Obrázok používateľa CEZ OKNO
Maté

Do Európy prišlo z Južnej Ameriky. Hoci nejde o pravý čaj, zaužíval sa pre neho i tento názov. Maté je chutné, lístky obsahujú veľké množstvo kofeínu, ktorý v kombinácii s ostatnými zložkami povzbudzuje tak ako konzumácia kávy, alebo čaju. Veľa ľudí dodržiavajúcich najrôznejšie diéty v ňom objavia vhodný doplnok svojho snaženia. Maté je považované za nápoj priateľstva, tradične sa totiž pije v kruhu z jednej tekvičky.

Maté je nápoj pripravovaný z listov cezmíny. Má plnú horkú chuť a povzbudzujúce účinky, podobne ako káva alebo čaj. Tradične sa podáva v tekvičke (v Paraguaji zvyčajne v upravenom volskom rohu) a pije sa pomocou špeciálnej slamky (v španielčine „bombilla“, „bomba“ po portugalsky). V krajinách svojho pôvodu (Paraguaj, Argentína, Uruguaj, Brazília), je bežné nosenie špeciálnych tašiek, ktoré sa nazývajú „matera“ a sú uspôsobené na nosenie uvedenej výbavy a termosky.

Z histórie

V časoch Kolumba bol tento nápoj podávaný na uvítanie. Pozornosť mu však začali venovať až Jezuiti. Začali cezmínu v Južnej Amerike pestovať a neskôr sa jej vývoz rozšíril i do Európy. Podľa archeologických nálezov bolo Maté váženou bylinou už pred naším letopočtom. Indiáni mali vo zvyku vkladať si listy cezmíny do úst a prežúvať ich. Bol to aj nápoj juhoamerických kovbojov, ktorí ho večer popíjali pri ohni, aby tak nabrali silu na ďalší deň.

Zloženie a účinky

Maté má vďaka vysokému obsahu kofeínu povzbudzujúce účinky. Štúdie ukazujú, že zmes alkaloidov obsiahnutom v Maté má iné účinky, než väčšina rastlín, obsahujúca kofeín. Rozdiel je hlavne v tom, že ovplyvňuje tkanivo svalstva, nie centrálny nervový systém. Ukazuje sa, že Maté má upokojujúci účinok na hladké svalové tkanivo a stimuluje svalstvo srdca. Tým pádom zvýšime pracovný výkon. Skupina bádateľov z Pasteur Institut a Parížskej vedeckej spoločnosti konštatovala, že Maté obsahuje prakticky všetky vitamíny potrebné k životu.

Maté má charakteristickú arómu a chuť. Na čaj sú vhodné mladé lístky zo stromu, ktoré sa s vetvičkami rozložia na zem a okolo sa zapáli oheň, ktorý spôsobí prvotné praženie. Potom sa vetvičky sušia, usušené nahádžu do jám v zemi a nahrubo rozdrvia. Potom sa ďalej drvia, a sušia až nakoniec po niekoľkonásobnom drvení, preosievaní a miešaní získame zelené Maté. Ak sa ešte opraží, vzniká Maté pražené. To obsahuje veľké množstvo minerálov, vitamínov a antioxidantov. Má výrazné stimulačné vlastnosti. Nálev má zeleno-hnedú farbu a mierne dymovú vôňu. Chuť je silná, ľahko zvieravá a dlhotrvajúca.

Pre vysoký obsah kofeínu v kombinácii s ostatnými látkami má pozvoľný a rovnomerne pôsobiaci účinok. Preto má Maté veľký význam pre domorodých obyvateľov, ktorí bez prísunu potravy vydržia dlhodobé fyzické záťaže.

Okrem kofeínu obsahuje viac ako 20 aminokyselín, vitamíny B1, B2 a C. Zastúpené sú minerálne látky ako magnézium, mangán, vápnik, železo, fosfor. Maté pôsobí zároveň močopudne, podporuje trávenie, napomáha pri odbúravaní tukovej vrstvy v tele.

