Obrázok používateľa CEZ OKNO
5 kľúčových krokov pre účinnú dennú detoxikáciu

Moderný svet je plný environmentálnych toxínov. Odhaduje sa, že existuje až 80 tisíc bežne používaných chemických látok, ktoré majú škodlivý potenciál. V priemere sa v ľudskom tele nachádza až 500 takýchto látok. Pri testoch sa tiež zistilo, že bežný človek má v moči až 7 rôznych pesticídov.


Z uvedených dôvodov je absolútne nevyhnutné, aby ste vykonávali detoxikáciu na dennej báze a tieto toxické látky dostali z tela čím skôr von.

Dobrý detoxikačný program sa musí sústrediť na 5 hlavných oblastí:
Bunky
Krv
Črevá
Pečeň a žlčník
Obličky

Existujú mnohé spôsoby a produkty napomáhajúce detoxikácii. Avšak len málo z nich sa zameriava na všetkých päť jej hlavných oblastí, vrátane nevyhnutných nutričných látok potrebných na správnu deaktiváciu a elimináciu toxínov.

1. Bunková detoxikácia

V prípade, ak sa bunky nezbavujú toxínov tým správnym spôsobom, tie sa v nich zvyknú hromadiť. Následne dochádza k poškodzovaniu DNA a vnútrobunkových štruktúr, akými sú napríklad mitochondrie.

Výsledkom sú potom abnormálne bunky, ktoré môžu viesť k chronickým ochoreniam, ku ktorým patria i rakovina, či autoimunitné ochorenia.

Medzi hlavné antioxidanty chrániace bunkové štruktúry pred toxínmi a poškodením voľnými radikálmi sa radia glutatión, superoxidatívna dismutáza (nachádza sa v spiruline, http://www.badatel.net/doplnok-spirulina-pura) a kataláza (vysoký obsah napríklad v pečeni a zemiakoch).

Každé degeneratívne chronické ochorenie je spojené práve s nízkymi hladinami uvedených látok. Je preto vhodné si udržiavať ich dostatočný príjem – či už stravou alebo doplnkami.

2. Čistenie krvi

Nečistoty, ktoré sa dokážu transportovať krvou, môžu ovplyvňovať rôzne druhy buniek, tkanív i celých orgánov a poškodzovať ich.

Keď sa v krvi nachádza vysoká hladina určitých toxínov počas dlhšieho obdobia, vedie to ku kardiovaskulárnym a nervovým poruchám.

Na prečistenie krvi sú ideálne potraviny bohaté na chlorofyl, ako napríklad mladý zelený jačmeň (http://www.badatel.net/doplnok-mlady-zeleny-jacmen), pšeničné a ovsené klíčky, chlorela (http://www.badatel.net/doplnok-chlorella), spirulina (http://www.badatel.net/doplnok-spirulina-pura). Výborná je aj konzumácia tmavozelenej listovej zeleniny.

3. Detoxikácia pečene a žlčníka

Pečeň je primárny orgán, ktorý neutralizuje a transformuje toxíny do formy, ktorá sa dá ľahko transportovať von z tela.

Ak sa vo vašom organizme nachádza príliš veľa toxínov, môže dôjsť k preťaženiu pečene, čím sa znemožní jej efektívne neutralizovať nebezpečné látky v krvi.

Pečeň má tri základné fázy neutralizácie a eliminácie toxínov.

Základnými nutričnými látkami zohrávajúcimi kľúčovú úlohu v týchto fázach sú aminokyseliny cysteín, glicín, glutamín, ďalej sírnaté zlúčeniny a glutatión (obsah 59 základných nutričných zložiek stravy je možné zistiť pomocou našej nutričnej kalkulačky, http://www.badatel.net/rozsirena-nutricna-kalkulacka-1643-potraviny-x-59...).

Medzi herbálne komponenty napomáhajúce očiste pečene patria prevažne zázvor a pestrec mariánsky (http://www.badatel.net/doplnok-pestrec-mariansky, milk thistle). Všetky doteraz spomenuté látky napomáhajú fázam I. a II.

Fáza III. zahŕňa žlčník a jeho vyprázdňovanie. Ide o posledný, no nemenej dôležitý krok detoxikácie pečene. Výbornými bylinkami na podporu žlčníka sú zázvor a pepermint (mäta prieporná, http://www.badatel.net/doplnok-matovy-caj).

Účinné bylinky na žlčník sú aj senovka grécka (fenugreek) a fenikel (fennel) – obe bylinky obsahuje napríklad doplnok Estrozin kvapky.

