Obrázok používateľa CEZ OKNO
2012: Vesmírný podvod? (Je ohroženo duchovno nebo rozum?!)

"Je třeba dobře podat New age a 2012 a naivové sami přijmou Nový světový řád."
Václav Bláha
"Humor je přirozenou ochranou proti fanatismu."
Tomáš Špidlík

Tato doba je dobou nepochybně zvláštní, fascinující a mediálně velmi atraktivní. Lze to demonstrovat na tom, že jeden kalendář (bez ohledu na to, že měří čas úplně jinak než ten náš gregoriánský) stačí k tomu, aby u mnohých lidí vznikla dalekosáhlá očekávání a na jejich základě nesmírně radikální opatření a s tím související razantní změna paradigmatu svého životního stylu.


Jedna událost stíhá druhou. Na jedné straně světa je hlad, na druhé naopak postmoderní vyprázdnění hodnot a s tím související ztráta smyslu života a dezorientace ve světě, který přes svou složitost a útrapy nenachází na první pohled zdánlivá a zejména jednoduchá východiska. A tak se pera chytají samozvaní spisovatelé – proroci a straší nás koncem světa či přistáním mimozemšťanů či nás naopak lákají na nový zlatý duchovní věk lidstva a převibrování do vyšších dimenzí. Nedlouho poté spatřily světlo světa filmy s touto tematikou. Za všechny jmenujme film režiséra apokalyptických filmů Rolanda Emmericha a jeho pro mnohé jedince dnes již kultovní 2012. Ze strany mnohých esoteriků je nám vnucována jedna jediná pravda. Všechno ostatní je podle nich naivita, nepřipravenost a duchovní nezralost. Jsou i tací kteří volají po "odhození" tradičního vědeckého bádání. Je třeba si uvědomit, že to bohužel není poprvé co se rozmáhá velká mediální panika navazující na jakousi kultovní bublinu. Vzpomeňme jen na pověstné mileniální Y2K před rokem 2000.

Dle mého kult 2012 a s ním spjatá histerie je v esoterickém světě a literatuře obdobou tzv. Globálního oteplování ve světě politiky a společenských věd. Každopádně obojí je jen nafouknutou bublinou s kvazináboženským podtextem, na kterém se nemálo lidí lidově řečeno snaží "napakovat". Nesmírně rád bych zde odcitoval i autora, kterého zmiňuje i náš pan preziden Václav Klaus a je jím spisovatel Michael Crichton: "Nejdůležitější výzvou, které lidstvo čelí, je úkol rozlišit realitu od fantazie a pravdu od propagandy. Zejména v naší (dez)informační éře je to mimořádně naléhavé a důležité."

Obhájci a propagátoři těchto velmi sporných hypotéz jsou většinou spisovatelé, kteří ze zkoumání tohoto fenoménu profitují nejen ve svých esoterických komunitách, ale zejména pak po finanční stránce. S nimi si pak režiséři katastrofických amerických velkofilmů budují svou uměleckou kariéru. Nejhorší na dnešní situaci je, že rok 2012 přivádí lidi všeobecně k pasivitě a v očekávání, že jejich problémy vyřeší někdo jiný (mimozemšťané, zlatý věk, konec světa atp.). Je třeba si uvědomit, že zatímco lidé vesele čekají na 2012, tak svět krachuje (resp. právě oni jsou postupně ožebračováni, média je manipulují a ve světě vzkvétá korupce). O to právě bude vystřízlivění bolestivější. Nemluvě o tom, že logicky jsou možnosti jen dvě. Buď se něco stane a nebo se nestane vůbec nic. Pokud se něco stane, tak stejně do té doby budete muset platit daně a chodit do práce. Pokud svůj život vezmete do svých rukou, nic tím nezkazíte. Naopak pokud se nic nestane a budete jen naivně čekat na ono datum a nebudete plánovat svůj život, pak pravděpodobně mnohé ztratíte.


