Obrázok používateľa CEZ OKNO
5 pilierov prvej pomoci pri liečbe nádchy, chrípky a prechladnutia

Prvou vecou, ktorú by ste mali urobiť, ak sa cítite, že na vás lezie nádcha, chrípka, prechladnutie alebo bolesť hrdla je vyhýbať sa cukru vo všetkých jeho formách, umelým sladidlám a spracovaným potravinám. Obzvlášť cukor je veľmi škodlivý pre imunitný systém, ktorý v čase blížiacej sa choroby musí byť posilnený a nie oslabovaný, ak sa chceme zbaviť choroby na obzore.


Formy cukru zahŕňajú aj fruktózový cukor z ovocných štiav a všetky druhy obilovín (keďže tie sa v tele rozkladajú na jednoduchšie cukry).

V čase blížiacej sa choroby je ideálne sa zamerať na výživu, spánok, cvičenie a zvládanie stresu hneď od momentu, keď človek zaznamená prvé známky choroby.

To je chvíľa, v ktorej stratégie zamerané na posilnenie imunitného systému budú najviac efektívne.

V našom článku sa budeme venovať piatim základným stratégiám.

■ Jedlo, ktoré posilňuje imunitný systém
■ Zelený čaj – nápoj vhodný počas chrípkovej sezóny
■ Potravinové doplnky a vitamíny
■ Zinok – záchrana pri prvých príznakoch prechladnutia
■ Ostatné stratégie zdravého životného štýlu proti chrípke a prechladnutiu

(1) Jedlo, ktoré posilňuje imunitný systém

Medzi potraviny posilňujúce imunitný systém patria predovšetkým nasledovné:

■ surové, nepasterizované, organické (bio) mlieko od kráv alebo kôz kŕmených zelenou čerstvou trávou (Nepasterizované mlieko obsahuje na rozdiel od pasterizovaného veľké množstvo tráviacich enzýmov a imunitných zložiek. Kým pasterizované mlieko sa neodporúča konzumovať, nepasterizované a hlavne kozie mlieko má pozitívne účinky na imunitu)
■ fermentované potraviny ako napríklad surový kefír, miso, nakladaná zelenina, kyslá kapusta
■ organická zelenina
■ surové, organické (bio) vajcia od sliepok z voľného chovu
■ cesnak, ideálne konzumovaný surový a rozdrvený tesne pred zjedením (odporúčame začať s malými dávkami, keďže surový cesnak vyvoláva dočasné, pár minútové bolesti žalúdka nasledujúce hneď po zjedení, tie ale takmer vždy čoskoro odznejú)
■ hovädzie mäso z voľno pasúcich sa kráv
■ kurkumín, oregano, škorica a ďatelina
■ kokosové orechy a kokosový olej
■ huby, prevažne reiši, šitake a maitake, prípadne ich slovenská obdoba hliva ustricová

Ďalej je dôležité piť dostatok tekutín, prevažne čistej vody. Voda je dôležitá pre optimálne fungovania takmer každého systému v ľudskom tele a taktiež pomôže s upchatým nosom a zbavovania sa sekrétov.

Je potrebné piť toľko vody, aby moč bol svetlo žltej farby.

Taktiež slepačia polievka pomôže zmierniť symptómy prechladnutia. Kuracie mäso obsahuje prírodnú aminokyselinu cystein, ktorá dokáže stenčiť povlak hlienu v pľúcach, urobiť ho menej lepkavým a tým umožniť jeho jednoduchšie vykašlanie.

Spracovaná kuracia polievka z plechovky avšak nebude fungovať tak dobre ako jej domáca verzia. Pre najlepší výsledok si preto urobte čerstvú slepačiu polievku sami doma.

Tiež sa odporúča do nej pridať trocha čierneho korenia a štipľavej papriky (nie je však nutné, závisí to od chuti každého človeka).

Štipľavá chuť totiž okamžite spustí výron slín a iných vodnatých tekutín v ústach, hrdle a pľúcach, čo napomôže k zbaveniu sa hlienov usadených v dýchacích cestách.

(2) Zelený čaj – nápoj vhodný počas chrípkovej sezóny

Zelený čaj obsahuje protivírusové komponenty, ktoré sú taktiež užitočné proti chrípkovej infekcii.

Nedávna štúdia odhalila spojitosť medzi konzumáciou zeleného čaju a výskytom chrípky medzi školopovinnými deťmi. Viac ako 2000 detí dostalo anonymné dotazníky pýtajúce sa na ich konzumáciu zeleného čaju a výskytu chorôb počas chrípkovej sezóny.

Výsledok ukázal, že pitie 1 až 5 šálok zeleného čaju denne bolo spojené s nižším výskytom infekcií.

