Obrázok používateľa CEZ OKNO
TEPELNÉ ČERPADLO ZADARMO (?)

Objekt školy v přírodě v TATRÁCH dříve protopil 800.000,- SK v koksu + obsluha kotelny. Na podzim 2004 tam Master Therm SK http://mastertherm.sk/ nainstaloval tepelné čerpadlo 125 kW. Protože škola – státní organizace si nemůže vzít leasing, dohodli splátkový prodej. Škola neinvestovala ani 1 Sk, platí úsporami za teplo. Tepelné čerpadlo bude mít zaplaceno za 3,4 roky. Roční otop tepelným čerpadlem - do 70.000,- SK (cca 60.000 kWh elektrické energie). Je zde kvalitní tepelné čerpadlo - vysoký topný faktor 5. Budova je nezateplená, okna starší dřevěná, otopný systém plechové radiátory. Ve škole je příjemně, všude teplo.


Ani v největších mrazech nebylo nutno zapínat jiný zdroj tepla než tepelné čerpadlo. Budova školy je stará, nezaizolovaná.Okna jsou stará profukují. Otopný systém tvoří staré plechové radiátory, tlusté ocelové rozvody.
Nezateplená střecha, ze střechy visí až 3 m rampouchy ledu.
Ekologie je o informacích. Ne o penězích. Rychle se zaplatí z úspor.

Škola v přírodě Andreja Sládkoviča – Hranovnické pleso

Objekt je školské zotavovací zařízení. Je vystaven na místě původního loveckého zámečku Bulharského Cara. Je zde o 20% čistčí vzduch než v Tatrách. Astmatici mohou vysadit léky a léčit se pouze dýcháním čerstvého vzduchu. Ideální poloha na hranici Slovenského ráje a Nízkých Tater, vzdálenost 18 km od Vysokých Tater. K dispozici je venkovní bazén s teplou vodou, třídy, učebny a hřiště. Díky velmi nízkým provozním nákladům má škola v přírodě super ceny – 260 Sk /noc včetně 5 jídel – výborná kuchyně. Vytíženost hotelu dosahuje 100%.

"Dnes by to bylo již 30 x dražší, muselo by se účtovat za celou investici 1 EURo." Zase je výhoda, že na celou rekonstrukci lze vzít 5 letý úvěr, nebo leasing. Zhotovitel má vlastní energetické auditory, projektanty i 15 let zkušené pracovníky v oblasti tepelných čerpadel. Zkušenosti, to je to, co je dnes na firmách nejcennější, a co je zbytečné hledat u začínajících firem.


Ale i návratnost 10 let by byla dobrá. V energetice bývá vynikající, třeba při stavbě elektráren, návratnost i 16 let. Návratnost znamená, že peníze se vám vrátí. Ale peníze, které zaplatíte plynárnám, se vám nevrátí nikdy, naopak příští rok přijde ještě vyšší faktura.
Otázka úspor je dnes otázka přežití. Občanů, firem, států... Je to ve Vašich rukou.

Zdroj: http://dolezite.sk/


Súvisiace:

Alternatívne zdroje energie
http://www.cez-okno.net/rubrika/rubriky/alternativne-zdroje-energie


Sekcie: 
júl 03, 2012 23:44 popoludní
  • krát komentár

1 krát komentár

  1. Obrázok používateľa Anonym
    Anonymjúl 04, 2012 14:52 popoludní

    Komentár: 

    A o čom je tento článok? O tepelnom čerpadle ZADARMO?

 

 

Top