci Centrálneho oddelenia pre pamiatky v Káhire a Gíze. Projekt obnovy opäť začal len pred šiestimi mesiacmi v sektore projektov Ministerstva pamiatok.


Obr. Hrobky boli objavené v roku 1925 a zatvorené v roku 2007, aby ich obnovili (foto Ministerstvo pamiatok)

Hrobky boli vybudované v typickej forme Starej ríše a odrážajú charakter rituálneho života tej doby, jasne reprezentovaných štrukturálnymi a umeleckými prvkami.

Jedna z hrobiek nesie názov „Emery”, ktorého titul bol „Kňaz kráľa Cheopsa”, zatiaľ čo druhá hrobka patrí jeho najstaršiemu synovi Nefer Ptahovi.

Hrobka Nefer Ptaha pozostáva z piatich miestností a krypty na južnej strane. Obsahuje tiež kamennú sochu v životnej veľkosti v stene prvej siene, podľa Mahmouda Afifiho, vyslanec vedúceho sektora starovekého Egypta.

Hrobka „Emeryho” je vybudovaná s vápencom a obsahuje krásne scény zobrazujúce remeselníkov (tesárov, sochárov a zlatníkov).


Obr. Socha v prednej časti otcovej hrobky

29. apríl 2015

http://www.dailynewsegypt.com/2015/04/29/2-ancient-tombs-reopened-after-...

Preklad: PH

Korektúry: Sokol

exkluzívne.cez.okno


Súvisiace:

Egypt - aktuálne
http://www.cez-okno.net/rubrika/rubriky/egypt-aktualne


Sekcie: 
máj 03, 2015 00:03 dopoludnia

 

 

Top