Spisovatelé a novodobí věrozvěsti si nemohou dovolit ležérní podávání svých apokalyptických vizí a sázení na naivitu svých čtenářů. Mají-li jejich názory vědeckou potenci, mají povinnost deklarovat své vědecké předpoklady a musí být čestní nejen k sobě samým, ale i k ostatním lidem. Pokud vše opět uvedu do paralely s oním globálním oteplováním, tak si dovolím citovat názor profesora R. S. Lindsena z Massachusetts Institute of Technology na globální oteplování: "Budoucí generace se budou trochu pobaveně divit, že na počátku 21. století vyspělý svět propadl panice kvůli globálnímu zvýšení průměrné teploty o několik desetin stupně a lidé na základě obrovského zveličení velmi nejistých počítačových modelových předpovědí uvažovali o tom, že se vrátí před průmyslovou éru."

Je tedy ohroženo duchovno nebo rozum? Vzhledem k narůstající společenské iracionalitě a nevzdělanosti je odpověď na snadě.

V-Blaha

Zdroj: NWOO.org

október 17, 2010 13:03 popoludní
 • krát komentár

10 krát komentár

 1. Obrázok používateľa rena
  renaoktóber 18, 2010 08:24 dopoludnia

  Komentár: 

  V skutku realistický pohľad na realitu, je to aj môj názor. Povedala by som nič sa nedeje náhodou, aj chaos v dnešnom svete nás má dokopať do usporiadania si sveta vo svojom vnútry a až náhodou nič nepríde, tak budeme aspom lepšie zvládať dnešnú realitu a stres. Veď život je hra ktorá raz aj tak skončí a všetci sa pekne vrátime dodmov a tam sa na sebe ešte len zasmejeme ako sme brali všetko tak vážne. Pekný deň Vám prajem.

 2. Obrázok používateľa Dikus
  Dikusoktóber 18, 2010 16:29 popoludní

  Komentár: 

  Usporiadanost sveta? svet naopak je coraz viac neusporiadany s narastajucim casom. Druhy termodynamicky zakon. To znamena ze entropia sveta bola najusporidanejsia na zaciatku velkeho tresku a rastucim smerom casu je coraz viac neusporiadany. Napr. ked rozbijete pohar s usporiadanosti dostanete neusporiadany system crepin. Nikdy nie naopak s crepin nikdy neuvidime vytvorenie usporiadanosti v tomto pripade pohar. A takto to funguje zo vsetkym. Vase tvrdenie je milne.

 3. Obrázok používateľa Lanoo
  Lanoooktóber 18, 2010 18:25 popoludní

  Komentár: 

  Mno, sčasti je možné súhlasiť.

  Chaos narastá blížiac sa ku koncu svojho cyklu - to je veľmi podstatné.

  Aby nevznikol dojem, že s plynúcim časom je stále viac a viac chaosu - to by sme ako bytosti myslím dosť slušne zlyhali, keďže je zdá sa práve našim údelom usporadúvať svet, zbavovať ho chaosu...

 4. Obrázok používateľa rena
  renaoktóber 19, 2010 09:44 dopoludnia

  Komentár: 

  Váš názor rešpektujem, ale podľa mňa ste dosť pesimisticky naladený. Obraz sveta je len odrazom našeho vnútra, takže treba na sebe začať makať, potom prídu aj zmeny /neberiem v úvahu rok 2012/. Veľaú spechov Vám prajem

 5. Obrázok používateľa Dikus
  Dikusoktóber 19, 2010 15:22 popoludní

  Komentár: 