Zber a príprava

Cezmína paraguajská je stále zelený strom, ktorý dorastá až do výšky 15 m. Zberajú sa celé konáre a listy. Pestuje sa predovšetkým v Argentíne, Brazílii, Paraguaji, Uruguaji a Chile. Listy sú oválne, s mierne zubatým okrajom, dĺžky 5-10 cm a šírky 4-5 cm. Kvitne od októbra do decembra a plody má od marca do júna. Je odlišná v závislosti od regiónu.

Zmes na zálievku má viacero podôb. Môže ísť o čistú nemiešanú drvinu, čistú drvinu upravenú pražením (typický spôsob prípravy pre Brazíliu), alebo o zmes s prísadami. Namiesto horúcej vody môže byť nápoj studený, čo je spôsob prípravy pochádzajúci z Paraguaja (tereré). V niektorých prípadoch sa zvykne dochucovať mliekom alebo cukrom - napríklad ak je Maté pripravované pre deti.

K tradičnej príprave čaju Maté potrebujete kalabasu (nádoba z určitého druhu tekvice) a bombillu (kovová slamka, ktorá ma na konci sitko). Pred prvým použitím treba kalabasu vypláchnuť a vysušiť. Potom naplňte kalabasu do 2/3 čajom Maté. Nádobku nakloňte tak, aby sa zosypali na jednu stranu všetky lístky a do prázdneho priestoru nalejte studenú vodu, len toľko, aby sa lístky do nej ponorili. Nechajte chvíľku pôsobiť a potom jemne ponorte bombillu, zalejte horúcou vodou 80-90°C (nie vriacou) až po okraj kalabasy a môžete piť. Čaj nemiešajte, aby ste neupchali dierky v bombille. Prvý nálev je veľmi silný, môžete pridať horúcu vodu i viackrát a tým si čaj zjemniť. Prípadne prvý nálev vyliať a piť až ten ďalší.

Vo všeobecnosti sa však nezalieva vriacou vodou, aby nápoj nedostal ostro horkú chuť. Odporúčaná teplota je 70-80°C. Kvalitné Maté by v takom prípade nemalo zhorknúť ani pri dlhom lúhovaní.

Maté môžete pripraviť aj klasickým spôsobom, zaliatím 1-2 čajových lyžičiek Maté horúcou vodou. Na 1l objemu asi 5-10 zarovnaných čaj. lyžičiek (alebo 2–5 polievkových lyžíc) Maté a nechať 5-10 minút vylúhovať.

Čaj sa často pripravuje aj ako studený nápoj tzv. tereré , alebo „slnečný čaj“. Na jeho prípravu dajte 1/2 šálky sypaného Maté do veľkého džbánu, zalejte studenou vodou a nechajte na slnku asi 1 hodinu stáť. Potom preceďte a podávajte s ľadom, prípadne ochutené s ovocím, korením a pod. Môžete si vytvoriť vlastnú kombináciu.Prečo Maté

• ukľudňuje nervový systém

• upravuje chuť do jedla a trávenie – pomáha pri zápchach

• lieči nespavosť

• spomaľuje starnutie

• zvyšuje a posilňuje imunitu, urýchľuje dobu liečby

• pomáha pri detoxikácii tela, vyplavuje škodliviny z tela

• znižuje krvný tlak, uvoľňuje periférne cievy

• znižuje telesnú teplotu

• upravuje hladinu cukru v tele a hladinu cholesterolu v krvi

• znižuje príznaky alergických reakcií (senná nádcha)

• posilňuje myseľ i telo, zlepšuje pamäť a zrýchľuje myslenie

• je veľký prírodný zdroj živín – vitamíny, minerály, cholín, inozitol, antioxidant, aminokyseliny

• zabraňuje vytváraniu kyseliny mliečnej a tým únave, pomáha pri strese a záťaži


Pestrá expozícia kalabás na Maté v Čajovni dobrých ľudíOTÁZKY ŠTVRTÉHO KOLA SÚŤAŽE ČAJOMIL ROKA 2010


Pripravil: Sokol

Zdroj: www.sannytea.sk


Séria článkov venovaných čajovej kultúre vychádza v IN BAR & RESTAURANT
Náhľad článku nájdete na tejto adreseIN BAR & RESTAURANT JE MEDIÁLNYM PARTNEROM PODUJATIA ČAJOMIL ROKA 2010


Sekcie: 
júl 30, 2010 18:04 popoludní

 

 

Top