Obrázok používateľa CEZ OKNO
A je tu finále!

Záverečné kolo potrvá do 20.11.2008 do polnoci. Horúcou témou ostáva "Váš príbeh o čaji" a hlavne "Váš tip na Čajomila roka" - osobnosť hodnú tohto titulu! Neváhajte a zaregistrujte sa! :) Okrem úspešných riešiteľov (sledujte stálu rubriku Čajová kultúra, stránky našich partnerov a všetko hravo zvládnete) odmeníme i víťazov "čitateľskej súťaže". Ceny venovali www.povabcaju.com, www.opium.sk a nový partner našej súťaže www.cajovydom.sk! Pozrime sa na otázky predchádzajúceho kola, ale hlavne na ceny venované do súťaže TU!                                                                                ■

V Číne, počas panovania dynastie Šang (1766-1222 pr. n. l.), sa začal čaj využívať ako liek. K obyčajným poddaným sa samozrejme nedostal. Dostupný bol len „vyšším triedam“ obyvateľstva. Ako osviežujúci nápoj sa začal používať až počas éry dynastie Chan, ktorá je považovaná za jednu z najmocnejších v histórii celej Číny. Za jej vlády nastal rozkvet obchodu, kultúry a došlo k vynálezu papiera. Veľmi obľúbeným nápojom sa čaj stal až počas panovania dynastie Sung (960-1279 n.l.). Pri dvore sa usporadúvali súťaže, kde súťažiaci mali predviesť svoje znalosti pri varení čaju. Čaj sa nepripravoval z voľne trhaných lístkov, ale tvaroval sa do guličiek. Tieto očistené guličky potom rozdrvili na jemný prášok a vložili do čiernych glazúrovaných misiek. Potom sa čaj prelial horúcou vodou a šľahal sa do bohatej peny (kvôli tomu čierne misky, aby pena vynikla). Víťaz bol ten, ktorý mal penu najbohatšiu a najvyššiu. Voda musela byť číra. Ak bola voda šedá, znamenalo to, že sa veľa šľahalo, ak bola zelená, bola voda málo vriaca a ak bola žltá, nebol čaj čerstvý.

Prípravu šľahaného čaju prevzali Japonci a používajú ju dodnes vo svojom čajovom obrade. Pre tento obrad používajú obradný čaj matcha, ktorý sa pomocou rôznych typov čajového riadu môže pripravovať až štyri hodiny.

Do polovice devätnásteho storočia držala Čína prvenstvo vo vývoze čaju na svete. Neskôr bola predstihnutá Indiou. V Indii patrí k najkvalitnejším čajom Darjeeling, ktorý sa tiež nazýva „šampanským medzi čajmi.“

Ďalej sa čaj dostal do Tibetu, kde ho kočovníci konzumovali s rozpusteným jačím maslom a zo soľou. Pre nás je to asi veľmi nezvyklá kombinácia, ale uvedomme si, aké nehostinné podmienky poskytujú tibetské hory, a tak kombinácia tukov a čaju prináša určitú energetickú hodnotu.

Do Ruska sa čaj dostal pri ich nájazdoch na východ, kde sa stretli s Čínou. Tieto dve veľmoci spolu začali obchodovať. Rusi predávali kožu a drahé kovy. Čína im na oplátku predávala čaj. Mnoho obyvateľov Ruska si čaj zamilovalo a začalo šíriť príslovie: „Tam, kde majú dobrý čaj, pije sa menej vodky.“

Aj tak sa čaj dostal do Európy až v 16. storočí. A ako to už býva, čo je nové, nájde si i svojich odporcov. Títo odporcovia čaju napríklad tvrdili, že muži pitím čaju strácajú príťažlivosť pre ženy.

Európskou veľmocou v pití čaju je nesporne Anglicko. Podľa legendy roku 1660 sa kráľ Karol II. oženil s Portugalkou Katarínou. A práve Katarína rozšírila lásku k čaju po celom Anglicku.


