Obrázok používateľa CEZ OKNO
Obetovanie odseknutých hláv v Starom Mexiku

Archeológovia odkryli pozostatky viac ako 150 lebiek v starodávnej svätyni nachádzajúcej sa v strednom Mexiku – svedectvo o jednom z najväčších obetovaní ľudských jedincov v dejinách predkolumbovskej Ameriky. Mnohé z lebiek sa našli v polohe s čelom otočeným smerom k východu, ležiace pod neopracovanou, mierne zvýšenou hromadou z drveného kameňa, tvoriacou v minulosti umelý ostrov v rozľahlom, plytkom jazere, ktoré je v súčasnosti už úplne vyschnuté.

Archeológovia objavili viac ako 150 lebiek, ktoré boli obetované bohom dažďa


„Toto miesto je sotva hrbolčekom na obzore uprostred ničoho,“ povedal vedúci archeológ Christopher Morehart z Georgia State University. A to bolo nepochopiteľné. Predchádzajúce dôkazy o takýchto obetiach pochádzajú z veľkých pyramíd nachádzajúcich sa v obrovských obradných centrách.

Objav naznačuje, že takéto miesta – neďaleko od mesta Xaltocan (pomenované po starodávnom jazere) – hrali významnú rolu v politickom zmätku v období medzi rokmi 650 až 800 NL. Veľké mesto Teotihuacan vzdialené iba deväť míľ (15 kilometrov), zrazu začalo upadať a moc, ktorú uplatňovalo nad touto oblasťou, sa vytratila. Mnoho odborníkov verí, že túto zmenu udalostí spustilo obrovské sucho.

Podľa Christophera Moreharta, príjemcu výskumného grantu National Geographic, čo nasledovalo potom, bol čas „politických, kultúrnych a demografických zmien.“ Ako obyvatelia opúšťali Teotihuacan a sťahovali sa do okolitých oblastí, formovali nové spoločenstvá a noví vodcovia súperili o moc. „Je tu dobrá šanca, že obete sú spojené s týmto súperením,“ povedal Christopher Morehart.


Obetovaní jednotlivci mohli byť alebo boli vojnovými zajatcami – čo bolo častým javom v indiánskych kultúrach strednej Ameriky. Samotné miesto pravdepodobne nebolo bojiskom. Bolo to posvätné miesto špeciálne pripravené pre rituály.

Zdá sa, že ľudia, ktorí žili v tejto oblasti, vykonávali komplikované choreografické rituály vo svätyni ešte pred pádom Teotihuacanu, ale zaobišli sa bez ľudských obetí. Pretože miesto je od ostatného priestoru odrezané vodou a v blízkosti sa nachádzajú sladkovodné pramene, svätyňa bola pravdepodobne miestom obradov a prosieb k bohom spojených s dažďom a plodnosťou. Odkryté artefakty zahŕňajú hlinené modly Tlaloca, boha dažďa.


Súčasťou rituálov sa začali stávať aj ľudské obete, avšak až potom, ako boje o moc zovreli vysušenú oblasť. Christopher Morehart a jeho kolegovia z National University of Mexico veria, že obete boli najskôr zabité a roztrhané. Časti tiel snáď potom boli vhodené do jazera, zatiaľ čo hlavy boli starostlivo poukladané a pochované. Počas tohto obradu sa pálilo kadidlo spoločne so živicovým drevom borovíc. K voňavému dymu pridávali svoju vlastnú vôňu kvety a jedlá ako rituálne spálená kukurica, ktoré boli darované ako dodatočné obete.

Počas nasledujúcich storočí prišli do tejto oblasti noví obyvatelia a politická moc v nej ochabla a presunula sa inam, ale posvätný charakter miesta sa zachoval. Christopher Morehart a jeho tím objavili dôkazy o rituáloch odohrávajúcich sa tu v priebehu aztéckeho a koloniálneho obdobia a dokonca narazili na obeť z nedávneho obdobia.


„Ako sme kopali, objavili sme čierne plastové vrece, vnútri ktorého sa našlo vajce uvarené na tvrdo, čierna sviečka a niekoľko fotografií ľudí. Je to fascinujúci príklad pokračovania rituálnej činnosti na jednom mieste, napriek dramatickým zmenám v sociálnych, politických a kultúrnych súvislostiach,“ povedal Christopher Morehart.

Linda Poon, 7. februára 2013

Zdroj: http://news.nationalgeographic.com/news/2013/13/130206-mexico--xaltocan-...

Foto: Christopher T. Morehart

Preklad: Pavol

exkluzívne.cez.okno


Súvisiace:

ARCHEOkienko
http://www.cez-okno.net/archeokienko


február 13, 2013 23:57 popoludní
  • krát komentár

0 krát komentár

 

 

Top