Obrázok používateľa CEZ OKNO
Tepelné čerpadlo svépomocí

Ano, je to tak. První tepelná čerpadla na Slovensku kupovali důchodci. Hovorili: "Tepelné čerpadlo je moj 3. pilier dochodkového systému. Zaistí mi lacný dochodok." A je to tak. Ty kvalitní mašiny pořád jedou, a již se dávno vrátily. Třeba tady v Trenčíně každý říká: „Dům nejprve dobře zateplím, vyměním okna, pak budu uvažovat o tepelném čerpadle“. Je to ale správný postup?

Dům je velmi hezký, často je prezentován v tisku. Dům je nezateplený, hodně prosklený. Běžné sklo, nikoliv vakuovky. 2 podlaží, celkem 200 m2 podlahy. Před 13 lety zde firma instalovala tepelné čerpadlo voda – voda. 14,3 kW. Teplo se odebírá z vrtané studny hloubky 12 m. Je zde vysoká vápennatost vody 21 německých stupňů! Přesto výměník nebylo nutno, ani po 13 letech, čistit.

Topí do podlahového otopného systému a ohřívá teplou vodu. Není zde záložní elektrokotel. Jen krb, který se využívá jen pro okrasu. Občas...


Náklady na vytápění:

Tepelné čerpadlo je správně nadimenzované, a tedy vysoce úsporné.
Do loňského roku 5 měsíců x 800 Sk - Koruny/měsíc, celkem tedy 4 000,- Sk ročně. Od Zdražení el. Energie 1700,- korun měsíčně, za rok tedy 8 500,- korun!!! Při ceně 1,60 koruny za kWh nízký tarif (kalkulováno před 10 lety).

Návratnost:

Vytápění tohoto domu nyní po zdražení zemního plynu (kalkulováno před 10 lety) by vycházelo 45 - 60 000,- Sk. Díky tomu, že v domě je instalované tepelné čerpadlo, dům má velmi levnou elektřinu i pro ostatní spotřebiče. Lednička, pračka, mražák, žárovky to vše jsou další úspory. Investice do tepelného čerpadla se majiteli již vrátila.

No a nyní k té svépomoci:

Montovat něco v garáži, není vždy nejvhodnější. Lepší je levně koupit kvalitu. V Čechách byly dotace. Tedy, na tepelné čerpadlo za 150 000,- Kč - byla dotace 85 000,- Kč. A díky dotacím, jsou lidé, kteří dostali dotaci na toto nové tepelné čerpadlo, a znám třeba pár lidí, co tepelné čerpadlo, na které nebyla dotace, prodávají nové, nepoužité, se zárukou za mnohem levněji.

Je to přitom kvalitní mašina, scroll kompresor, ekologické chladivo, speciální Cu výměníky na vodu ze studny. A teplou vodu do bojleru ohřívá přehřátými párami chladiva, tedy 3x levněji, než běžná tepelná čerpadla. Autodiagnostika, 12,6 kW, vysoký topný faktor 4,65.

Je snadné jej instalovat svépomocí. Tato cesta se mi jeví, mnohem lepší, než pytlíkovat něco v garáži, nebo kupovat čínu, co vydrží často 3 roky.

Takže, pokud se poštěstí, lze se dopracovat svépomocí ke zvýšené energetické nezávislosti. Znám i primáře, co si toto tepelné čerpaqdlo instaloval na Slovensku svépomocí.

Slováci jsou hodně šikovní, jestli to nebude tím, že tepelné čerpadlo vynašel Slovák v roce 1921?

Zdroj: http://dolezite.sk/


Súvisiace:

TEPELNÉ ČERPADLO ZADARMO
http://www.cez-okno.net/clanok/alternativne-zdroje-energie/tepelne-cerpa...

Alternatívne zdroje energie
http://www.cez-okno.net/rubrika/rubriky/alternativne-zdroje-energie


Sekcie: 
jún 29, 2012 00:15 dopoludnia
 • krát komentár

6 krát komentár

 1. Obrázok používateľa Milan
  Milanjún 29, 2012 10:00 dopoludnia

  Komentár: 

  Dobrý deň,
  od tohto článku som čakal o čosi viac. A síce to, že pisateľ - tak znalý problematiky sa podelí o radu aké čerpadlo (značka, výrobca alebo iná charakteristika) a kde sa dá zohnať za tých "výhodných" podmienok. Názov článku evokuje dojem, že sa jedná doslova o návod ako na to.
  Potešil by som sa, keby to tak bolo. Inak celý text je skôr typu bla-bla alebo jpp. Prepáčte, tak to vidím. No aj tak ďakujem. Milan.

 2. Obrázok používateľa Anonym
  Anonymjún 29, 2012 21:30 popoludní

  Komentár: 

  presne tak, z clanku som sa dozvedel o existencii tepelneho cerpadla, ktore je velmi vyhodne, osobne neviem ani co take cerpadlo je, ako vyzera..

 3. Obrázok používateľa Anonym
  Anonymjúl 02, 2012 22:52 popoludní

  Komentár: 

  Chcete vědět víc ? Projděte si diskuzi pod originálním článkem. Tam je informací dosti pro všechny, toužící po vědění.

 4. Obrázok používateľa Milan
  Milanjúl 03, 2012 13:08 popoludní

  Komentár: 

  Pozeral som to na Dolezite.sk odkial je to prevzate, ale ani tam nie je uvedeny zdroj.

  Tak jedine googlit, napr. heslo "tepelne cerpadlo svepomoci"
  http://www.google.sk/webhp?rlz=1C1SKPM_enSK431SK443&sourceid=chrome-inst...

 5. Obrázok používateľa Mima
  Mimajúl 04, 2012 00:05 dopoludnia

  Komentár: 

 6. Obrázok používateľa Janka
  Jankaoktóber 20, 2017 14:16 popoludní

  Komentár: 

  Zdravím, niekto skúsenosti s Daikin Altherma čerpadlami, napr. https://www.klimania.sk/tepelne-cerpadla

 

 

Top