Obrázok používateľa CEZ OKNO
V Číne odkryli 114 nových terakotových bojovníkov

Podľa informácií v štátnych médiách, archeológovia v Číne objavili nových 114 terakotových bojovníkov v pohrebnom komplexe dynastie Čchin blízko mesta Si-an ležiacom v provincii Šen-si. Ako uviedol China Daily, sochy z ktorých sa mnohé našli iba v úlomkoch, boli pestrofarebne pomaľované a ležali vedľa keramických nádob, zbraní a ďalších predmetov. Výskumné tímy tiež našli dôkazy spálených miest na hline, svedectvo o tom, že v jame bol na nejakom mieste založený oheň.


V súčasnosti už bolo objavených viac ako 8000 sôch, vyrobených v roku 221 BC.

Xu Weihong, vedúci výskumného tímu, povedal pre China Daily, že bojovníci boli nájdení v priebehu tretieho výskumu najväčšej z troch jám v komplexe hrobky. Vykopávky začali v júni minulého roka.


"Boli sme príjemne prekvapení tým, aké sýte farby sme našli na Terakotových bojovníkoch" a dodáva: "Bolo ťažké pracovať na obnovení hlinených bojovníkov, keďže niektorí boli rozbití na kúsky. Obnoviť jedného nám trvalo najmenej 10 dní."

Ohnivé svedectvo

Archeológovia tvrdia, že všetci bojovníci boli pôvodne pestrofarebne vyzdobení, ale po dvetisíc rokoch pobytu v podzemí už farby vybledli.

Liu Zhanchang, riaditeľ Múzea Čchin Š-chuang-tiových terakotových bojovníkov a koní, povedal, že nájdené stopy po požiari sú dôkazom toho, že jama bola v minulosti zapálená.

Domnieva sa, že mauzóleum mohol dať zapáliť vodca rebelov krátko po jeho postavení, hoci veľa z jeho obsahu prežilo.

Mauzóleum bolo postavené pre cisára Čchin Š-chuang-ti, považovaného za prvého cisára zjednotenej Číny a individuálne zdobení bojovníci boli určení k jeho ochrane po smrti.

Komplex bol znovu objavený dedinčanmi náhodou v roku 1974, a od tej doby na ňom nepretržite pokračujú výskumné práce.

Zdroj: http://news.bbc.co.uk/2/hi/asia-pacific/8676886.stm

Preklad: Pavol

exkluzívne.cez.okno


Seriál: "Tajné kódy terakotovej armády" nájdete na tejto adrese.

Súvisiace:

ARCHEOkienko
http://www.cez-okno.net/archeokienko


Autori: 
jún 30, 2012 21:43 popoludní

 

 

Top