(3) Potravinové doplnky a vitamíny

Doplnky stravy sú dôležité pri prechladnutí, mali by ale byť využívané len ako dodatok k ostatným zdravým stravovacím zvyklostiam a k zdravému životnému štýlu popísaným v tomto článku.

K účinným preparátom (okrem už propagovaného dostatku slnka a vitamínu D) patria predovšetkým tieto:

■ Vitamín C, ktorý je veľmi silným antioxidantom. Používajte jeho prírodné formy, ako napríklad acerola, ktorá obsahuje aj ďalšie doplňujúce živiny. Je možné užívať niekoľko gramov každú hodinu, pokým sa necítite lepšie. To za predpokladu, že sa nedostaví zriedkavý vedľajší účinok vo forme hnačky. Užívanie nekyslých foriem vitamínu C (askorbát sodný, vápenatý, horečnatý a podobne) by tomu však malo zabrániť.
■ Oreganový olej. Čím vyššia koncentrácia carvacerolu, tým viac efektívnejší olej. Carvacerol je jeden z najúčinnejších antibakteriálnych zložiek v oreganovom oleji.
■ Propolis. Je širokospektrálnym prírodným antibiotikom a taktiež je jedným z najbohatších zdrojov kyseliny kávovej a apigeninu, dvoch zložiek, ktoré napomáhajú imunitnej odozve.
■ Čaj urobený z kombinácie bazy, rebríčka, lipy, pepermintu a zázvoru. Treba ho piť teplý a často pri chrípke a nachladení. Spôsobuje potenie, ktoré je prospešné pre zbavenie sa vírusov z tela.
■ Extrakt z olivového listu. Starovekí Egypťania a stredomorské civilizácie ho používali pre širokú škálu zdravie podporujúcich kúr. Dnes je široko známy ako prírodný, netoxický posilňovač imunitného systému.

(4) Zinok – záchrana pri prvých príznakoch prechladnutia

Podľa prehľadu Cochranovej databázy medicínskych výskumov zinku sa ukázalo, že ak sa podá zinok do jedného dňa od prvých príznakoch, dokáže skrátiť priemernú dĺžku trvania choroby až o 24 hodín.

Zinok taktiež výrazne prispieva k zmierneniu závažnosti symptómov a celkového priebehu choroby.

Odporúčané dávkovanie je medzi 50 až 65 mg denne.

Užívanie zinku sa neodporúča v prípade zdravotných komplikácii ako znížená funkcia imunitného systému, astmy alebo inej chronickej choroby.

Treba mať avšak na pamäti, že zvýšené prijímanie jedného minerálu môže viesť k nerovnováhe iných minerálov. Preto nie je odporúčane užívať viať zinku ako už spomenuté dávkovanie a ideálne nie každý deň, pretože by to mohlo viesť k nerovnováhe medi.

(5) Ostatné stratégie zdravého životného štýlu proti chrípke a prechladnutiu

Pri snahe o predchádzanie ochorení a hlavne pri snahe o čo najskoršie zotavenie sa, ak už choroba prepukla, by ste nemali zabúdať ani na nasledujúce dôležité činnosti:

a) Dostatok kvalitného spánku

Nedostatok riadneho a regenerujúceho spánku môže viesť k zvýšenému riziku viróz.

Imunitný systém je najefektívnejší ak človek nie je unavený od nedostatku spánku. Preto čím ste viac oddýchnutý, tým rýchlejšie sa zotavíte.

b) Pravidelné cvičenie

Pravidelné cvičenie je zásadná stratégia pre zvýšenie odolnosti voči chorobám.

Existujú dôkazy o tom, že už aj mierne cvičenie dokáže znížiť riziko respiračných chorôb cez posilnený imunitný systém. Pravidelné cvičenie dokáže znížiť pravdepodobnosť prechladnutia až o 50%.

A v prípade, ak k prechladnutiu aj tak dôjde, tak priebeh ochorenia je oveľa miernejší.

c) Zvládanie emócií a stresu

Faktory vyvolávajúce stres dokážu vytvoriť u ľudí predispozíciu k infekciám a zároveň zosilniť symptómy prechladnutia alebo chrípky.

Nájdenie spôsobov ako zvládať denný stres a reakcie na okolnosti, ktoré sú mimo našej kontroly, vedie k silnému a odolnému imunitnému systému.

Dr. Mercola

http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2011/11/13/could-a-cu...

Zdroj: www.badatel.net


Súvisiace:

Chrípka a pôst alebo najlacnejšia chrípka je tá, ktorú nedostanem
http://www.cez-okno.net/clanok/chripka-a-post-alebo-najlacnejsia-chripka...


Autori: 
Sekcie: 
október 25, 2014 22:02 popoludní
  • krát komentár

0 krát komentár

 

 

Top