Obrázok používateľa CEZ OKNO
Jedenásť skutočností, ktoré ste možno o starovekom Egypte netušili

Staroveký Egypt sa na takmer 3000 rokov stal jednou z najvyspelejších civilizácií, ktorej sa podarilo vytvoriť takú bohatú kultúru, že jej poznanie si vyžiadalo vznik samostatného vedného oboru. Ale zatiaľ čo egyptské umenie, architektúra a pohrebné zvyky sa stali trvalými objektmi záujmu, je tu ešte stále veľa neznámeho, čo nevieme o týchto slávnych staviteľoch pyramíd. Od najstaršieho záznamu mierovej zmluvy až po starovekú stolnú hru objavíme jedenásť prekvapujúcich skutočností o tomto „dare Nílu“.

1. Kráľovná Kleopatra nebola Egypťankou


Kleopatra testuje jedy na odsúdených na smrť (olejomaľba)

Spoločne s kráľom Tutanchamonom snáď žiadna osobnosť spájaná so starovekým Egyptom nie je známejšia ako Kleopatra VII. Ale hoci sa narodila v Alexandrii, patrila v skutočnosti Kleopatra k dávnemu rodu gréckych Macedóncov, ktorí odvodzovali svoj pôvod od Ptolemaia I., jedného z najvernejších generálov Alexandra Veľkého. Dynastia Ptolemaiovcov vládla starovekému Egyptu od roku 323 do roku 30 PNL a väčšina jej vládcov zostala do veľkej miery Grékmi vo svojej kultúre a vnímavosti. V skutočnosti bola Kleopatra známa ako jedna z prvých členov Ptolemaiovskej dynastie, ktorá naozaj rozprávala egyptským jazykom.

2. Starovekí Egypťania vyhotovili jeden z prvých záznamov mierovej zmluvy


Vyobrazenie Chetitskej verzie mierovej zmluvy uzatvorenej s Egypťanmi po bitke pri Kádeši, ktorá je najstaršou zachovanou medzinárodnou mierovou zmluvou

Viac ako dve storočia bojovali Egypťania proti Chetitskej ríši o kontrolu nad územím, ktoré sa nachádza v súčasnej Sýrii. Ozbrojený konflikt vyvolal mnohé krvavé stretnutia, akým bola aj Bitka pri Kadeši v roku 1274 PNL, ale od obdobia vlády faraóna Ramzesa II. sa ani jedna strana nemohla vyhlásiť za úplného víťaza, až do chvíle, než Egypťania a Chetiti začali čeliť hrozbám od iných národov. Vtedy uzavreli medzi sebou v roku 1259 PNL Ramzes II. a Chetitský kráľ Chattušilim III. známu mierovú zmluvu. Táto dohoda ukončila dlhodobý konflikt a ustanovila, že obidve kráľovstvá si majú navzájom pomôcť v prípade napadnutia treťou stranou. Egyptsko-chetitská mierová zmluva je dnes uznávaná ako jedna z prvých zachovaných mierových dohôd a jej kópiu možno vidieť nad vchodom do rokovacej siene Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov v New Yorku.

3. Starovekí Egypťania obľubovali stolné hry


Nefertari hrá Senet. Maľba na stene hrobky kráľovnej Nefertati v Tébach

Po dlhom pracovnom dni na brehu rieky Níl Egypťania často odpočívali hraním stolných hier. Bolo hraných niekoľko rozličných hier vrátane „Mehen“ a „Psy a šakaly“, ale snáď najpopulárnejšia bola hra založená na náhode známa ako „Senet“. Táto zábavná hra sa datuje do obdobia až 3500 rokov PNL a bola hraná na dlhej doske pomaľovanej tridsiatimi štvorcovými políčkami. Každý z hráčov mal sadu figúrok, s ktorými sa pohyboval po hracej doske podľa výsledku hodu kociek alebo paličiek na hádzanie. Historici ešte stále vedú debaty o presných pravidlách, podľa ktorých sa Senet hral, ale to sú len malé pochybnosti o popularite hry. Maľby zobrazujú kráľovnú Nefertari, hrajúcu Senet a faraóni ako napríklad Tutanchamon, boli s touto stolnou hrou pochovaní vo svojich hrobkách.

4. Egyptské ženy mali širokú škálu práv a slobôd


Omietnutá a maľovaná drevená skrinka s dekoráciou ochraných božstiev na uloženie kanôp zosnuleho Takhama. Egypt - nová ríša

V dobe, keď boli ženy verejne a spoločensky vnímané ako podriadené mužom, egyptské ženy sa tešili z veľkej právnej a finančnej nezávislosti. Mohli kupovať a predávať majetok, zasadať v porotách, zostaviť závet a dokonca uzatvárať právne zmluvy. Egyptské ženy sa obyčajne nevenovali práci mimo svojho domu, ale tým, ktoré pracovali mimo domu, obyčajne za tú istú prácu prináležal rovnaký plat ako mužom. Na rozdiel od žien v starovekom Grécku, ktoré boli fakticky vlastnené manželmi, mali egyptské ženy právo rozviesť sa a znovu vydať. Egyptské páry boli dokonca známe uzatváraním starovekých predmanželských zmlúv. Tieto zmluvy uvádzali všetok majetok a hodnotu majetku, ktorý žena priniesla do manželstva a zaručovali jej, že bude náležite odškodnená v prípade rozvodu.

5. Egyptskí pracujúci boli známi organizovaním robotníckych štrajkov


Vyobrazenie každodenného života starovekých Egypťanov, Renhuireova hrobka v Tébach, Egypt

Dokonca hoci považovali faraóna za druh žijúceho boha, egyptskí robotníci sa neobávali protestovať za zlepšenie svojich pracovných podmienok. Najznámejším je prípad pochádzajúci z 12. storočia PNL, z obdobia Novej ríše počas vlády Ramzesa III. Keď robotníci zamestnaní na stavbe kráľovského pohrebiska v Deir el-Medina nedostali svoju obvyklú výplatu v obilí, začali organizovať jeden z prvých zaznamenaných štrajkov v histórii. Protest prebiehal ako štrajk v sede: robotníci jednoducho vyliezli na blízke zádušné chrámy a odmietli odísť, dokiaľ ich sťažnosť nebude vypočutá. Podstúpiť riziko sa vyplatilo a robotníkom boli následne vyplatené ich omeškané dávky.

Evan Andrews

Foto: Werner Forman/Universal Images Group/Getty Images
DEA/A. Dagli Orti/De Agostini/Getty Images
Gianni Dagli Orti/Corbis
Giovanni DallOrto/Wikimedia Commons
Universal History Archive/Getty Images

Zdroj: http://www.history.com/

Preklad: Pavol

exkluzívne.cez.okno


Všetky časti postupne nájdete na tejto adrese.

Súvisiace:

Egypt a Mainstream
http://www.cez-okno.net/egypt-a-mainstream


Sekcie: 
november 17, 2012 02:32 dopoludnia

 

 

Top