Obrázok používateľa CEZ OKNO
Najstrašnejšie archeologické objavy (#5 Hromadný hrob bezhlavých Vikingov)

Keď archeológovia robili výskum v grófstve Dorset (v Anglicku), dostali sa až na okraj starej, nudnej cesty, kde sa náhle namiesto predpokladaného veľkého množstva dlažobných kameňov a možno nejakej časti orného pluhu objavilo niečo omnoho vzrušujúcejšie. Bol to hromadný hrob obsahujúci pozostatky bezhlavých tiel 54 vikingských žoldnierov. Namiesto toho, aby si archeológovia hneď správne vyložili nájdený nález ako stredoveký, začali opatrne starostlivo zaznamenávať polohu všetkých kostí.Keď dokončili túto prácu, všimli si výskumníci, že je niečo neobvyklé na tomto mieste. A to, že kosti nôh aj rúk, lebky i torzá tiel boli všetky prehľadne usporiadané do samostatných kôpok.


„Pozor! Môže ísť o nález starého loviska Predátora, ktoré je pre nás varovným signálom, že toto zlo sa môže vrátiť? Alebo je pravdepodobnejšia teória o tom, že Vikingovia objavili Hellraiserovu skladaciu kocku a náhodne vypustili pekelné hordy do stredovekého sveta?“ Čo sa tu teda v skutočnosti stalo?

Pôvodná archeologická teória (nemenej pôsobivá ako fikcia) bola taká, že obyvatelia miestnej dediny obsadenej vikingskými nájazdníkmi, ktorí prežili ich útok, neskôr objavili mŕtvoly dobyvateľov, ktorí sa pravdepodobne pozabíjali medzi sebou, keď sa nevedeli dohodnúť na deľbe koristi. Dedinčania nájdené telá obrali o šaty a rozsekali, pár z nich si zobralo aj odťaté hlavy ako suveníry pre šťastie alebo čosi podobné...


Ale táto teória nevysvetľuje prečo boli nešťastní Vikingovia sťatí mečom, silnými a presnými údermi vedenými z prednej strany, namiesto obvyklých hrubých zásekov na zadnej strane krku, ktoré sú charakteristické pri bežnej dekapitácii. Neskôr archeológovia sami korigovali svoju teóriu a pripustili, že zajatí Vikingovia mohli byť brutálne roztrhaní násilným davom miestnych obyvateľov usilujúcich sa o pomstu alebo mohli byť dodatočne obetovaní špecifickým a rituálnym spôsobom, ktorý nie je v súlade s ostatnou kultúrou tej doby.

Adam Wears, S. McClelland-Crosby, 30. máj 2012

Foto: Getty, BBC, dailymail

Zdroj: http://www.cracked.com/article_19837_the-7-most-terrifying-archaeologica...

Preklad: Pavol

exkluzívne.cez.okno


Všetky časti postupne nájdete na tejto adrese.

Súvisiace:

ARCHEOkienko
http://www.cez-okno.net/archeokienko


Sekcie: 
jún 09, 2012 22:01 popoludní

 

 

Top