Obrázok používateľa CEZ OKNO
Archeológovia plánujú nové vykopávky v Tróji

Archeológovia vyzbrojení lopatami, murárskymi lyžicami a novými biotechnologickými nástrojmi plánujú na budúci rok vpochodovať do slávneho starovekého mesta Tróje a zahájiť v ňom nové výskumné práce. „Naším cieľom je pridať novú vrstvu informácií k tomu, čo je nám už o Tróji dobre známe,“ povedal William Aylward, profesor klasickej antiky na Wisconsinskej univerzite v Madisone, ktorý bude viesť expedíciu. „Archeologické doklady sú bohaté. Pokiaľ sa na ne pozrieme bližšie s pomocou nových vedeckých nástrojov pre štúdium pradávneho biologického a kultúrneho prostredia, môžeme objaviť mnoho z toho, čo nám pomôže rozprávať príbeh tejto lokality zapísanej v zozname Svetového dedičstva UNESCO.“


Mesto zvečnené v Homérovom epose „Ilias“ leží na území dnešného západného Turecka a bolo znovu objavené v roku 1870 nemeckým priekopníkom archeológie Heinrichom Schliemannom. Od tej doby výskumníci skúmali túto archeologickú lokalitu pravidelne, ale podarilo sa im zatiaľ odkryť len jednu pätinu z rozlohy Tróje.


„Naším plánom je rozšíriť práce do nepreskúmaných oblastí náleziska a systematicky používať nové technológie na získanie ešte väčšieho množstva informácií o ľuďoch, ktorí tu žili pred tisíckami rokov,“ uviedol Aylward vo vyhlásení oznamujúcom projekt.


Amfiteáter v starovekom meste Trója, kde archeológovia plánujú zahájiť nové výskumné práce v lete roku 2013 (Foto: Brian Harrington Spier, Creative Commons)

Trója bola obsadená už na začiatku doby bronzovej a Aylward k tomu dodáva „Máme veľké medzery v našich vedomostiach o starovekých Trójanoch, ktoré sa mi dúfam podarí vyplniť.“

Expedícia plánuje použiť nové metódy chemickej analýzy na preskúmanie zvyškov keramiky, ktoré by im mohli poskytnúť vedomosti o tom, čo Trójania jedli v svojich hodovných sieňach. Okrem toho genetickou analýzou ľudských a zvieracích pozostatkov môžu odhaliť informácie o starých dobách.

Séria letných výskumných sezón začína v roku 2013 a bude vykonávaná s podporou Turkeys Çanakkale Onsekiz Mart University.

15. októbra 2012

Zdroj: http://www.livescience.com/

Preklad: Pavol

exkluzívne.cez.okno


Súvisiace:

ARCHEOkienko
http://www.cez-okno.net/archeokienko


Autori: 
Sekcie: 
november 01, 2012 23:36 popoludní

 

 

Top