Obrázok používateľa CEZ OKNO
Objav prastarého chrámu v Peru

Tím archeológov v Peru na nálezisku EL Paraíso severne od mesta Lima odkryl pozostatky chrámu, ktorého vek sa odhaduje na viac ako 5000 rokov. Vnútri ruín starodávnej miestnosti, ktorej rozmery boli približne 23 x 26 stôp (7 x 8 metrov), sme objavili ceremoniálne ohnisko, na ktorom mohli byť spaľované obetné dary, uviedli archeológovia. Podľa vyjadrenia Peruánskeho ministerstva kultúry mal chrám tiež úzky vchod a kamenné steny pokryté žltým ílom, na ktorých sa našli stopy po červenej farbe.


Archeológovia v blízkosti novoobjaveného chrámu na archeologickom nálezisku El Paraíso v Peru


El Paraíso, ktoré leží v centrálnej časti pobrežia Peru na sever od mesta Lima, je nálezisko tvorené 10 stavbami rozprestierajúcimi sa na území väčšom ako 123 akrov (50 hektárov). Je jedným z najstarších známych príkladov monumentálnej kamennej architektúry v Amerike, datovanej do obdobia neskorého prekeramického obdobia (3 500 - 1 800 PNL). O nedávno objavenej budove sa uvažuje, že by mohla pochádzať z obdobia 3000 rokov PNL, túto domnienku by mala ešte potvrdiť rádiokarbónová analýza.


Ruiny nachádzajúce sa na nálezisku El Paraíso v Peru

Rafael Varón, peruánsky minister kultúry, vo svojom prejave o objavení chrámu povedal „má mimoriadny význam, pretože je prvou stavbou tohto druhu, aká sa našla na území centrálneho peruánskeho pobrežia. To naznačuje, že, oblasť Limy mala v priebehu tohto dávneho obdobia oveľa väčší náboženský, ekonomický a politický význam než sa predtým predpokladalo,“ dodáva Rafael Varón.

Už skôr boli objavené v údoliach na pobreží Peru, vrátane náleziska v El Paraíso umelo zhotovené pahorky, napríklad v tvare kosatky, kondora a dokonca kačice, prostredníctvom antropológa Roberta Benfera, emeritného profesora University of Missouri, ktorý si všimol pahorky na satelitných fotografiách. Jeden zvláštny pahorok objavený na nálezisku El Paraíso v údolí Chillón mal hlavu kondora, ktorá mala oko zo spálených uhlíkov, pravdepodobne miesto, kde boli pálené obetné dary.


Kondor bol umiestnený tak, aby bol nasmerovaný na najextrémnejšiu orientáciu Mliečnej Cesty, ktorú je vidno z údolia Chillón.
Druhý pahorok napravo od kondora vyzerá ako kombinácia pumy a aligátora alebo kajmana, hovorí Robert Benter. Tento je orientovaný smerom k bodu, kde vychádza Slnko v deň letného slnovratu.

Datované do obdobia spred viac ako 4000 rokov, štruktúry môžu byť najstaršími dokladmi pahorkov v tvare zvierat mimo územia severnej Ameriky, povedal Robert Benter. Predošlé najstaršie zvieracie štruktúry datované približne spred 2000 rokov tvoria súčasť obrazcov na planine Nazca. Tieto línie predstavujú jednoduché obrysy zvierat, ktoré sa nachádzajú na púšti Nazca v Peru (http://www.cez-okno.net/nazca, pozn. red.).

Kolektív LiveScience

Vydané: 14. februára 2013

Zdroj: http://www.livescience.com/27148-ancient-temple-discovered-in-peru.html

Foto: Peruánske ministerstvo kultúry

Preklad: Pavol

exkluzívne.cez.okno


Súvisiace:

Hlinené pahorky v tvaroch podobných zvieratám (fotogaléria)
http://www.cez-okno.net/clanok/archeokienko/hlinene-pahorky-v-tvaroch-po...

Nazca
http://www.cez-okno.net/nazca

ARCHEOkienko
http://www.cez-okno.net/archeokienko


Autori: 
február 18, 2013 19:54 popoludní

 

 

Top