Obrázok používateľa CEZ OKNO
Objav starovekej pevnosti v Španielsku

Španielski archeológovia objavili impozantnú stavbu so 4.200 rokov starými obvodovými múrmi a šiestimi vežami pyramidálneho tvaru, ktoré predstavujú architektonicky najpokročilejšiu pevnosť z doby bronzovej. Tento obranný systém bol pomenovaný La Bastida a nachádza sa v pohorí Totana v španielskom juhovýchodnom regióne Murcia. Pevnosť bola postavená z obrovských kameňov spojených vápennou maltou a pozostáva z ohromných 10 stôp hrubých múrov, ktoré miestami dosahovali výšku až 22 stôp a boli doplnené o impozantné veže s pyramidálnou základňou.


Doposiaľ archeológovia pod vedením Vincente Lulla, profesora prehistórie z Autonomous University v Barcelone, odkryli iba šesť veží nachádzajúcich sa pozdĺž obranných múrov na úseku dlhom 230 stôp z celkového obvodu opevnenia, ktoré dosahuje dĺžku približne 1000 stôp.

Čelný pohľad na fortifikáciu, na ktorej sú viditeľné jednotlivé múry a veže opevnenia

Vstup do opevnenia zabezpečoval priechod postavený z hrubých múrov, opatrený veľkými dverami na svojom konci. Mohutné vstupné dvere sa bezpečne uzatvárali za pomoci hrubých drevených klád.

Jedným z najvýznamnejších objavov výskumu boli sekundárne dvere, nachádzajúce sa v blízkosti hlavného vchodu. Portálový oblúk je vo veľmi dobrom stave a je prvým, ktorý bol objavený v prehistorickej Európe.


“Niektoré z rysov opevnenia, ako sú napríklad mohutné veže a sekundárne dvere, môžeme nájsť aj na iných náleziskách pochádzajúcich z východného Stredomoria, z obdobia tesne pred rokom 2200 PNL. To by mohlo snáď poukazovať na neočakávané politické vzťahy medzi vzdialenými regiónmi,“ povedal pre Discovery News Rafael Micó, profesor prehistórie na Autonomous University v Barcelone a vedúci člen tímu "La Bastida Project".

Opevnené mesto sa nachádzalo na vrchole kopca a dosahovalo rozlohu cez 10 akrov. Táto pevnosť bola postavená ľuďmi oplývajúcimi skúsenosťami z techník boja, ktoré v tých časoch neboli na západe známe...

Detail východnej časti obranných múrov s vežami štvorcového pôdorysu (vpravo), monumentálnym vchodom (uprostred) a postranným vchodom (vľavo dole, označeným šípkou)

Tento model opevneného mesta je typický pre staroveké stredomorské civilizácie vrátane druhého Trójskeho mesta v Turecku a mestských sídiel na Blízkom východe (Palestína, Izrael a Jordánsko). Podľa poznatkov archeológov sa potom ľudia pochádzajúci z východu podieľali na výstavbe miestneho opevnenia.


"Nebolo to viac než nejakých ‭400 ‭až ‭800 rokov predtým, než civilizácie ako Chetiti, Mykénčania ‭alebo mestské štáty ako Ugarit, ‭začlenili inovatívne metódy, ktoré sú vidieť v La Bastida, do svojej obrannej architektúry," píšu archeológovia vo svojom vyhlásení.

Naozaj, pevnosť v sebe zahrňovala jedinečné obranné vlastnosti. Napríklad, vápenná malta dodala konštrukcii výnimočnú pevnosť a‭ ‬silno držala kamene pri sebe, čím robila steny nepriepustnými, a tým rovnako dobre odstránila aj všetky možné prvky, ktoré by umožňovali útočníkom sa za ne držať. ‭

Postranná brána, ‭ako skrytý a chránený vchod, ‭vyžadovala skvelé plánovanie obrannej stavby ako celku a použitie správnej konštrukčnej techniky nato, aby správne zapadla medzi múry. ‭

Všetky tieto zistené poznatky naznačujú, že La Bastide "bola pravdepodobne počas doby bronzovej najsilnejším mestom v Európe," hovoria vedci.

Predchádzajúce výskumy už odhalili existenciu cisterny schopnej uchovávať viac ako 100.000 galónov vody, veľké domy a verejné budovy, ktoré sa striedali s menšími stavbami, ‭všetky od seba oddelené vchodmi, priechodmi a námestiami. ‭


"Naše zistenia ukazujú na vojenský, ‭politický a sociálny zlom: vytvorenie vlády násilnej a kastovnej spoločnosti, ktorá trvala sedem storočí a stabilizovala vývoj ďalších komunít žijúcich na Iberskom polostrove," povedal Micó.

La Bastida bude úplne odkrytá s cieľom transformovať ju do otvoreného archeologického parku, ktorý bude zahŕňať monografické múzeum a výskumné a dokumentačné centrum.

Tento rozhovor bol poskytnutý pre Discovery News.

Rossella Lorenzi

Zdroj: http://www.livescience.com/

Preklad: Pavol

exkluzívne.cez.okno


Súvisiace:

ARCHEOkienko
http://www.cez-okno.net/archeokienko


Sekcie: 
október 12, 2012 20:22 popoludní
  • krát komentár

0 krát komentár

 

 

Top