Obrázok používateľa CEZ OKNO
Objav paláca prvého čínskeho cisára

Čínski archeológovia objavili palác prvého čínskeho feudálneho vládcu, známeho vďaka svojej terakotovej armáde, ktorá stráži jeho hrobku. Čínske štátne médiá informovali o tom, že archeológovia odkryli palácový komplex cisára Čchin Š’-Chuang Ti v blízkosti náleziska terakotových sôch vojakov v životnej veľkosti pri čínskom meste Si-an.


Palác pozostával z 10 menších budov rozmiestnených okolo nádvoria a jednej hlavnej budovy uprostred. Palácový komplex meria približne 690 metrov na dĺžku a 250 metrov na šírku. Jeho celková rozloha je asi štvrtinou veľkosti Zakázaného mesta v Pekingu, postaveného okolo roku 1400 NL.


Armáda terakotových bojovníkov stráži hrobku prvého čínskeho cisára Čchin Š’-Chuang Ti , ktorý zomrel v roku 210 PNL. V hrobke, ktorá sa nachádza v blízkosti mesta Si-an v Číne, stále prebiehajú výskumné práce.

Čchin Š’-Chuang Ti sa narodil v roku 259 PNL ako dedič trónu dynastie Džou v kráľovstve Čchin, jedného zo siedmich kráľovstiev, ktoré sa nachádzali na území vtedajšej Číny.

Vo svojich trinástich rokoch zasadol na trón a prevzal vládu nad kráľovstvom Čchin. Od roku 221 PNL postupne dobyl a zjednotil sedem navzájom bojujúcich čínskych kráľovstiev do jednej ríše, ktorej vládol až do svojej smrti v roku 210 PNL.

Mauzóleum prvého čínskeho cisára Čchin Š’-Chuang Ti sa svojou rozlohou vyrovná veľkosti malého mesta a dobové záznamy tvrdia, že ho začal budovať, akonáhle sa stal cisárom. Novoobjavený palác sa nachádza vo vnútri rozľahlého pohrebného komplexu. Tento objav má však ďaleko od jedinečného archeologického divu v mauzóleu:


V roku 1974 roľníci pri kopaní studne narazili v jame na terakotovú sochu vojaka v životnej veľkosti, jednu z 8000 odhadovaných sôch, ktoré dal Čchin Š’-Chuang Ti vytvoriť, aby ho strážili v jeho posmrtnom živote (Pozrite tiež http://www.cez-okno.net/clanok/tajne-kody-cisarovych-bojovnikov, pozn. red.). Terakotoví bojovníci boli v roku 1987 vyhlásení za súčasť Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Čchin Š’-Chuang Ti taktiež začal budovať úseky opevnení, ktoré boli neskôr počas ďalších vládnucich dynastií spojené do Veľkého čínskeho múru.

Archeológovia pre spravodajstvo agentúry Xinhua uviedli, že múry, kanalizácia, vchody a kamenné cesty boli pozostatkami starodávneho paláca, našli sa tiež keramika a tehly.

Pôdorysné usporiadanie paláca súhlasí s ostatnými tradičnými čínskymi stavbami s centrálnou osovou líniou na rovnakej výške s hlavnou budovou.


Archeológovia ešte plánujú odkryť hlavnú pohrebnú komoru mauzólea cisára Čchin Š’-Chuang Ti, ale až po zabezpečení dostatočných prostriedkov, aby sa nespôsobilo viac škody ako úžitku. Správy napísané v storočiach po cisárovej smrti tvrdia, že pohrebná komora obsahuje mapu Čchin Š´-Chuang Tiho ríše vrátane riek, vytvorených z ortuti a strop miestnosti má byť doslova pokrytý drahokamami.

Dynastia Čchin zanikla krátko po smrti cisára Čchin Š’-Chuang Ti v roku 206 PNL. Nasledujúca dynastia Chan, ktorá trvala až do roku 220 NL, stavala na základoch, ktoré položila dynastia Čchin a využila mnohé z jej poznatkov.

Stephanie Pappas

Foto: Clara Moskowitz

Zdroj: http://www.livescience.com/

Preklad: Pavol

exkluzívne.cez.okno


Pavlovu rubriku "ARCHEOkienko" nájdete na tejto adrese.

Súvisiace:

Terakotová armáda
http://www.cez-okno.net/rubrika/rubriky/terakotova-armada

Archeológia
http://www.cez-okno.net/rubrika/archeologia


Sekcie: 
december 15, 2012 01:01 dopoludnia

 

 

Top