  ja sa drzim len exktneej roviny. Tvrdim ze pocet odlisnych mikroskopickych usporiadani ktore nemenia makroskopicky vzhlad bude klesat s plinucim casom. Cize neusporiadanost vo fyzikalnom syteme bude narastat. Keby to tak nebolo tak by sme mohli napr. dat obrazok z puzzle do krabice a zahrkali s nim n krat a obrazok by sa po n+1 dal z nova do povodneho usporiadaneho stavu. alebo pri hre biliard by sme zahrali tak ze by sa vsetky gule vratili do zaciatocnej pozicie pred hrou(do trojuholnika). Co sa tyka chaosu to nieje to iste ako neusporiadanost alebo entropia. Je milne tvrdenie ze mi davame chaos do poriadku to je ako tvrdit ze by sme chceli prirodu prinutit riadit sa ludskymi zakonmi. Chaos je predmetom skumania vedcov ktory tvrdia ze je determinalisticky ale nikdy ho nemozeme opisat ale len vytvarat nejake pravdepodobnosti. Pretoze energia a taktiez aj castice sa chovaju uplne nahodne a bezpriciny. Zakon zachovania enrgie plati aj v tzv. principe motylich kridel kde aj jedno mavnutie kridel moze sposobit zmenu atmosferickeho tlaku tak aby sa na opacnej pologuli vytvoril hurikan. Ale taktiez tieto zmeny ich mozu odvracat. Chaos mozme brat ako determinalizmus a mozme ho oskatulkovat ako dynamicky system mozme taktiez zistit jeho kriticku hranicu ale nikdy ho nemozme s urcitostou predpovedat. Co nam potvrdzuje aj Heinsbergov princip neurcitosti kde nemozme sucastne urcit presnu polohu castice a jej hybnost. Velmi pekny priklad prirodneho chaosu je roj vciel kde nam sa ich pohyb zda chaoticky a pritom sa nenarazia ale nikdy sa neda predpovedat na 100%

 6. Obrázok používateľa Lanoo
  Lanoooktóber 19, 2010 17:24 popoludní

  Komentár: 

  Prísne vedecký už dávno neznamená pravdivý.

  Dnešná veda limitovaná sama sebou nemá najmenšiu šancu postihnúť skutočnú podstatu a zákonitosti vývoja a zmyslu toho všetkého.

  Chaos je neusporiadanosť, "neporiadok". Chaos je napríklad aj nahádzané drevo na zemi, ktoré môžeme "usporiadať" napr. do drevenej skulptúry, alebo prístrešku - výsledok je "drevo s pridanou hodnotou", "usporiadaný chaos".

  Keď vytvorím skautský oddiel a naplním víkendy detí výletmi do prírody, kde sa mnohé naučia aj sami o sebe, tiež "usporadúvam chaos" (teda nedekadentujú pred počítačovými hrami a telkou), rozumieme si?

  "Vedecké odôvodnenie" tu myslím naozaj nie je podstatné, každý normálny zdravý človek vie, keď čelí nejakej situácii, ako sa ľudsky zachovať, aby bol svet krajší, aby mal hlbší zmysel, aby bol vyvinutejší, "usporiadanejší"

 7. Obrázok používateľa rena
  renaoktóber 20, 2010 08:44 dopoludnia

  Komentár: 

  prepáčte za otázku mimo, ale chodíte do prírody? Pretože čisto vedecké úvahy /čosamozrejme neodsudzujem/ v kombinácii s pesimizmom Vás privedú do záhuby. Sú dve strany mince, tak aj dve možnosti ako sa pozrieť na realitu. Budem sa opakovať, ale ten chaos, ktorý máme vôkol seba je len odrazom chaosu v nás. To je to čo si máme uvedomiť a pomaly, postupne si upratovať v sebe a tým sa chaos mimo nás začne pomaly usporiadavať. :-)

 8. Obrázok používateľa Anonym
  Anonymoktóber 23, 2010 06:48 dopoludnia

  Komentár: 

  Existence není lineární postup od někud někam. To se tak za určitých okolností může jevit jen lidskému vědomí. Vše neustále trvá - bez počátku i konce. I ten Vámi zmiňovaný pohár současně trvá ve všech svých možných stavech. Je to Vaše mysl, která vnímá právě ten a nebo onen obraz jeho stavu.

 9. Obrázok používateľa Anonym
  Anonymoktóber 18, 2010 10:58 dopoludnia

 10. Obrázok používateľa Anonym
  Anonymoktóber 31, 2010 20:32 popoludní

  Komentár: 

  Je uplne jedno kto si co mysli nic na tom nezmeni iba svoj pohlad na vsetko.Jedno je iste ze bez zakladnych potrieb pre existenciu nieje mozne existovat.ZOMRIE KAZDY a je uplne jedno kedy. Vsetko co je a bolo zanikne so smrtou.Takze co Vas tesi to robte.CO je PRAVDA a NEPRAVDA co je DOBRE a co ZLE.Pravidla mame ale naco ked neplatia.Nastaveny system nema zmysel.Na tejto planete staci sledovat zvierata a uvedomit si co je S L O B O D A.

 

 

Top