Obrázok používateľa CEZ OKNO
Plastové oblečení a jedovaté polštáře

Vím, že už je to skoro trapné, a že se následujícím článkem přiřadím ke spoustě dalších poslední dobou se objevujících varovných článků, které kritizují úplně vše od léků, potravin až po elektroniku, nemohu si však pomoci, neboť svět, v němž žijeme, na nás bez milosti útočí různými zvrácenými záludnostmi, které se skrývají ve výrobcích, které kupujeme, obklopujeme se jimi a používáme je, naivně a důvěřivě, a ničíme si tím své nade vše cenné zdraví. Tedy o oblečení…

Všimli jste si, z čeho je vyrobené oblečení, které nosíte? Když se podíváte na malou cedulku na jeho rubu, uvidíte tam pravděpodobně napsáno 100% polyester, 100% nylon, PU, případně terylen, viscon, elastan apod. To jsou označení umělých vláken, většinou vyráběných z ropy. Stejné je to u bot, textilních doplňků, ložního textilu. Téměř všechny čepice, rukavice, plavky, punčochy, ponožky, tenisky, bundy, šály a výplně polštářů a dek jsou z umělých plastů, polymerů (polyamidů).

Neznepokojuje vás, že na sobě nosíte umělou hmotu, že jste jí obklopeni a spíte na ní, tedy jste s ní v kontaktu prakticky neustále? Kam se poděly kvalitní výrobky z vlny, lnu, peří a konopí? Ty už se téměř neprodávají a když, tak za ceny mnohonásobně převyšující běžné, levné (tedy umělé) textilní výrobky. Největší důvod pro výrobu umělých textílií je totiž, že jsou levnější a mohou na nich vydělat chemické a ropné koncerny. Nižší kvalita a podřadnost jsou maskovány různými triky-barevností, povrchovým vzhledem, lákavou a originální texturou, senzačními názvy jako "mikrovlákna", "speciální nano-vlákna" a různými anglickými odborně znějícími označeními jako "MicroCare", "Super-Fibre" apod. Reklamy se vám budou snažit vnutit matrace se "speciální paměťovou pěnou", polštáře se "speciálními antialergickými mikrokuličkami", deky ze "speciální visco-elastické či PUR pěny", je to však obyčejná umělá hmota-polyester v různých podobách a tvarech, používaná, protože je levná.

Není na nich nic zdravého ani vhodného pro alergiky. Jsou to látky vzdálené přírodě, jak jen mohou být. Materiály podobné povahy jsou používány na podlahy, pneumatiky, linolea, atd. Jestli to někoho uklidní, tak terylen je obchodní název pro polyethylentereftalátová vlákna, viscon nevím, elastan je polymer polyurethanu kombinovaný s PE, pak zde jsou polyamidy, PES-vlákna, PAC-vlákna, PP-vlákna,… aramidy, mikrovlákna, nanovlákna; obecně bývají označována pojmem chemická vlákna. Největším výrobcem elastanů je Du Pont. Polyamidy a polyestery se vyrábějí z ropy, některé polymery jsou z uhlí, přírodní z kaučuku, viskózy i z bílkoviny (z mléka a kukuřice). Polyuretany pro elastan se vytvářejí reakcí polyolů a isokyanátů-pro názornost ty jsou vysoce jedovaté a nebezpečné pro živé tkáně.

Aby toho nebylo málo, tyto textílie se dále napouštějí chemikáliemi ke zlepšení žmolkovitosti a sráživosti, barvivy, prostředky proti žloutnutí. Všimněte si varování uvedenému na cedulce na oblečení - u některých tkanin s příměsí chemických vláken je zakázáno prát je na více než 30°C a žehlit se nesmí při více než 150°C, nebo se smí žehlit jen "přes mokrý hadr při teplotách do 160°C", případně nežehlit vůbec. Teplota žehličky nesmí u výrobků z čistého polyamidu přesáhnout 120°C (Wikipedia). Proč? Protože při vyšších teplotách se z "chemických vláken" začínají uvolňovat jedovaté rakovinotvorné látky?

Nosit PE oblečení není dobrá investice do zdraví. Není na tom nic zdravého ani prospěšného, je to pouze levné. A už vůbec to není vhodné pro děti. Nejhorší je, že se to vyrábí i pro kojence a malé děti. Odkud se asi berou "civilizační choroby" jako astma, imunitní potíže, migrény, slabosti, neplodnost apod.? Zajímavé by mohlo být podívat se, co máte v polštáři. Možná jste si koupili drahý zahraniční polštář s výplní s "dutými vlákny" nebo "polyesterovými kuličkami", s hebkým povrchem, nebo anatomicky tvarovatelný. Hezké. Může zde ale jít o zdraví. Uvnitř bude pravděpodobně pěna podobná molitanu, ta ale často bývá napuštěna… čím? Doporučuji si to zjistit.

Do polštářů se občas přidávají šílené věci. Např. tzv. "samozhášecí chemická přísada" (z angl.) - tedy látka, která má zabránit hoření (?!). V roce 1972 bylo v USA rozhodnuto zákonem povinně přidávat tuto složku do dětských polštářků a dalších zařízení a vybavení domácnosti. Může být také v hračkách, nábytku, matracích… "Zatímco naše tváře jsou přitisknuty k polštáři a spíme na nové matraci, můžeme se doslova otrávit plynem až k smrti."

