Obrázok používateľa CEZ OKNO
Barabarské jaskyne - jaskyne v Nágárdžunovských horách I. (fotogaléria)

Cesta do Nágárdžunovských hôr bola čoraz hrboľatejšia a hrboľatejšia – občas som si myslel, že osobné vozidlo Ambassador sa nemôže vyrovnať s takýmto trestom a žeby bolo lepšie, keby sme išli pešo. Hoci sa vodič úplne spoliehal na svoje schopnosti v riadení auta, pomaly sme pokračovali v jazde po veľkých kameňoch, ktoré sa priečili názvu "cesta" za každých normálnejších okolnosti.


Hrboľatá cesta k Barabarským jaskyniam

V okolí Nágárdžunovských hôr sa nachádzajú tri jaskyne: Vadathi-ka-Kubha, Vapiya-ka-Kubha a Gopi-ka-Kubha. Veľmi som sa zaradoval, že počas svojej návštevy budem mať šancu navštíviť všetky tri z nich a dúfal som, že by mi mohli poskytnúť nové záchytné body k príbehu „Cesta do Indie“, ktorý mi rozprával Forster.

Pastviny na úpätí Nágárdžunovských hôr

Cestou do údolia pri úpätí Nágárdžunovských hôr som bol ohromený, videl som obrovské hromady balvanov, ktorými bolo zaplnená celá oblasť. Pripomínali mi kocky zo stavebnice, ktoré tam nahádzalo v hneve nejaké obrie dieťa. Jedna z hromád zachytená na fotografii umiestnenej nižšie, mala jeden okrúhly balvan balansujúci na vrchole ostatných. Ako sa tam mohol dostať? Bol to vari „Kawa Dol“, ktorý spomína Foster: hojdajúca sa skala, ktorá obsahuje „jaskyňu v tvare bubliny, ktorá nemá strop ani podlahu a odzrkadľuje svoju vlastnú temnotu nekonečne vo všetkých smeroch. Chcel som v ten deň neskoršie ešte zistiť niečo viac o Kawa Dol.

Zaparkovali sme auto vo vyššej tráve a ryžovom poli, ktoré pokrývalo veľkú plochu okolitej krajiny a pokračovalo pozdĺž novovybudovaného chodníka smerom k prvej z jaskýň Vadathi-ka-Kubha.

Chodník k Nágárdžunovským jaskyniam

Vchod do jaskyne sa dá ľahko prehliadnuť, pretože je umiestnený v medzere medzi dvoma obrovskými balvanmi, i keď v súčasnosti cestu z chodníka k nemu označuje rad kameňov.

Vchod do jaskyne Vadathika


Vchod do jaskyne Vadathika - detail

Presný tvar obdĺžnikového vstupného vchodu do jaskyne sa otvára na konci steny obrovského balvanu. Nad vchodom je hrubo vyhladená obdĺžniková plocha so štyrmi riadkami starovekého písma vytesanými do nej.

Detail vytesaného nápisu nad vstupným vchodom do jaskyne Vadathika


Úzka chodba vedúca do jaskyne Vadathika

Po prechode vchodom som vstúpil do úzkej chodby smerujúcej ďalej do vnútra jaskyne.

Drsný povrch vonkajšieho balvanu sa takmer magicky mení v chodbe, pretože jej steny, podlaha aj strop boli vytesané do prekvapujúceho stupňa hladkosti, ktorý by bolo ťažké dosiahnuť aj s pomocou súčasných nástrojov a techník. Skutočnosť, že to dokázali urobiť viac ako pred 2200 rokmi, je vskutku pozoruhodná.


Nápis na stene chodby v jaskyni Vadathika

Hneď pri vchode v hornej časti pravej steny chodby môžeme vidieť hlbšie vytesaný nápis. Zdá sa, že na ňom bol použitý odlišný typ znakov od toho, ktorý bol použitý na nápise vonku. Nápis je vyhotovený celkovo v ôsmich riadkoch.

Kruhové jamky v chodbe

Na vzdialenejšom konci chodby, rovno ako ústi do jaskynného interiéru sa nachádzajú štyri kruhové jamky vyhĺbené do skaly. Tie boli použité na osadenie dvojkrídlových dvier, pravdepodobne zhotovených z dreva, ktoré pôvodne uzatvárali vchod do vnútra jaskyne.

Interiér jaskyne Vadathika

Opäť bolo v interiéri k dispozícii minimálne svetlo a hrubo kontrastovalo so svetlom prichádzajúcim z chodby. A tak za účelom získania vyváženej fotografickej scény bolo potrebné použiť vysoký dynamický rozsah fotografickej techniky. Každá z týchto fotografií nad aj pod týmto odstavcom je zostavená z piatich samostatných záberov, z ktorých každý je urobený s posunutím o jedno clonové číslo pred ďalším samostatným záberom. Konečným výsledkom je čistý a vyvážený obraz podobný tomu, ktorý ľudské oko a mozog v skutočnosti vidí, ale je nemožné ho zobraziť zhotovením jednoduchej fotografie.

Interiér jaskyne Vadathika

Ako môžete vidieť, jaskyňa Vadathika má oblúkovite klenutú komoru s neurčiteľnou líniou medzi stenami a stropom. Stena v ktorej sa nachádza vchod do komory a prechádza ňou prístupová chodba je rovná. Náprotivná stena zadnej časti miestnosti je ale klenutá. Konečná úprava stien, stropu a podlahy môže byť správne označená za podobnú sklu. Všetko to bolo vytesané, vybrúsené a vyhladené do prekvapujúcej úrovne konečnej podoby, ktorá zostala nedotknutá na viac ako 2000 rokov.

Klenutá zadná stena komory v jaskyni Vadathika


Všetky časti postupne nájdete na tejto adrese.

Zdroj: http://www.mapability.com/travel/p2i/barabar_7.php

Preklad: Pavol

exkluzívne.cez.okno


Súvisiace:

Nález starovekého pokladu v Rusku (fotogaléria)
http://www.cez-okno.net/clanok/archeokienko/nalez-starovekeho-pokladu-v-...

Hlinené pahorky v tvaroch podobných zvieratám (fotogaléria)
http://www.cez-okno.net/clanok/archeokienko/hlinene-pahorky-v-tvaroch-po...

Nádherné pyramídy v Sudáne (fotogaléria)
http://www.cez-okno.net/clanok/archeokienko/nadherne-pyramidy-v-sudane-f...


Autori: 
marec 10, 2013 18:49 popoludní

 

 

Top