                                                                                ■

1. Počas panovania dynastie Sung sa čaj:

pripravoval z voľne trhaných lístkov

tvaroval do guličiek

šúľal do zvitkov

2. Víťaz tradičnej súťaže bol ten, ktorý mal penu najbohatšiu a najvyššiu a voda v šálke musela byť:

číra

šedá

žltá

3. Prípravu šľahaného čaju prevzali od číňanov:

európania koncom 15. storočia

japonci

mongoli

4. Do polovice devätnásteho storočia si držala prvenstvo vo vývoze čaju na svete:

Kórea

India

Čína

5. Čaj tibetskí kočovníci konzumovali:

s rozpusteným jačím maslom a so soľou

s cukrom, prípadne s medom

s korením a škoricou

6. Mnoho obyvateľov Ruska si čaj zamilovalo a začalo šíriť príslovie:

„Tam, kde majú dobrý čaj, pije sa menej vodky.“

„Tam, kde majú dobrý čaj, vodka chutí ešte lepšie.“

„Tam, kde majú dobrý čaj, nepotrebujú lekára.“

7. Odporcovia čaju napríklad tvrdili, že:

deti sa pitím čaju stávajú ešte neposlušnejšími

ženy pravidelným pitím čaju ostanú neplodné

muži pitím čaju strácajú príťažlivosť pre ženy

8. Európskou veľmocou v pití čaju je nesporne:

SR

ČR

Anglicko

9. Lásku k čaju po celom Anglicku rozšírila:

v 17. storočí Portugalka Katarína

v 16. storočí Škótka Mária Stuartovna

v 15. storočí írska Kráľovná neba z Knocku

10. Tradičný japonský čajový obrad sa nazýva:

Modó

Sodó

Jodó
                                                                                ■

Poznáte niekoho o kom by sa dalo povedať, že je "Čajomil"? Viete o tom NAJ príbehu o čaji? Alebo ste ho sami zažili? Neváhajte a napíšte nám na redakčný mail :)

Na vaše príbehy a postrehy sa teší
Sokol

Naši partneri

   Pôvab čaju je pomerne mladá firma, pôsobiaca na trhu vyše roka, no i za túto krátku dobu si dokázala získať dôveru a priazeň zákazníkov a mnohých veľkoodberateľov zo Slovenska i Čiech. O kvalite jej práce a produktov svedčia aj stovky spokojných zákazníkov. Ako jediní ponúkajú najširší výber vzácnych čajových kvetín v Európe. Okamžitý odber čajov hneď po spracovaní a osobné vzťahy s výrobcami, zaručujú najvyššiu kvalitu a čerstvosť našich produktov.

Spokojnosť zákazníkov je naším najvyšším cieľom. Vstúpte teda bránou Pôvabu čaju do voňavého sveta dokonalej chuti a pôžitku...

Prečo nakupovať u nás?

• ponúkame najširší výber čajových kvetín a ručne tvarovaných čajov v Európe
• ponúkame len prémiovú kvalitu čaju, vždy z čerstvého zberu
• naše čaje dodávame starostlivo balené
• veľkoodberateľom ponúkame výhodné podmienky a spolu s objednávkou zasielame množstvo vzoriek podľa vlastného výberu zdarma
• pri každom nákupe nad 500 Sk dostanete malý darček a pri nákupe nad 1900 Sk poštovné zdarma (platí pre objednávky za ceny uvedené na www.povabcaju.com)

   Čajovňa ÓPIUM existuje momentálne vo virtuálnej podobe a je prvou čajovňou svojho druhu na Slovensku. Nájdete tu on-line obchod otvorený 24 hod denne, kde môžete nakupovať čaje a čajové príslušenstvo z pohodlia Vášho domova. Momentálne je v ponuke vyše 230 druhov čaju. Zastúpenie má čaj zelený, biely, žltý, čierny, oolong, aromatizovaný, liečivý pu erh (čaj na chudnutie), či bylinné liečivé, andské, himalájske a iné čaje. Najnovšie sú to aj kvalitné ručne tvarované exkluzívne čaje, medzi ktoré patria aj čaje ovoňané (sú obohatené vôňou čerstvých jazmínových kvetov - po dokončení procesu navoňania sa jazmínové kvety ručne vyberajú, takže zostáva čistý ovoňaný čaj) určené pre skutočných fajnšmekrov. Taktiež je v ponuke čajové príslušenstvo, ako misky na čaj, konvičky, zhongy, hrnčeky, čajové súpravy, dózy na čaj, ale aj prestierania, sitká rôznych materiálov, vonné tyčinky a pod. V neposlednom rade tvoria našu ponuku vodné fajky s príslušenstvom.