Výplní matrace obvykle bývá tzv. "líná pěna", viscoelastická pěna, termopěna, pěna Viscofoam. "… jedná se o unikátní pěnu, jejíž tvrdost se mění v závislosti na teplotě lidského těla. To znamená, že při kontaktu s tělesným teplem pěna měkne." A přitom začne uvolňovat toxické ropné derivátové plynné látky? Přespávání a dlouhodobé vdechování těchto plynů způsobuje zdravotní potíže dýchacího ústrojí - za to mi měkká postel nestojí.

Přitom je nám podsouváno a nabízeno právě to rizikové zboží. Kvalitní péřové a vlněné ložní prádlo - polštáře, deky, je na okraji zájmu, je považováno za luxusní a ceny se pohybují v tisících korun, zatímco levné, umělohmotné vyjdou i na pár set. Velký podíl na tom má levné zboží z Číny. "Made in China" je zárukou zdravotní závadnosti, nekvality a škodlivosti ve všech směrech - výrobky jsou vyráběny za existenčně minimální mzdy zneužíváním levné práce dělníků, s katastrofálními ekologickými dopady, ze surovin zatěžujících prostředí a dávající zisky ropným gigantům a západním velkým distributorským firmám, navíc jsou nekvalitní a nezdravé, prodávané jen za účelem maximálního zisku bez jakéhokoliv ohledu na dopad produktu na spotřebitele.

A jak se vyvíjí trh s umělými vlákninami? Jdou parádně na odbyt, lidé je s oblibou kupují a nosí je a zisky vzrůstají. "Během období 2000-2009 se podíl umělých vláken dokázal zvýšit z 59% na 63%." "Celý trh (textilní) je tažen umělými vlákny, z nichž syntetická se těšila průměrnému nárůstu 4%..." (tedy nejrychleji rostoucí). "Na druhou stranu přírodní vlákna měla podprůměrné výsledky. Zvláště vlna spadla na úroveň 50. let. Bavlnu účinně podpořilo povolení a pěstování geneticky modifikovaných rostlin…" "Čínský průmysl drasticky vzrostl o 16.3% na 26.3 milionů tun umělých vláken…" "Tento nárůst vedl ke celosvětovému podílu na trhu okolo 60% v obou sektorech (umělá vlákna i bavlna)" No výborně.

My si však dávejme pozor na to, co na sobě nosíme a čím naplňujeme svůj byt, své okolí a své životní prostředí.

Některé zdroje:

http://cs.wikipedia.org/wiki/Um%C4%9Bl%C3%A1_textiln%C3%AD_vl%C3%A1kna
http://about-green-living.com/beware-the-toxic-chemicals-in-your-mattress/
http://www.berkeleydailyplanet.com/issue/2010-01-28/article/34551?headli...
http://www.vitalia.cz/clanky/neoblekejte-se-jen-do-bobavlny/ - konopí
http://issuu.com/oerlikontextile/docs/the_fiber_year_2009_10?mode=a_p

Ladislav Zelinka

exkluzívne.cez.okno

Sekcie: 
marec 19, 2011 12:43 popoludní
 • krát komentár

3 krát komentár

 1. Obrázok používateľa Peter
  Petermarec 20, 2011 11:06 dopoludnia

  Komentár: 

  mam doma "kvalitnu" vlnenu prikryvku, "kvalitnu" perinu a "nekvalitnu" prikryvku z umeliny. A pocitovo a teplotne mi najviac vyhovuje umelina, ktora stala mozno 1/4 "kvalitnej" - proste obe "kvalitne" su prilis teple, aj ked su tenke - nie su take priedusne, a okrem toho "kvalitna" vlnena smrdi, pretoze je eko. Takze na jednej strane kvalita, drahota, smrad, neprijemna hrubost vlny a prilis tepla, na druhej strane jemost, priedysnost, usetrene peniaze, vona, akuratne teplo a mozno-mozno-mozno-nekvalita...

  a podobne mozem pokracovat aj v pripade matrace, vyskusal som aj kokosovo vlneno neviemaku, ale penova je penova - aj ked mam zcasti prirodnu, takze nie som az take hovado... :-)

 2. Obrázok používateľa Po
  Pomarec 20, 2011 21:44 popoludní

  Komentár: 

  Proč je tam vedle umělých vláken řazena bavlna? Nechápu. Ta je přece přírodní.

 3. Obrázok používateľa jahoro
  jahoromarec 21, 2011 09:25 dopoludnia

  Komentár: 

  Konvenčně pěstovaná bavlna je jednou z chemicky nejošetřovanějších plodin vůbec.

  mě osobně podle znalosti rostlin nejlépe z tohoto pohledu vychází konopné a bambusové vlákna (bambus i konopí rostou jako z vody). Na konopí je bohužel uvalené drogové embargo tudíž ceny konopného plátna jsou s porovnáním s minulostí astronomické...

  No bambus to je budoucnost. Gigantická tráva rostoucí skoro všude a už se dají koupit první vlaštovky i u nás (Bambuski-podvlekaci-kalhoty)

 

 

Top