Obrázok používateľa CEZ OKNO
V Egypte bol objavený reliéf s najstarším vyobrazením faraóna

Vedci oznámili, že objavili najstaršie známe znázornenia faraóna, ktoré sú vyryté na skalách v blízkosti rieky Níl v južnom Egypte. Rytiny boli prvýkrát spozorované a zaznamenané v roku 1890, ale znovu objavené boli až v roku 2008. Je na nich zachytená postava s bielou korunou, ktorá cestuje v slávnostnom sprievode na lodiach v tvare kosáku. Vyobrazená scéna snáď predstavuje cestujúceho panovníka pri výbere daní v starovekom Egypte.


Podľa informácií, ktoré výskumníci uverejnili v decembrovom čísle časopisu Antiquity, bol vek vyhotovenia rytín stanovený medzi rokmi 3200 až 3100 PNL, teda v čase, keď v Egypte prebiehal proces transformácie do obdobia dynastickej vlády faraónov.


„Tu sa naozaj končí pravek a začína história v Egypte,“ povedala pre LiveScience študijná výskumníčka Maria Gatto.


Pozrite sa bližšie - na vrchole hornej z dvojice vyobrazených lodí poháňaných veslármi stojí korunovaná postava, ktorá by mohla predstavovať Narmera, prvého faraóna vládnuceho zjednotenému Egyptu

Vyobrazenia panovníka

Výskumníčka z Yalovej univerzity Maria Gatto viedla tím archeológov, ktorí znovu objavili miesto nálezu v roku 2008. Archeológ Archibald Sayce prvý naskicoval rytiny objavené pri dedine Nag el-Hamdulab v roku 1890, ale jediný záznam o Sayceovom objave bol uverejnený v knihe ako nepodstatná ilustrácia.

Miesto nálezu bolo zabudnuté až do roku 1960, kedy egyptský archeológ Labib Habachi urobil fotografie rytín, ktoré nikdy nezverejnil. Tak to bolo dovtedy, kým sa jedna z týchto fotografií znovu neobjavila v roku 2008, čo podnietilo Gatto a jej tím začať hľadať toto miesto, ktoré mnoho ľudí pokladalo medzitým za zničené. Niektoré z rytín od roku 1960 podľahli vandalizmu, ale Gatto a jej tím našli rytiny na skalách v prírodnom amfiteátri na západ od dediny Nag el-Hamdulab. Nájdené rytiny následne tím porovnal s Habachiho fotografiami urobenými v roku 1960.

Nachádza sa tu sedem rytín roztrúsených po celej oblasti a mnohé z nich zobrazujú lode obklopené trestancami. Jedna z najrozsiahlejších rytín zobrazuje päť lodí, z ktorých jedna vezie faraóna s bielou korunou, jeho nosiča vejára a dvoch nosičov s odznakmi jeho moci.
Znamenia sokola a býka na faraónovej lodi symbolizujú kráľovský majestát. Ďalej sú na rytine vyobrazení štyria muži s lanami, stojaci vedľa lode, akoby ju ťahali pozdĺž Nílu.

„Hieroglyfické nápisy opisujú túto scénu ako „lodný sprievod“ pravdepodobne odkazujúci na sprievod Hóra,“ uviedla Gatto. Tieto pravidelné kráľovské cesty naprieč Egyptom upevňovali faraónovu moc a pomáhali mu vyberať dane. Takže rytiny neznázorňujú len najstaršiu známu podobu faraóna, ale tiež ukazujú najstaršiu egyptskú daňovú kampaň.

Ostatné rytiny obsahujú scény s ľuďmi a psami ženúcimi dobytok, skupiny zvierat a dve z nich pravdepodobne zobrazujú mýtické zvieratá podobné levom. Ostatné vyobrazené zvieratá sú domáce, pôvodné africké druhy, zahrňujúce dvoch pštrosov, kozorožca a býka. Ďalšia zo scén znázorňuje varenie piva a jeho pitie, možný odkaz na oslavy.

Prvý kráľ?

„Štýl prevedenia rytín a hieroglyfov určuje obdobie vzniku reliéfov približne medzi rokmi 3200 až 3100 PNL,“ hovorí Gatto. Tým by mohli pochádzať z obdobia panovania Narmera - prvého faraóna, ktorý zjednotil Horný a Dolný Egypt.

Gatto a jej kolegovia tvrdia, že umelecké diela vznikli v prvom období Narmerovej vlády, predtým než zjednotil obidve časti Egypta, čo zdôvodňujú symbolmi moci a kontroly v rytinách. „Zdá sa, že pre Narmera bolo dôležité najskôr vyriešiť situáciu na juhu krajiny. Po ovládnutí juhu sa pravdepodobne presunul na sever, čím zjednotil Egypt a založil prvú dynastiu v tomto období“ uviedla Gatto.


„Ďalším krokom pre výskumníkov bude ochrana tohto miesta, čo znamená v súčasnosti výzvu nielen pre vonkajšie umiestnenie rytín, ale tiež pre politické zmeny v Egypte,“ dodáva Gatto.

Stephanie Pappas

Zdroj: http://www.livescience.com/

Preklad: Pavol

exkluzívne.cez.okno


Pláň Nag el-Hamdulab, miesto v púšti so sériou skalných rytín, ktoré pravdepodobne zobrazujú prvého egyptského faraóna


Miesto nálezu siedmich rytín v Nag el-Hamdulab, kde sa nachádza najprepracovanejšia rytina so zobrazením faraóna s bielou korunou, cestujúceho s flotilou piatich lodí


Miesto nálezu siedmich skalných rytín bolo v nedávnej dobe poškodené, ale lode v tvare kosáku je možné vidieť


Poškodená rytina znázorňujúca skupinu zvierat. Dve nepoškodené zvieraná vpravo sú neznáme, ale mohli by reprezentovať nejaký typ mýtických príšer


Rytiny, ktoré sa nachádzajú na druhom mieste v tejto oblasti, sú viditeľné na skalnej ploche v strede fotografie


Táto rytina poškodená modernými vandalmi zobrazuje loď s dvomi kajutami pravdepodobne sprevádzanú skupinou trestancov a lučištníkmi


Loď doprevádzaná skupinou troch mužských postáv, pravdepodobne trestancov


Táto rytina zobrazuje ľudí zaháňajúcich dobytok, pes sa prizerá z chrbta kravy


Pes pozerajúci sa z chrbta kravy a postava pastiera s palicou

Foto: Stan Hendrickx, John Coleman Darnell & Maria Carmela Gatto

Zdroj: http://www.livescience.com/25359-photos-first-egypt-pharaoh-carvings.html


Všetky časti postupne nájdete na tejto adrese.

Súvisiace:

Egypt - aktuálne
http://www.cez-okno.net/rubrika/rubriky/egypt-aktualne


Sekcie: 
december 16, 2012 17:20 popoludní
  • krát komentár

1 krát komentár

  1. Obrázok používateľa ninive22
    ninive22december 17, 2012 09:31 dopoludnia

    Komentár: 

    Konečne si kompetentní spomenuli, po takej dlhej dobe...

 

 

Top