Pripravujeme sekciu, ktorá sa bude venovať Ajurvéde, kde postupne nájdete všeobecné informácie, ako aj postupy, opisy použitia a účinky čajov a ostatných komodít.

V našej čajovni nájdete informácie o čajoch z celého sveta, dočítate sa o histórii čaju, jeho pôvode, určovaní kvality ale aj postup, ako uvariť dobrý čaj - kvalita vody je dôležitá. V rubrike o liečivých rastlinách zistíte, aké liečivé účinky má bylinkový čaj, ako zbierať a sušiť vlastné bylinky a základné informácie o zbere takmer 300 druhov liečivých rastlín. V prípade že Vás zaujali vodné fajky, máme pre Vás pripravenú stránku aj na tému VODNÁ FAJKA. Ak chcete vyjadriť svoj názor, alebo diskutovať s ostatnými užívateľmi, navštívte naše čajové fórum . V prípade akýchkoľvek otázok nás kontaktujte na www.opium.sk. Radi Vám pomôžeme.

   Sme špecializovaný obchod zameraný na predaj kvalitného čaju, čajovej keramiky a čajového príslušenstva. Na našich stránkach sa snažíme ponúknuť všetko čo je s čajom spojené, a čo by ozajstný čajomil mohol potrebovať k príprave a vychutnaniu, toho najlepšieho na svete, šálky dobrého čaju.

29.5.2008 sme verejne spustili nový webshop. Cesta to bola dlhá a tŕnistá, ale veríme, že prinesie zaslúžené ovocie. Budeme sa snažiť v čo najkratšom čase doplniť na všetky fotografie, a staré nahradiť novými. Teraz už neváhajte a ráčte vstúpiť - www.teatrade.sk.


   Extra plus je celoslovenský politicko-spoločenský mesačník, ktorý kladie dôraz na politické, spoločenské, ekonomické i kultúrne dianie na Slovensku. Jeho súčasťou sú exkluzívne rozhovory, články o dianí v zahraničí, náučné články a oddychové rubriky.

Periodikum sa k čitateľom dostáva nielen prostredníctvom novinových stánkov a iných predajných miest, ale aj formou predplatiteľskej služby, vďaka ktorej Extra plus čítajú aj naši krajania v Česku, Nemecku, Srbsku, Švajčiarsku, Nórsku, Fínsku, USA, Kanade a Austrálii. V tomto roku sa pripravuje jeho internetová stránka na adrese www.extraplus.sk

   Vztah člověka k přírodě je tématem, o kterém se v poslední době hodně diskutuje. Živelných katastrof a extrémních výkyvů počasí přibývá, takže si mnoho lidí začíná uvědomovat, že hrozba klimatických změn je reálná. Neméně vážným problémem je masové vymírání živočišných a rostlinných druhů. Tyto otázky už nelze přecházet s lhostejností. Ekologické problémy se dotýkají života každého z nás a jejich řešení je v zájmu celé společnosti. Domnívám se, že naše civilizace bude ve střednědobém horizontu poznamenána řetězcem podstatných změn. Vynutí si je nepříznivé okolnosti, které mohou být interpretovány jako reakce obranného mechanismu naší planety. Globální regulační procesy nás donutí pochopit, že boj proti přírodě je nesmyslný a nemůže skončit jinak než naší potupnou porážkou.

Je třeba, aby každý začal sám u sebe. Chceme-li žít opravdu šťastným a smysluplným životem, musíme být sami nástrojem smysluplnosti a vnitřního štěstí. Láska, moudrost a pravé poznání nejsou jen prázdné pojmy.

exkluzívne.cez.okno

Sekcie: 
november 12, 2008 00:17 dopoludnia

 

 

Top