Obrázok používateľa CEZ OKNO
Kleopatra je v USA nelegálně (VIDEO)

Egyptský State Council Administrative Court vydal nařízení, aby vláda zaujala patřičné kroky k navrácení 179 artefaktů královny Kleopatry, které jsou momentálně v USA. Artefakty byly poslány jako putovní exhibice na několik privátních míst mezi 1. dubnem 2010 a 3. červencem 2013.


Bývalý premiér Ahmed Nazif vydal souhlas k vystavení artefaktů v USA, který byl výsledkem personální dohody podepsané mezi Zahi Hawassem, bývalým ministrem starožitností, National Geographic Society vlastněné miliardářem Rupertem Murdochem a dalšími dvěmi americkými asociacemi.


Soud rozhodl, že smlouva je porušením paragrafu 10 zákona Antoquities Protection Act, který nedovoluje kontrakty se soukromými zahraničními společnostmi s účelem vystavení památek za hranicemi Egypta.

Dokumenty k případu ukazují, že Supreme Council of Antiquities podepsal smlouvu s Ohio International Arts and Exhibitions Foundation, National Geographic Society ve Washingtonu a Exhibition Foundation v Los Angeles o vystavení mnoha egyptských artefaktů v pěti amerických městech za sumu 1 250 000 dolarů.

Soud říká, že dokumenty neukazují schválení smlouvy prezidentem. Navíc, subjekty, které jsou zainteresovány jsou privátní instituce a nejsou tudíž považovány za muzea, nebo vědecké organizace, tak jak definuje zákon. Soud proto rozhodl, že podmínky pro vystavení artefaktů v zahraničí nebyly splněny a jejich vyslání bylo ilegální.

Soud popsal incident jako velmi seriózní a požaduje okamžitou nápravu, protože poškození, nebo ztráta artefaktů by byla neobnovitelná.

egyptindependent.com

Preklad: Michael M. Faitl

Zdroj: http://www.astronauti.cz/


Pozn. Michael M. Faitl: Tato zpráva se ke mě dostala teprve dnes a je opravdu velká náhoda, že jsem zrovna včera výstavu v Los Angeles navštívil. Krátké video můžete vidět na stránkách a na YouTube. Vůbec jsem neměl tušení, že by něco takového mohlo existovat a jak to tak vypadá, egyptská strana teď velice naléhá, aby se exhibice okamžitě zrušila, což by byla škoda. Mnoho lidí již výstavu vidělo a další statisíce se chystají. Artefakty jsou opravdu fantastické a je fair, že i lidé v jiných částech světa, kteří nemají možnost cestovat do Egypta, mají možnost tyto památky vidět. Na druhou stranu chápu, že pokud mají takový zákon a byl porušen, je třeba to respektovat...


videoREPORTÁŽ nájdete na tejto adrese

Súvisiace:

Egypt - aktuálne
http://www.cez-okno.net/rubrika/rubriky/egypt-aktualne


október 13, 2012 20:47 popoludní
  • krát komentár

1 krát komentár

  1. Obrázok používateľa Anonym Kamil
    Anonym Kamiloktóber 14, 2012 07:35 dopoludnia

    Komentár: 

    Co vím o amerických zákonech a soudech, tak na zákony jiných států vždycky kašlali, v Americe platí Americké zákony a basta. Tak co najednou ten zájem.

 

 

Top