Obrázok používateľa CEZ OKNO
Exkluzívne zábery: Mayské fresky objavené - v kuchyni!

Pokiaľ by tieto steny mohli rozprávať, tak by určite pomohli vyriešiť jednu mayskú záhadu. Keď pred piatimi rokmi Lucas Asicona Ramírez (úplne vpravo, na snímke s rodinou) začal škrabanie stien pri renovácií svojho domu v guatemalskej dedine Chajul. Keď odpadla omietka, viacvrstvová mayská freska po prvýkrát po storočiach uzrela svetlo (podľa archeológa J. Źrałka, ktorý nedávno odhalil nálezy v National Geographic News)...

Život s minulosťou

Maľby zachytávajú postavy v sprievode, ktoré majú na sebe oblečenú zmes tradičných mayských a španielskych šiat. Niektoré môžu držať ľudské srdcia, povedal Źrałka, ktorý pracoval na druhej strane Guatemaly, keď mu kolega dal tip na kuchynské fresky.


Posledné odkrytie výrazne poškodilo umelecké dielo, takže nám zostáva len málo času nato, aby sme odhalili ich tajomstvo, dodáva.

To, že fresky vôbec prežili je "celkom pozoruhodná vec," hovorí archeológ z Bostonskej Univerzity William Saturno. Skúmal témy na freskách na žiadosť National Geographic News, ktoré verí, že umelecké diela sú autentické.


"Nemáme veľa príkladov podobného typu umeleckého diela, ktoré by sa podobne uchovalo v Novom svete," povedal Saturno National Geographic grantu. "Bolo by pekné vedieť, kto tí ľudia boli, ktorí maľovali na stenu a prečo."


FOTOGRAFIE nájdete na tejto adrese

Rachel Kaufman, 7. septembra 2012

Zdroj: http://news.nationalgeographic.com/

Foto: Robert Slabonski

Preklad: Pavol

exkluzívne.cez.okno


Súvisiace:

ARCHEOkienko
http://www.cez-okno.net/archeokienko


Autori: 
september 14, 2012 00:23 dopoludnia
  • krát komentár

0 krát komentár

 

 

Top