4. Detoxikácia čriev

Pravidelné vyprázdňovanie, čiže stolica je absolútne nevyhnutná pre efektívne odstraňovanie toxínov z tela.

Správne by sme mali aspoň raz za 24 hodín odstrániť z čriev toxíny prijaté stravou, ale aj tie vylúčené žlčníkom, vrátane mikroorganizmov nachádzajúcich sa v našom zažívacom trakte.

Inými slovami – ak ste skonzumovali porciu jedla v pondelok na obed, tak najneskôr do utorka obeda by ste mali mať von z tela všetok odpad, ktorý táto porcia vyprodukovala.

Ak sa tak nestane, odpadové produkty sa premenia na živnú pôdu pre nebezpečné mikroorganizmy a parazity. To potom vedie k rozkladom, zahnívaniu a exponenciálne väčšiemu uvoľňovaniu endotoxínov do krvného obehu.

Dokonca môže dôjsť aj k následnému preťaženiu pečene a viacnásobných cyklov toxicity ovplyvňujúcej takmer každý životný proces vo vašom tele.

Pre správnu funkciu čriev a zažívacieho traktu je dôležité mať dostatok kyselín v žalúdku a vyhýbať sa antiantacídam. V prípade nízkej tvorby žalúdočných kyselín je vhodné užívať Betain HCL (http://www.badatel.net/doplnok-betain-hcl).

Trávenie v žalúdku však len začína. Ďalej pokračuje v tenkom a hrubom čreve. Pre ich správnu funkciu sú dôležité dve veci:

Prvou z nich vhodná mikrobiálna flóra zabezpečená probiotikami ako jogurty, kefíry, kombucha (http://www.badatel.net/doplnok-kombucha-startovacia-kultura), fermentovaná zelenina (kyslá kapusta). V prípade nedostatku vhodnej mikroflóry zo stravy, môžete si ju doplniť aj probiotickými doplnkami (http://www.badatel.net/doplnok-probiotika).

Druhou nevyhnutnou zložkou stravy pre zabezpečenie dobrého trávenia a prechodu stravy črevami je vláknina.

Tú nájdete prevažne v ovocí a zelenine. Ak trpíte nedostatkom vlákniny v strave, odporúča sa užívať doplnkovú vlákninu (http://www.badatel.net/doplnok-vlaknina). Predáva sa v obchodoch so zdravou výživou, no dostať ju kúpiť aj v lekárňach.

Pomerne populárne je aj užívanie indickej vlákniny Psyllia (http://www.badatel.net/doplnk-psyllium), ktoré má veľkú absorbčnú schopnosť – až 40 násobok vlastnej hmotnosti.

5. Detoxikácia obličiek

Obličky sú veľmi dôležitým orgánom zbavujúcim telo toxických látok prostredníctvom moču. Čo sa do objemu týka, tak obličky vyplavujú z tela za jednotku času najväčšie množstvo odpadových látok. Preto im je treba venovať zvláštnu pozornosť.

Slabo fungujúce obličky spôsobujú v organizme zvýšenú toxicitu, obzvlášť amóniu, ktorá je veľmi nebezpečná pre mozog. Slabé obličky sú tiež spájané s vysokým krvným tlakom a ochoreniami srdca.

Správna činnosť obličiek a zabezpečenie vykonávania ich funkcie závisí predovšetkým na dostatočnej hladine glutatiónu (http://www.badatel.net/doplnok-glutation).

Niektoré bylinky zlepšujú činnosť obličiek a celkovo zdokonaľujú ich kritickú filtračnú schopnosť. Medzi takéto bylinky partia, podobne ako u pečeni a žlčníka, pestrec mariánsky (http://www.badatel.net/doplnok-pestrec-mariansky), zázvor (http://www.badatel.net/doplnok-zazvor), mäta pieporná (http://www.badatel.net/doplnok-matovy-caj), senovka grécka a fenikel (Estrozin kvapky, http://www.badatel.net/doplnok-estrozin).

No a nakoniec, zabudnúť by sme pri obličkách samozrejme nemali ani na dostatočný a pravidelný príjem tekutín, najlepšie čistej, nebublinkovej vody.

http://www.naturalnews.com/046296_detoxification_chlorophyll_antioxidant...

Zdroj: www.badatel.sk


Súvisiace:

Očista dočista
http://www.cez-okno.net/rubrika/rubriky/ocista-docista

BÁDATEĽ Výber
http://www.cez-okno.net/rubrika/badatel-vyber


Autori: 
Sekcie: 
august 06, 2014 13:51 popoludní
  • krát komentár

0 krát komentár

 

 

Top